Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?
2019-10-09, 10:54 Autor: Joanna Matlak

Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?

Karta do głosowania do sejmu jest jednostronicowa i dość długa. Nie jest to książeczka więc głosowanie będzie dużo łatwiejsze, ponieważ obywatel ma w zasięgu wzroku wszystkie listy i wszystkich kandydatów.

- W górnej części znajdują się trzy listy kandydatów, są to listy komitetu nr 1 PSL-Koalicja Polska, komitetu nr 2 Prawo i Sprawiedliwość oraz komitetu nr 3 Sojusz Lewicy Demokratycznej. W dolnej części znajdują się trzy pozostałe listy w naszym okręgu, a więc jest to lista nr 4 komitetu Konfederacja „Wolność i niepodległość”, lista nr 5 komitetu Koalicja Obywatelska i lista nr 10 KWW Mniejszość Niemiecka – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?
Każda karta ma na dole odciśniętą czarną pieczęć Okręgowej Komisji Wyborczej, ale aby karta była ważna, musimy zwrócić uwagę, czy tuż obok czarnej pieczęci znajduje się mała, czerwona pieczęć obwodowej komisji wyborczej. – Wtedy możemy być pewni, że karta jest ważna i że jeśli nasz głos zostanie poprawnie oddany, to zostanie wzięty pod uwagę – dodaje dyrektor Tkacz.

Z lewej strony karty na dole znajdują się informacje dotyczące tego jak powinniśmy głosować, tzn. poprzez znalezienie listy kandydatów, postawienie znaku X przy kratce z nazwiskiem kandydata i informacje o tym, że znak X to co najmniej dwie przecinające się linie w kratce.

Dodajmy, że karta do sejmu z prawej strony na górze posiada wycięte kółeczko. – To jest ułatwienie dla osób niewidomych, które posługują się alfabetem Braille’a. Będą mogły dzięki temu nałożyć specjalną nakładkę – mówi dyrektor Tkacz.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »