Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym…
2019-10-08, 10:39 Autor: Joanna Matlak

Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta?

W pierwszej kolejności komisje wyborcze zliczają wszystkie głosy (dla wszystkich komitetów wyborczych i wszystkich kandydatów) na poziomie okręgów. Następnie ten wynik przekazywany jest Państwowej Komisji Wyborczej, która dokonuje łącznej sumy na poziomie kraju, aby móc ustalić, które komitety przekroczyły próg wyborczy.

Przypomnijmy, 5% próg obowiązuje komitety partyjne i komitety wyborcze wyborców, a 8% próg wyborczy dotyczy koalicji. Próg nie dotyczy komitetów mniejszości narodowych, w przypadku województwa opolskiego nie dotyczy mniejszości niemieckiej.
Kiedy już zostanie ustalone, które komitety przekroczyły prób wyborczy, okręgowa komisja wyborcza dokonuje podziału mandatów pomiędzy uprawnione listy tzw. metodą d’Hondta.
Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta?
O co chodzi w metodzie D'Hondta? Wszystkie wyniki poszczególnych list kandydatów są dzielone kolejno przez liczby naturalne 1,2,3,4 itd., aż do chwili gdy z otrzymanych ilorazów uda się uszeregować tyle największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia w danym okręgu. W przypadku województwa opolskiego mamy do rozdzielenia 12 mandatów, a zatem szukamy dwunastu największych ilorazów wśród wyników poszczególnych komitetów wyborczych. Każdej liście przysługuje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego szeregu ilorazów przypada jej liczb kolejno największych.

Następnie w obrębie tych ilorazów poszczególnych komitetów sprawdzane jest którzy kandydaci na danej liście otrzymali najwięcej głosów. I przykładowo jeśli komitet X uzyskał 4 mandaty, to te 4 mandaty uzyskają te osoby, które otrzymały 4 najlepsze wyniki na liście. To nie znaczy, że będą to pierwsze osoby na liście, ale osoby z największą ilością głosów. I w ten sposób ustala się 460 mandatów do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 09:00 Cisza wyborcza Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »