Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do…
2019-09-05, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu)

W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach do Senatu nie są takie same, nie pokrywają się. Każdy okręg wyborczy w posiada określoną liczbę mandatów, które określane są na podstawie liczby ludności zamieszkujących dany okręg.
Okręgi jednomandatowe i okręgi wielomandatowe
Każdy region będzie reprezentowany przez inną liczbę polityków. W wyborach do Sejmu całe województwo opolskie to jeden okręg wyborczy na który przypada 12 mandatów, czyli wybieramy w nim 12 posłów.

- A w wyborach do Senatu mamy na terenie naszego województwa 3 okręgi wyborcze. - wyjaśnia politolog dr Błażej Choroś. - Te wybory są inaczej zorganizowane bo mamy do czynienia z wyborami większościowymi. W wyborach do Senatu okręg jest jednomandatowy, więc mandat dostaje ten kandydat, który dostał najwięcej głosów. Zwycięzca bierze wszystko.

Może dojść do sytuacji, że dwóch lub więcej polityków otrzymało taką samą liczbę głosów. Co wtedy? O pierwszeństwie decyduje większa liczba obwodów do głosowania, w których jeden kandydat uzyskał przewagę. Jeśli takie rozstrzygnięcie nie jest możliwe, o przyznaniu mandatu decyduje losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej.

Opolszczyzna jest w grupie województw z najmniejszą liczbą mandatów senatorskich. Wynika to z liczby ludność. Trzech sanatorów, tak jak my mają również: województwo lubuskie, podlaskie, świętokrzyskie. Najwięcej, bo 13 mandatów senatorskich mają województwa mazowieckie i śląskie. Zazwyczaj okręgi wyborcze do Senatu obejmują obszar całego miasta lub poszczególnych części województwa. Granice tych okręgów nie mogą naruszać okręgów wyborczych do Sejmu. Miasta powyżej 500 tysięcy mieszkańców mogą zostać podzielone na kilka jednostek. Obowiązujące okręgi wyborcze zostały wyznaczone w 2011 roku.

Zobacz także

2019-10-08, godz. 10:39 Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta? W pierwszej kolejności komisje wyborcze zliczają wszystkie głosy (dla wszystkich komitetów wyborczych i wszystkich kandydatów) na poziomie okręgów. Następnie… » więcej 2019-10-08, godz. 10:55 Jak się ustala wyniki wyborów do senatu? Ustalenie wyników w wyborach do senatu jest dużo prostsze niż ustalenie wyników w wyborach do sejmu. W przypadku senatu mamy do czynienia z jednomandatowymi… » więcej 2019-10-09, godz. 10:54 Jak wygląda karta do głosowania do sejmu? Karta do głosowania do sejmu jest jednostronicowa i dość długa. Nie jest to książeczka więc głosowanie będzie dużo łatwiejsze, ponieważ obywatel ma… » więcej 2019-10-09, godz. 11:04 Jak wygląda karta do głosowania do senatu? Karta do głosowania do senatu jest dwukrotnie mniejsza od karty do głosowania do sejmu. Trzeba pamiętać, że w wyborach do senatu nasze województwo jest podzielone… » więcej 2019-10-11, godz. 09:37 Jak się zachować w lokalu wyborczym? Zanim udamy się do lokalu wyborczego, warto przygotować już w domu dokument tożsamości. - Kiedyś były takie zasady, że jeżeli co najmniej 2-3 członków… » więcej 2019-10-11, godz. 09:46 Jak prawidłowo zagłosować? Takim książkowym, prawidłowym głosem jest znak X. Dopuszczalne są również wszelkie formy pokrewne do znaku X, czyli +, czy też nie do końca prostopadły… » więcej 2019-10-11, godz. 10:24 Przypomnienie o ciszy wyborczej Kiedy się zaczyna cisza wyborcza, a kiedy kończy? - Niemal od początku wyborów demokratycznych w Polsce jest to ten sam czas czyli od północy w piątek do… » więcej 2019-10-11, godz. 11:02 Kiedy poznamy wyniki wyborów parlamentarnych? W pierwszej kolejności powinniśmy w poniedziałek nad ranem poznać wyniki wyborów do senatu, w naszym województwie to okręgi numer 51, 52 i 53, następnie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »