Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do…
2019-09-05, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu)

W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach do Senatu nie są takie same, nie pokrywają się. Każdy okręg wyborczy w posiada określoną liczbę mandatów, które określane są na podstawie liczby ludności zamieszkujących dany okręg.
Okręgi jednomandatowe i okręgi wielomandatowe
Każdy region będzie reprezentowany przez inną liczbę polityków. W wyborach do Sejmu całe województwo opolskie to jeden okręg wyborczy na który przypada 12 mandatów, czyli wybieramy w nim 12 posłów.

- A w wyborach do Senatu mamy na terenie naszego województwa 3 okręgi wyborcze. - wyjaśnia politolog dr Błażej Choroś. - Te wybory są inaczej zorganizowane bo mamy do czynienia z wyborami większościowymi. W wyborach do Senatu okręg jest jednomandatowy, więc mandat dostaje ten kandydat, który dostał najwięcej głosów. Zwycięzca bierze wszystko.

Może dojść do sytuacji, że dwóch lub więcej polityków otrzymało taką samą liczbę głosów. Co wtedy? O pierwszeństwie decyduje większa liczba obwodów do głosowania, w których jeden kandydat uzyskał przewagę. Jeśli takie rozstrzygnięcie nie jest możliwe, o przyznaniu mandatu decyduje losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej.

Opolszczyzna jest w grupie województw z najmniejszą liczbą mandatów senatorskich. Wynika to z liczby ludność. Trzech sanatorów, tak jak my mają również: województwo lubuskie, podlaskie, świętokrzyskie. Najwięcej, bo 13 mandatów senatorskich mają województwa mazowieckie i śląskie. Zazwyczaj okręgi wyborcze do Senatu obejmują obszar całego miasta lub poszczególnych części województwa. Granice tych okręgów nie mogą naruszać okręgów wyborczych do Sejmu. Miasta powyżej 500 tysięcy mieszkańców mogą zostać podzielone na kilka jednostek. Obowiązujące okręgi wyborcze zostały wyznaczone w 2011 roku.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »