Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Odkrywca Troi
2022-01-06, 08:33 Autor: Bolesław Bezeg

Odkrywca Troi

Odkrycie Troi
Odkrycie Troi
Dokładnie 200 lat temu czyli 6 stycznia 1822 roku urodził się Heinrich Schliemann niemiecki archeolog amator, który wsławił się odkryciem ruin uważanej dotąd za miasto mityczne Troi. Uczynił to uważnie analizując tekst dzieła starożytnego poety Homera czyli „Iliady”.
Z Historycznego Punktu Widzenia 6 stycznia 2022
Odkrywca Troi to jeden z tych ludzi, którzy nie brali udziału w żadnych wojnach, nie wygrali żadnej bitwy, nie podbili żadnego ludu, a przeszli przez życie realizując marzenia. To od takich ludzi powinniśmy się uczyć jak żyć.

Johann Ludwig Heinrich Julius Schliemann urodził się 6 stycznia 1822 w Neubukow w Meklemburgii jako piąte dziecko pastora Ernesta Schliemanna. Gdy miał 7 lat otrzymał od ojca w gwiazdkowym podarunku „Ilustrowaną historię świata” Jerrera, w której największe wrażenie wywarła na nim rycina przedstawiająca pożar Troi. To właśnie wtedy postanowił ją odnaleźć.

Już w dzieciństwie bawił się w archeologa, jednak ze względu na nie najlepszą sytuację materialną jego rodziny musiał uczyć się w szkole handlowej i podjąć pracę jako praktykant w sklepie. Mając 19 lat zaciągnął się na statek jako chłopiec okrętowy, jednak jego kariera marynarska szybko się skończyła, bo już w pierwszym rejsie statek zatonął a morze wyrzuciło Schliemanna jako rozbitka na holenderską plażę.

W Holandii rozpoczął karierę jako handlowiec i pośrednik finansowy. Po serii sukcesów handlowych założył własną działalność. Podróżował do Rosji i Stanów Zjednoczonych, gdzie dorobił się szybko dużego majątku.

W roku 1864 będąc u szczytu kariery zlikwidował firmę i ulokował swój majątek w bankach Londynu, Paryża i Amsterdamu postanawiając odtąd realizować marzenia. W tym czasie odbył dwuletnią podróż dookoła świata zwiedzając m.in. Egipt, Chiny, Japonię, Kubę, Meksyk i Północną oraz Środkową Amerykę. Po powrocie rozpoczął studia literaturoznawcze i lingwistyczne na Sorbonie.

W roku 1868 po raz pierwszy wyjechał do Grecji tam poznał swoją drugą żonę greczynkę Zofię ENGASTROMÉNOU, która odtąd towarzyszyła mu we wszystkich podróżach i poszukiwaniach. Podczas wyprawy do Zachodniej części Azji Mniejszej w roku 1870 analizując tekst Iliady doszedł do wniosku, że miejsce uważane za ruiny Troi nie pasuje do opisów.

Znalazł jednak inne miejsce niedaleko wioski Hissarlik, którego lokalizacja doskonale pasowała do homeryckiego opisu i w latach 1871 i 1873 przeprowadził tam wykopaliska, które przyniosły mu odkrycia potwierdzające wydarzenia opisane w Iliadzie. W roku 1873 odkrył także serię cennych przedmiotów znaną jako skarb króla Priama. Zabytki te przemycił do Grecji i ogłosił naukowemu światu. W efekcie rząd Turcji, który w myśl prawa był właścicielem znalezisk odkrytych na jego terenie, zażądał zwrotu zabytków.

Ostatecznie Schliemann z własnej kieszeni wypłacił tureckiemu rządowi odszkodowanie a skarb króla Priama podarował berlińskiemu muzeum. Z czasem okazało się, że znaleziska pochodzą z zupełnie innego okresu niż opisane w Iliadzie wydarzenia, nie zmieniło to faktu, że odkryte ruiny zapewne były miastem opisanym w Iliadzie.

W roku 1874 kontynuując swoją odkrywczą passę Schliemann rozpoczął wykopaliska w greckich Mykenach, gdzie natrafił na 5 bogatych królewskich grobowców. Zdaniem Schliemanna jednym z pochowanych tam królów miał być bohater Iliady Agamemnon.

Ostatecznie okazało się, że grobowce należały do królów żyjących 400 lat przed Agamamnonem.

Heinrich Schliemann zmarł 26 grudnia 1890 roku w Neapolu. Jego naukowo-archeologiczny dorobek jest oceniany bardzo różnie. Z jednej strony doceniana jest liczba jego odkryć, z drugiej zaś strony krytykuje się nienaukowy charakter jego działań i bezpowrotnie zniszczone zabytki, które nie pasowały do jego teorii.

Tak czy inaczej Heinrich Schliemann, choć brakowało mu podbudowy teoretycznej okazał się niezwykle skutecznym badaczem i odkrywcą starożytności. Jego odkrycia dowiodły, że zapisane w starożytności dzieła literackie mogą mieć swój materialny wymiar i mogą być traktowane jak pełnowartościowe źródła historyczne.

W ten sposób Schliemann zapalił zielone światło dla nowego nurtu badawczego, którego bazą wyjściową stała się analiza dzieł literackich.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »