Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Przesuwanie akcentów
2021-11-07, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Przesuwanie akcentów

Przesuwanie akcentów ad absurdum. Źródło: kwejk.pl
Przesuwanie akcentów ad absurdum. Źródło: kwejk.pl
Pojutrze przypada 32 rocznica tzw. „runięcia” muru berlińskiego i zapewne jak co roku przez cały dzień w serwisach informacyjnych świat będzie epatowany obrazkami ludzi włażących na ów mur i rozwalających go młotkami albo innymi narzędziami. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę słuchaczy na inną związaną z Niemcami rocznicę.
Z Historycznego Punktu Widzenia 7 listopada 2021
Tego samego 9 listopada obchodzić będziemy 82 rocznicę rozpoczęcia przez niemieckich okupantów jednej z akcji planowego wyniszczania polskiego narodu. 9 listopada 1939 roku w Lublinie, Łodzi i Krakowie jak to się dziś mówi „naziści” rozpoczęli akcje skierowaną przeciwko polskiej inteligencji.

Wybór daty nie był przypadkowy, była to bowiem pierwsza rocznica tzw. kryształowej nocy. Przypomnijmy, że owa kryształowa noc z 9 na 10 listopada 1938 roku przeprowadzona została na całym obszarze niemieckiego państwa. Był to antyżydowski pogrom, podczas którego faszystowskie bojówki wybiły tyle szyb w żydowskich sklepach, że ulice miast pokryła warstwa błyszczącego niczym kryształ szkła.

Dokonana w całych Niemczech o jednej godzinie spontaniczna napaść na nie mogących się bronić i nie spodziewających się takiego traktowania Żydów dokonana przez uzbrojone w pałki, łomy i nierzadko broń palną bojówki, zwykle w asyście policji, tak się uczestnikom spodobała, że postanowili co roku dokonywać jakichś spektakularnych dzieł.

W 1939 roku przyszła kolej na polską inteligencję. W kolejnych latach rocznicę upamiętniano mordując spore grupy Żydów z Grodna, Lublina czy Tarnopola. Taki to narodowo-socjalistyczny nowy świecki obyczaj.

Okoliczność, na którą chciałbym jednak zwrócić dziś uwagę naszych słuchaczy, to nie same rocznice, ale to co się z nimi stało w europejskiej a nawet światowej świadomości historycznej. Otóż tak się jakoś dziwnie stało, że z całego zapoczątkowanego przez Polaków oporu przeciwko komunizmowi świat najlepiej pamięta dokonane przez najbardziej grzecznych w obozie socjalistycznym Niemców zburzenie berlińskiego muru.

Z kolei w temacie światowej pamięci o holokauście także w ostatnich latach dokonało się istotne przesunięcie akcentów. Oto w mediach całego świata dziennikarze systematycznie się mylą uparcie używając terminu „polskie obozy koncentracyjne”, a w filmach w rodzaju słynnej „Listy Schindlera” oprawcy eksterminowanych Żydów mówią po polsku.

Liczba tych rzekomych pomyłek jest tak duża, że tylko wyjątkowy idiota może wierzyć w ich przypadkowość. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że mamy do czynienia z czymś co Gombrowicz nazywał „przyprawianiem mordy”, a w zaciszu politycznych gabinetów określa się po prostu konsekwentną polityką historyczną.

Kto ma wątpliwości co do jej kreatorów niech przypomni sobie kto wyprodukował głośny kilka lat temu serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, który stał się kulminacyjnym akcentem owej polityki historycznej. Polityki, w której istnienie żałosna większość naszej klasy politycznej oficjalnie w ogóle nie wierzy. Bo przecież nie wypada wierzyć w takie rzeczy, które w okresie PRL-u i jego obecnej kontynuacji zaszeregowano do tzw. teorii spiskowych.

Wierzyć w coś takiego nie wypada, ale fakty wskazują, że faktycznie nie jest to żadna spiskowa teoria lecz spiskowa praktyka. Pobieżne tylko spojrzenie na to co stało się ze świadomością historyczną wobec dzisiejszych rocznic musi doprowadzić nas do alarmujących wniosków. Fakt, że Niemcy przy użyciu spektakularnego burzenia berlińskiego muru ukradli nam prymat w rozmontowaniu komunizmu można jakoś przeboleć.

Ostatecznie trzeba być skromnym i nauczono nas, żeby się nie przechwalać. Ale fakt, że systematycznie wmontowuje się nas w zastępczą winę za holokaust powinien dać nam wszystkim do myślenia i wywołać przynajmniej otrzeźwienie.

Zobacz także

2022-03-27, godz. 08:20 Pożyteczni i... 14 lat temu w Słupsku i Redzikowie doszło do protestów przeciwko budowie w sąsiedztwie miasta elementów tarczy antyrakietowej. » więcej 2022-03-26, godz. 07:20 Podatek dla zaborców 232 lata temu 26 marca 1790 roku w dobie prób ratowania polskiej państwowości obradujący wówczas tzw. Sejm Czteroletni ustanowił nowy systemowy podatek na… » więcej 2022-03-20, godz. 08:20 Śląska Autobana 86 lat temu 21 marca 1936 roku rozpoczęła się budowa tzw. Autostrady Śląskiej, która miała połączyć Berlin z Bytomiem. » więcej 2022-03-19, godz. 07:20 Parszywy kompromis Wczoraj minęła 101 rocznica podpisanego 18 marca 1921 roku polsko-radziecko-ukraińskiego traktatu pokojowego w Rydze. Konsekwencje podjętych wówczas decyzji… » więcej 2022-03-13, godz. 08:20 Kadeci, ech kadeci... Dziś przypada 257 rocznica założenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Szkoły Rycerskiej w Warszawie. Była to pierwsza polska szkoła wojskowa… » więcej 2022-03-12, godz. 07:20 Aborcja dla każdego W minioną środę przypadła 79 rocznica wprowadzenia w Polsce całkowitej swobody aborcyjnej, która obowiązywała do końca niemieckiej okupacji. Prawdopodobnie… » więcej 2022-03-06, godz. 08:20 Zagadkowy król Polski i Węgier W najbliższą środę przypada 582 rocznica przybycia do Krakowa delegacji stanów węgierskich, które zaoferowały polskiemu królowi Władysławowi III przyjęcie… » więcej 2022-03-05, godz. 08:21 Zamiast Czechosłowacji Afganistan Jeszcze dwa tygodnie temu choć niepokoiły nas butne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta, to jednak nie dowierzaliśmy, że za naszą wschodnią granicą może… » więcej 2022-02-27, godz. 08:20 Casus generała Nila Trzy dni temu minęła 69 rocznica egzekucji generała Augusta Emila Fieldorfa – „Nila”, a pojutrze po raz dwunasty obchodzić będziemy Narodowy Dzień… » więcej 2022-02-26, godz. 07:21 Gdzie dwóch się bije... 733 lata temu - 26 lutego 1289 roku doszło do bitwy pod Siewierzem, w której książę opolski Bolko I został jeńcem Władysława Łokietka. » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »