Każdy region będzie reprezentowany przez inną liczbę polityków. W wyborach do Sejmu całe województwo opolskie to jeden okręg wyborczy na który przypada 12 mandatów, czyli wybieramy w nim 12 posłów.
- A w wyborach do Senatu mamy na terenie naszego województwa 3 okręgi wyborcze. - wyjaśnia politolog dr Błażej Choroś. - Te wybory są inaczej zorganizowane bo mamy do czynienia z wyborami większościowymi. W wyborach do Senatu okręg jest jednomandatowy, więc mandat dostaje ten kandydat, który dostał najwięcej głosów. Zwycięzca bierze wszystko.
Może dojść do sytuacji, że dwóch lub więcej polityków otrzymało taką samą liczbę głosów. Co wtedy? O pierwszeństwie decyduje większa liczba obwodów do głosowania, w których jeden kandydat uzyskał przewagę. Jeśli takie rozstrzygnięcie nie jest możliwe, o przyznaniu mandatu decyduje losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej.
Opolszczyzna jest w grupie województw z najmniejszą liczbą mandatów senatorskich. Wynika to z liczby ludność. Trzech sanatorów, tak jak my mają również: województwo lubuskie, podlaskie, świętokrzyskie. Najwięcej, bo 13 mandatów senatorskich mają województwa mazowieckie i śląskie. Zazwyczaj okręgi wyborcze do Senatu obejmują obszar całego miasta lub poszczególnych części województwa. Granice tych okręgów nie mogą naruszać okręgów wyborczych do Sejmu. Miasta powyżej 500 tysięcy mieszkańców mogą zostać podzielone na kilka jednostek. Obowiązujące okręgi wyborcze zostały wyznaczone w 2011 roku.