Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Czy „jedynka” na liście wyborczej gwarantuje…
2019-10-07, 13:13 Autor: Joanna Matlak

Czy „jedynka” na liście wyborczej gwarantuje sukces?

Czy kandydat, który jest pierwszy na liście wyborczej może być pewny swojego mandatu?

- "Jedynka" może nie zapewnia, ale zdecydowanie zwiększa możliwość uzyskania mandatu. Nie wiemy w jakim stopniu, bo nie jesteśmy w stanie tego zbadać. Część wyborców głosuje na konkretną osobę. Oni odnajdują swojego polityka, który jest związany np. z subregionem, skojarzą go z jakiejś aktywności, może też kojarzą gomedialnie i wtedy nieważne, czy kandydat ma numer 15 czy 18 czy 1. Część wyborców kieruje się stosunkiem do danej formacji. Nie znają kandydatów i głosują na listę. Kierują się tym, że jeśli formacja wskazała kogoś na jedynkę, no to musi być najbardziej wartościowa osoba - mówi dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego.
Czy „jedynka” na liście wyborczej gwarantuje sukces?
Numer na liście często jest wykorzystywany marketingowo, np. kandydat reklamuje się się hasłami "kandydat na piątkę" czy "szczęśliwa trzynastka".

- Tak, można się bawić w ten sposób. Była kiedyś jedna formacja, która po wylosowaniu przez PKW numeru 1 dla listy wyborczej mówiła "Bóg dał nam numer jeden". Więc można to robić, natomiast dzisiaj ta "szczęśliwa trzynastka" jest już oklepana i z niczym się nie kojarzy - mówił dr Drosik i dodaje, że w marketingu politycznym warto skupić się na haśle, które nas wyróżni.

- Przecież co wybory słyszymy to samo "ostatni na liście, pierwszy w działaniu". Może warto byłoby jednak większą kreatywność uruchomić, a jak się nie jest w stanie nic wymyślić, to może lepiej sobie odpuścić - mówi dr Drosik.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »