Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wpływowi poeci
2021-06-06, 08:30 Autor: Bolesław Bezeg

Wpływowi poeci

Czasopismo "Skamander"
Czasopismo "Skamander"
Pojutrze przypada 65 rocznica śmierci wybitnego polskiego poety Jana Lechonia - jednego z twórców i filarów wywierającej olbrzymi wpływ na polską inteligencję II Rzeczpospolitej grupy literackiej Skamander.
Z Historycznego Punktu Widzenia 6 czerwca 2021
Skamander to nazwa rzeki, która wg mitologicznych przekazów miała opływać Troję, jednakże Skamandryci zaczerpnęli tej nazwy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego zatytułowanego „Akropolis”. Sztuka zawierała aluzje do sprawy polskiej przeniesione w starożytne realia. Według Wyspiańskiego „Skamander Wiślaną połyskiwał falą” co spodobało się członkom grupy.

Trzon powstałego w 1916 roku na Uniwersytecie Warszawskim „Skamandra” stanowili Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Lechoń i Antoni Słonimski. A przejściowo także Juliusz Kaden Bandrowski i Karol Irzykowski. Literackim guru grupy był Leopold Staff, człowiek który zrewolucjonizował polską poezję i oprócz patosu wprowadził do niej osobisty erotyzm, a jednocześnie prostotę.

Skamandryci szli w swojej twórczości jeszcze dalej z jednej strony używając języka potocznego i nasycając swoje utwory poczuciem humoru, z drugiej nie unikając kolokwializmów a nawet wulgaryzmów. Jednocześnie ich wiersze cechował optymizm i nieustanny zachwyt nad życiem.

Początkowo działali przy Uniwersytecie Warszawskim skupiając się wokół pisma „Pro Arte et Studio” , które wiosną 1918 r. przejęli gdy opublikowany w nim wiersz Juliana Tuwima wywołał w redakcji pisma trzęsienie ziemi a jednocześnie skandal obyczajowy na uczelni. Jesienią tego samego roku otwarto w Warszawie kawiarnię poetów „Pod Pikadorem”. Tam Skamandryci zaczęli dawać codzienne popisy poetyckie na żywo z udziałem publiczności, wprowadzając tym samym do polskiej poezji nową jakość i obyczaje, a jednocześnie natychmiastową informację zwrotną od publiczności.

Fakt, że za udział w publicznych odczytach publiczność płaciła spowodował profesjonalizację zawodu poety i literata w ogóle. Równocześnie grupa zaczęła wydawać własne czasopismo „Skamander”, na którego łamach oprócz własnej lansowano poezję innych autorów, a także prozę.

Do rozpadu grupy przyczyniła się z jednej strony polityka – różnie oceniali przewrót majowy i rządy, które po nim nastąpiły, z drugiej strony dorosłość niosąca ze sobą nieuniknione rozczarowania stopniowo wyssała z twórczości poszczególnych Skamandrytów optymizm i zachwyt nad witalnością.

Rozwój osobisty sprawił, że przestali odnajdować cechy wspólne w swojej twórczości. Nie pomogło pojawienie się sporej grupy naśladowców, ścieżki przyjaciół rozeszły się. Za ostateczny koniec grupy Skamander uważa się wybuch II wojny światowej.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »