Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Czy „jedynka” na liście wyborczej gwarantuje…
2019-10-07, 13:13 Autor: Joanna Matlak

Czy „jedynka” na liście wyborczej gwarantuje sukces?

Czy kandydat, który jest pierwszy na liście wyborczej może być pewny swojego mandatu?

- "Jedynka" może nie zapewnia, ale zdecydowanie zwiększa możliwość uzyskania mandatu. Nie wiemy w jakim stopniu, bo nie jesteśmy w stanie tego zbadać. Część wyborców głosuje na konkretną osobę. Oni odnajdują swojego polityka, który jest związany np. z subregionem, skojarzą go z jakiejś aktywności, może też kojarzą gomedialnie i wtedy nieważne, czy kandydat ma numer 15 czy 18 czy 1. Część wyborców kieruje się stosunkiem do danej formacji. Nie znają kandydatów i głosują na listę. Kierują się tym, że jeśli formacja wskazała kogoś na jedynkę, no to musi być najbardziej wartościowa osoba - mówi dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego.
Czy „jedynka” na liście wyborczej gwarantuje sukces?
Numer na liście często jest wykorzystywany marketingowo, np. kandydat reklamuje się się hasłami "kandydat na piątkę" czy "szczęśliwa trzynastka".

- Tak, można się bawić w ten sposób. Była kiedyś jedna formacja, która po wylosowaniu przez PKW numeru 1 dla listy wyborczej mówiła "Bóg dał nam numer jeden". Więc można to robić, natomiast dzisiaj ta "szczęśliwa trzynastka" jest już oklepana i z niczym się nie kojarzy - mówił dr Drosik i dodaje, że w marketingu politycznym warto skupić się na haśle, które nas wyróżni.

- Przecież co wybory słyszymy to samo "ostatni na liście, pierwszy w działaniu". Może warto byłoby jednak większą kreatywność uruchomić, a jak się nie jest w stanie nic wymyślić, to może lepiej sobie odpuścić - mówi dr Drosik.

Zobacz także

2019-10-08, godz. 10:39 Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta? W pierwszej kolejności komisje wyborcze zliczają wszystkie głosy (dla wszystkich komitetów wyborczych i wszystkich kandydatów) na poziomie okręgów. Następnie… » więcej 2019-10-08, godz. 10:55 Jak się ustala wyniki wyborów do senatu? Ustalenie wyników w wyborach do senatu jest dużo prostsze niż ustalenie wyników w wyborach do sejmu. W przypadku senatu mamy do czynienia z jednomandatowymi… » więcej 2019-10-09, godz. 10:54 Jak wygląda karta do głosowania do sejmu? Karta do głosowania do sejmu jest jednostronicowa i dość długa. Nie jest to książeczka więc głosowanie będzie dużo łatwiejsze, ponieważ obywatel ma… » więcej 2019-10-09, godz. 11:04 Jak wygląda karta do głosowania do senatu? Karta do głosowania do senatu jest dwukrotnie mniejsza od karty do głosowania do sejmu. Trzeba pamiętać, że w wyborach do senatu nasze województwo jest podzielone… » więcej 2019-10-11, godz. 09:37 Jak się zachować w lokalu wyborczym? Zanim udamy się do lokalu wyborczego, warto przygotować już w domu dokument tożsamości. - Kiedyś były takie zasady, że jeżeli co najmniej 2-3 członków… » więcej 2019-10-11, godz. 09:46 Jak prawidłowo zagłosować? Takim książkowym, prawidłowym głosem jest znak X. Dopuszczalne są również wszelkie formy pokrewne do znaku X, czyli +, czy też nie do końca prostopadły… » więcej 2019-10-11, godz. 10:24 Przypomnienie o ciszy wyborczej Kiedy się zaczyna cisza wyborcza, a kiedy kończy? - Niemal od początku wyborów demokratycznych w Polsce jest to ten sam czas czyli od północy w piątek do… » więcej 2019-10-11, godz. 11:02 Kiedy poznamy wyniki wyborów parlamentarnych? W pierwszej kolejności powinniśmy w poniedziałek nad ranem poznać wyniki wyborów do senatu, w naszym województwie to okręgi numer 51, 52 i 53, następnie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »