Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji politycznych?…
2019-10-07, 11:44 Autor: Joanna Matlak

Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji politycznych? Czym jest racjonalny wybór?

Przed każdymi wyborami każdy z nas zastanawia się według jakich kryteriów ocenić kandydatów i komu dać szansę na mandat posła lub senatora? Dr Olgierd Annusewicz wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który pisał o naturze preferencji politycznych uważa, że zasadniczym wyznacznikiem racjonalnego lub irracjonalnego sposobu podejmowania decyzji jest ilość, jakość i stopień rozumienia posiadanych informacji.
Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji politycznych? Czym jest racjonalny wybór?
Teorie wyjaśniające racjonalne podejście zakładają model posiadania przez wyborcę wszystkich informacji oraz ich rozumienie, a zwolennicy teorii wyjaśniający irracjonalność zachowań politycznych mówią, że decyzji nie kształtuje zasób informacji, ale inne czynniki, które siłą oddziaływania przewyższają wiedzę. Są to przede wszystkim emocje.

-Pytanie co jest racjonalną decyzją? Dla jednego to kierowanie się emocjami i np. strach przed imigrantami, bo ci imigranci nadciągają, te fale płyną, a ktoś inny powie, gdzie ci imigranci, gdzie te tysiące osób? Druga osoba wskaże, że racjonalne jest kierowanie się programem. Z tym że dla wielu osób jest to niezrozumiałe. Sami politycy potrafią w kampanii do europarlamentu potrafią mówić o dziurze w chodniku. To jest oczywiście bardzo ważne, ale to nie ten poziom i nie ten szczebel - mówi dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego.

Zobacz także

2019-10-08, godz. 10:39 Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta? W pierwszej kolejności komisje wyborcze zliczają wszystkie głosy (dla wszystkich komitetów wyborczych i wszystkich kandydatów) na poziomie okręgów. Następnie… » więcej 2019-10-08, godz. 10:55 Jak się ustala wyniki wyborów do senatu? Ustalenie wyników w wyborach do senatu jest dużo prostsze niż ustalenie wyników w wyborach do sejmu. W przypadku senatu mamy do czynienia z jednomandatowymi… » więcej 2019-10-09, godz. 10:54 Jak wygląda karta do głosowania do sejmu? Karta do głosowania do sejmu jest jednostronicowa i dość długa. Nie jest to książeczka więc głosowanie będzie dużo łatwiejsze, ponieważ obywatel ma… » więcej 2019-10-09, godz. 11:04 Jak wygląda karta do głosowania do senatu? Karta do głosowania do senatu jest dwukrotnie mniejsza od karty do głosowania do sejmu. Trzeba pamiętać, że w wyborach do senatu nasze województwo jest podzielone… » więcej 2019-10-11, godz. 09:37 Jak się zachować w lokalu wyborczym? Zanim udamy się do lokalu wyborczego, warto przygotować już w domu dokument tożsamości. - Kiedyś były takie zasady, że jeżeli co najmniej 2-3 członków… » więcej 2019-10-11, godz. 09:46 Jak prawidłowo zagłosować? Takim książkowym, prawidłowym głosem jest znak X. Dopuszczalne są również wszelkie formy pokrewne do znaku X, czyli +, czy też nie do końca prostopadły… » więcej 2019-10-11, godz. 10:24 Przypomnienie o ciszy wyborczej Kiedy się zaczyna cisza wyborcza, a kiedy kończy? - Niemal od początku wyborów demokratycznych w Polsce jest to ten sam czas czyli od północy w piątek do… » więcej 2019-10-11, godz. 11:02 Kiedy poznamy wyniki wyborów parlamentarnych? W pierwszej kolejności powinniśmy w poniedziałek nad ranem poznać wyniki wyborów do senatu, w naszym województwie to okręgi numer 51, 52 i 53, następnie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »