Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?
2019-10-09, 10:54 Autor: Joanna Matlak

Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?

Karta do głosowania do sejmu jest jednostronicowa i dość długa. Nie jest to książeczka więc głosowanie będzie dużo łatwiejsze, ponieważ obywatel ma w zasięgu wzroku wszystkie listy i wszystkich kandydatów.

- W górnej części znajdują się trzy listy kandydatów, są to listy komitetu nr 1 PSL-Koalicja Polska, komitetu nr 2 Prawo i Sprawiedliwość oraz komitetu nr 3 Sojusz Lewicy Demokratycznej. W dolnej części znajdują się trzy pozostałe listy w naszym okręgu, a więc jest to lista nr 4 komitetu Konfederacja „Wolność i niepodległość”, lista nr 5 komitetu Koalicja Obywatelska i lista nr 10 KWW Mniejszość Niemiecka – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?
Każda karta ma na dole odciśniętą czarną pieczęć Okręgowej Komisji Wyborczej, ale aby karta była ważna, musimy zwrócić uwagę, czy tuż obok czarnej pieczęci znajduje się mała, czerwona pieczęć obwodowej komisji wyborczej. – Wtedy możemy być pewni, że karta jest ważna i że jeśli nasz głos zostanie poprawnie oddany, to zostanie wzięty pod uwagę – dodaje dyrektor Tkacz.

Z lewej strony karty na dole znajdują się informacje dotyczące tego jak powinniśmy głosować, tzn. poprzez znalezienie listy kandydatów, postawienie znaku X przy kratce z nazwiskiem kandydata i informacje o tym, że znak X to co najmniej dwie przecinające się linie w kratce.

Dodajmy, że karta do sejmu z prawej strony na górze posiada wycięte kółeczko. – To jest ułatwienie dla osób niewidomych, które posługują się alfabetem Braille’a. Będą mogły dzięki temu nałożyć specjalną nakładkę – mówi dyrektor Tkacz.

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 09:00 Cisza wyborcza Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »