Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym…
2019-10-08, 10:39 Autor: Joanna Matlak

Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta?

W pierwszej kolejności komisje wyborcze zliczają wszystkie głosy (dla wszystkich komitetów wyborczych i wszystkich kandydatów) na poziomie okręgów. Następnie ten wynik przekazywany jest Państwowej Komisji Wyborczej, która dokonuje łącznej sumy na poziomie kraju, aby móc ustalić, które komitety przekroczyły próg wyborczy.

Przypomnijmy, 5% próg obowiązuje komitety partyjne i komitety wyborcze wyborców, a 8% próg wyborczy dotyczy koalicji. Próg nie dotyczy komitetów mniejszości narodowych, w przypadku województwa opolskiego nie dotyczy mniejszości niemieckiej.
Kiedy już zostanie ustalone, które komitety przekroczyły prób wyborczy, okręgowa komisja wyborcza dokonuje podziału mandatów pomiędzy uprawnione listy tzw. metodą d’Hondta.
Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta?
O co chodzi w metodzie D'Hondta? Wszystkie wyniki poszczególnych list kandydatów są dzielone kolejno przez liczby naturalne 1,2,3,4 itd., aż do chwili gdy z otrzymanych ilorazów uda się uszeregować tyle największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia w danym okręgu. W przypadku województwa opolskiego mamy do rozdzielenia 12 mandatów, a zatem szukamy dwunastu największych ilorazów wśród wyników poszczególnych komitetów wyborczych. Każdej liście przysługuje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego szeregu ilorazów przypada jej liczb kolejno największych.

Następnie w obrębie tych ilorazów poszczególnych komitetów sprawdzane jest którzy kandydaci na danej liście otrzymali najwięcej głosów. I przykładowo jeśli komitet X uzyskał 4 mandaty, to te 4 mandaty uzyskają te osoby, które otrzymały 4 najlepsze wyniki na liście. To nie znaczy, że będą to pierwsze osoby na liście, ale osoby z największą ilością głosów. I w ten sposób ustala się 460 mandatów do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »