Radio Opole » Grupa Azoty ZAK S.A. » Aktualności » Zagłębie chemii i wiedzy
2019-09-02, 15:33 Autor: Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Zagłębie chemii i wiedzy

Zagłębie chemii i wiedzy [fot. materiały organizatora]
Zagłębie chemii i wiedzy [fot. materiały organizatora]
Grupa Azoty ZAK S.A. to nie tylko nawozy i chemikalia, ale także ogromny potencjał naukowo-badawczy, który wkrótce może stać się kołem zamachowym rozwoju Kędzierzyna-Koźla i całej Opolszczyzny – przekonuje dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej kędzierzyńskiej spółki.
Na przestrzeni ostatnich kilku dekad gospodarka światowa przeszła szereg znaczących przemian. W sposób naturalny miały one również miejsce na arenie krajowej. Od działalności opartej na sile ludzkich mięśni i wspomagających ją, coraz bardziej zaawansowanych maszynach, przechodzimy do gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności. W perspektywie kilku lat to właśnie one będą w największym stopniu stanowiły o potencjale ekonomicznym oraz konkurencyjności poszczególnych regionów i krajów.

- Mając tego świadomość, Grupa Azoty ZAK S.A. podjęła w ostatnich latach intensywne działania mające na celu wykorzystanie i wzmocnienie potencjału intelektualnego, tkwiącego zarówno w spółce, jak i jej otoczeniu społeczno-gospodarczym – mówi dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej spółki.

- Na całej Opolszczyźnie powstaje rokrocznie ok. 30–50 projektów wynalazczych. Znaczący udział ma w tym Grupa Azoty ZAK S.A., gdzie tego typu inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych jest corocznie kilkanaście, w tym patenty czy projekty racjonalizatorskie. Świadczy to o wielkiej sile i zaangażowaniu potencjału społecznego, jakim są pracownicy spółki – mówi prof. Bolesław Goranczewski, członek zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

- Każdy z tych projektów ma charakter wdrożeniowy i wpłynie na poprawę funkcjonowania naszej spółki, a niektóre z nich zapewne zakończą się uzyskaniem patentu – zaznacza dr Bogdan Tomaszek, który od 2017 roku z ramienia rady nadzorczej monitoruje stan projektów badawczych realizowanych przez spółkę. – Ponadto w ramach Grupy Azoty ZAK S.A. realizowanych będzie kilkanaście doktoratów wdrożeniowych z zakresu chemii przemysłowej i szeroko rozumianego zarządzania.

- Obecnie w naszej spółce przygotowywanych jest siedemnaście doktoratów wdrożeniowych. Jedenaście z nich z zakresu chemii oraz inżynierii procesowej, realizowanych w większości z Politechniką Śląską, pozostałe zaś dotyczą biznesu (zarządzanie, ekonomia, finanse) we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim – informuje prof. Bolesław Goranczewski – Zważywszy na fakt, że jesteśmy przedsiębiorstwem produkcyjnym, w klasycznym tego słowa znaczeniu, a nie instytutem naukowym czy badawczym, dowodzi to ogromnego, wyróżniającego nas potencjału. W regionie jesteśmy wiodącym ośrodkiem zajmującym się problematyką nawozów i plastyfikatorów. To dobry prognostyk dla przyszłości zakładów. To także ucieczka do przodu w kierunku idei gospodarki opartej na wiedzy czy przemysłu 4.0.

Działania z obszaru B+R+I prowadzone w Grupie Azoty ZAK S.A. są częścią działań prowadzonych w całej Grupie Azoty.

Widoczny ostatnimi laty rozmach naukowo-badawczy usprawnia funkcjonowanie spółki i podnosi jej konkurencyjność. Wiele projektów prowadzonych w spółce to gotowe koncepcje na nową, nieznaną dotychczas w naszym regionie, działalność gospodarczą.

- Od lat w Grupie Azoty wytwarzane są opatentowane produkty, których technologie zostały opracowane przy udziale pracowników naukowych zakładów. Przykładem jest nasz pierwszy nieftalanowy plastyfikator Oxoviflex®. To między innymi potencjał badawczy czyni z ZAK-u atrakcyjnego pracodawcę, oferującego szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Tym samym przeciwdziałamy odpływowi mieszkańców Opolszczyzny, którzy dzięki perspektywom zatrudnienia chętniej pozostają w rodzinnym mieście i wiążą z nim przyszłość - podkreśla Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Dzięki temu Grupa Azoty ZAK S.A. nie tylko umacnia swoją pozycję na rynkach, które są przedmiotem jej działalności, ale także wspiera rozwój gospodarczy Kędzierzyna-Koźla i Opolszczyzny.

W mieście nazywanym przed laty „stolicą polskiej chemii”, w przemyśle związanym z tą branżą, obecnie może pracować nawet sześć tysięcy osób. Zgodnie ze znaną w socjologii teorią, że w każdej populacji osoby kreatywne i nadające ton jej rozwojowi stanowią około 10 procent, w samej Grupie Azoty ZAK S.A. jest takich osób ponad 150.

- Mowa o ludziach dysponujących odpowiednimi cechami osobowości, wspartymi gruntowną fachową wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Kędzierzyn-Koźle pod tym względem dysponuje wielkim potencjałem, który chcemy wykorzystać na rzecz miasta i całego województwa opolskiego – wyjaśnia Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Poza przemysłem chemicznym w Kędzierzynie-Koźlu bardzo silny jest także przemysł maszynowy i metalowy. Wiele firm w mieście radzi sobie coraz lepiej i śmiało spogląda w przyszłość.

- Grupa Azoty ZAK S.A. chce wokół siebie ogniskować i wspierać ich rozwój, co wpisuje się w wielki plan związany z realizacją unijnej perspektywy budżetowej na lata 2021–2027. W tym okresie Unia Europejska zamierza przeznaczyć około 100 miliardów euro na rozwój innowacji i przedsiębiorczości, przez tworzenie firm typu startup, spin-off, spin-out, sieci powiązań itp. – mówi dr Bogdan Tomaszek. – Tylko od naszego przygotowania i kreatywności zależeć będzie, jak wiele z tej puli zdołamy pozyskać dla naszych firm.

Pomysł opiera się na powstawaniu małych lub w miarę możliwości większych firm wokół Grupy Azoty ZAK S.A., tworzonych przez pracowników naukowych uczelni lub studentów w celu komercjalizacji wyników prac badawczych, czyli praktycznego zastosowania w przemyśle innowacyjnych pomysłów i technologii. Taka koncepcja rozwoju może znacząco ożywić krajobraz gospodarczy Kędzierzyna-Koźla i całego regionu, umożliwiając mu konkurowanie na krajowych i międzynarodowych rynkach, gdzie sukces w coraz większym stopniu uzależniony będzie od wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania.

Zobacz także

2020-06-09, godz. 15:35 Dalsza pomoc Grupy Azoty ZAK S.A. dla placówek z Opolszczyzny W wyniku utrzymującej się sytuacji epidemicznej wiele placówek medycznych, opiekuńczych oraz edukacyjnych mierzy się obecnie z wyzwaniem zapewnienia odpowiedniej… » więcej 2020-06-05, godz. 15:13 Podziękowania dla Zasłużonych Pracowników Grupy Azoty ZAK S.A » więcej 2020-06-03, godz. 10:23 Grupa Azoty ZAK S.A. zaprasza dzieci do udziału w konkursie „Dom pełen pomysłów". Do wygrania 125 gier planszowy… » więcej 2020-06-01, godz. 10:49 Obiecujące wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK S.A. za pierwszy kwartał 2020 r. Rozmowa z Arturem Kamińskim, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. » więcej 2020-05-15, godz. 12:59 Obchody Dnia Chemika 2020 odwołane Grupa Azoty w tym roku nie będzie organizować obchodów Dnia Chemika. Decyzja o odwołaniu przez spółki Grupy Azoty wszystkich związanych z nimi imprez towarzyszących… » więcej 2020-05-08, godz. 08:24 Ruszyła praca laboratorium do badań na obecność koronawirusa sfinansowanego przez Grupę Azoty ZAK S.A. Finansowe wsparcie Grupy Azoty ZAK S.A. przekłada się na realne działanie. W kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu jednoimiennym powstała nowoczesna pracownia… » więcej 2020-04-30, godz. 15:10 Igrzyska olimpijskie nigdy nie były tak blisko Grupa Azoty ZAK S.A. od lat wspiera wydarzenia artystyczne, fundacje charytatywne, aktywnie angażuje się w edukację i propaguje aktywność sportową. W ramach… » więcej 2020-04-20, godz. 07:58 Grupa Azoty ZAK S.A. wspiera walkę z COVID -19 Grupa Azoty ZAK S.A. systematycznie wspiera placówki ochrony zdrowia w walce z pandemią koronawirusa w województwie opolskim. W marcu przekazano kwotę 750… » więcej 2020-04-17, godz. 15:25 Rekordowe wyniki Grupy Azoty ZAK S.A. Rozmowa z Arturem Kamińskim, wiceprezesem zarządu odpowiedzialnym za finanse Spółki. » więcej 2020-04-06, godz. 08:23 Życzenia na Wielkanoc od Grupy Azoty ZAK S.A. » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »