Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Czechosłowacka inwazja 1919
2022-02-05, 07:24 Autor: Bolesław Bezeg

Czechosłowacka inwazja 1919

Polscy żołnierze polegli w bitwie pod Olbrachcicami - 1919 r.
Polscy żołnierze polegli w bitwie pod Olbrachcicami - 1919 r.
Przedwczoraj minęła 103 rocznica podpisania tzw. umowy paryskiej, która zakończyła polsko-czechosłowacką wojnę o Śląsk Cieszyński. Umowa zawarta pod naciskiem Aliantów stanowiła o korzystniejszym dla Czechosłowacji przebiegu linii demarkacyjnej.
Z Historycznego Punktu Widzenia 5 lutego 2022
Przyzwyczailiśmy się uważać, że niechęć Czechów do Polaków wynika ze złego traktowania Czechosłowacji przez II Rzeczpospolitą. W ostatnich kilkudziesięciu latach podręczniki podkreślały dokonany przez Polskę zabór Zaolzia w 1939 r. milczały natomiast o regularnej wojnie jaką stoczyliśmy w styczniu 1919 roku. Zanim jednak do tego dojdziemy, należy powiedzieć kilka słów o sytuacji przed konfliktem.

Stosunki polsko-czechosłowackie na Śląsku Cieszyńskim regulowała umowa zawarta 5 listopada 1918 r. pomiędzy polską Radą Narodową Księstwa Cieszyńskiego reprezentowaną przez Józefa Londzina, Tadeusza Regera i Jana Michejdę, a czeskim Zemským národním výborem pro Slezsko. Na mocy umowy teren Śląska Cieszyńskiego, gdzie mieszkali zarówno Czesi jak i Polacy podzielono prowizorycznie według kryterium etnicznego.

Umowa przewidywała, że ostateczny przebieg granicy zostanie ustalony osobnym międzypaństwowym traktatem w terminie późniejszym. Ustalono, że strona polska administrować będzie powiatami: bielskim, cieszyńskim i częścią powiatu frysztackiego, a strona czeska powiatem frydeckim i pozostałą częścią powiatu frysztackiego.

Podział ten miał obowiązywać do czasu przeprowadzenia plebiscytu, w którym mieszkańcy spornego terytorium mieli zadecydować czy chcą by ich miejsce zamieszkania znalazło się w granicach Polski czy Czechosłowacji.

W początkach roku 1919 na kontrolowanym przez Polskę terytorium Śląska Cieszyńskiego stacjonowało około 3 tys. polskich żołnierzy. Mając dość dokładne dane o polskich siłach by zapewnić sobie co najmniej trzykrotną przewagę Czesi zgromadzili na granicy około 10 000 żołnierzy.

23 stycznia na Śląsku Cieszyńskim ruszyła czechosłowacka ofensywa, której celem było zajęcie jak największej części Śląska. Czesi bowiem uważali, że Śląsk to im powinien przypaść w udziale, ze względu na jego przynależność do korony Czeskiej od XIV do XVIII wieku.

Atak wojsk czechosłowackich zmusił nieliczne polskie siły w rejonie Cieszyna do odwrotu. Aby uniknąć okrążenia dowodzeni przez pułkownika Franciszka Latinika Polacy cofali się na północ i wschód. Linię obrony postanowiono oprzeć o Wisłę.

Czesi do ataku dobrze się przygotowali i znając liczebność polskich wojsk na pograniczu zapewnili sobie co najmniej trzykrotną przewagę. Wojska czechosłowackie bez walki zajęły Cieszyn opuszczony przez zagrożonych odcięciem Polaków. Rozkazy czeskiego dowództwa nakazywały zająć tyle śląskiego terenu ile się uda. Plan minimum zakładał opanowanie co najmniej obszaru do zachodniego brzegu górnej Wisły.

Do najbardziej zaciętych walk w czasie tej wojny doszło w dniach 28-30 stycznia 1919 roku w okolicy Skoczowa. Czesi przejściowo zdobyli północną pozycję obronną w rejonie Strumienia oraz wieś Nierodzim. Mimo szczególnie zaciętych ataków i zagrożenia okrążeniem Polacy zdołali utrzymać umocnione wsie na przedpolach Skoczowa: Ochaby, Iskrzyczyn oraz Międzyświecie.

W trakcie inwazji na Śląsk wojsko czechosłowackie dopuściło się w wielu miejscach zbrodni wojennych dokonując egzekucji polskich jeńców, a także kilkudziesięciu cywilnych polskich działaczy narodowych oraz kilkunastu postronnych cywili.

W efekcie protestów jakie polska dyplomacja złożyła uczestnikom konferencji pokojowej w Wersalu, alianci ostro nakazali Czechosłowacji zaprzestać działań wojennych. Wobec tego dowództwo wojsk inwazyjnych zaproponowało zawieszenie broni, co było korzystne dla słabych sił polskich. Uporczywa obrona pod Skoczowem pozwoliła Polsce utrzymać część Śląska Cieszyńskiego do czasu rozstrzygnięcia sporu przez Aliantów.

Interwencja aliantów nastąpiła stosunkowo szybko, bo trzeba pamiętać, że mieliśmy na konferencji pokojowej w Wersalu stosowną reprezentację. Stanowcza interwencja szefa polskiej misji w Paryżu Romana Dmowskiego skłoniła Aliantów do wywarcia serii stanowczych nacisków na dyplomatów czechosłowackich.

25 lutego 1919 r. wojska czechosłowackie wycofały się za rzekę Olzę. Plebiscyt na Śląsku Cieszyńskim nigdy się nie odbył, a w roku 1920 Rada Ambasadorów w Paryżu dokonała arbitrażowego, niekorzystnego dla mieszkających tam Polaków podziału Śląska Cieszyńskiego.

Konflikt z lat 1919 – 1920 trwale zepsuł polsko-czechosłowackie relacje i zasiał w II RP pragnienie rewanżu, do którego doszło 19 lat później. 2 października 1938 r. gdy Czechosłowacja rozpadała się w efekcie niemieckiej inwazji, z sytuacji skorzystały władze II RP wysyłając polskie czołgi by zajęły pozostające dotąd w Czechosłowacji Zaolzie.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-08, godz. 07:20 Emigracyjny rząd w Opolu 367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego… » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-24, godz. 19:43 Podróże kształcą I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »