Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji politycznych?…
2019-10-07, 11:44 Autor: Joanna Matlak

Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji politycznych? Czym jest racjonalny wybór?

Przed każdymi wyborami każdy z nas zastanawia się według jakich kryteriów ocenić kandydatów i komu dać szansę na mandat posła lub senatora? Dr Olgierd Annusewicz wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który pisał o naturze preferencji politycznych uważa, że zasadniczym wyznacznikiem racjonalnego lub irracjonalnego sposobu podejmowania decyzji jest ilość, jakość i stopień rozumienia posiadanych informacji.
Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji politycznych? Czym jest racjonalny wybór?
Teorie wyjaśniające racjonalne podejście zakładają model posiadania przez wyborcę wszystkich informacji oraz ich rozumienie, a zwolennicy teorii wyjaśniający irracjonalność zachowań politycznych mówią, że decyzji nie kształtuje zasób informacji, ale inne czynniki, które siłą oddziaływania przewyższają wiedzę. Są to przede wszystkim emocje.

-Pytanie co jest racjonalną decyzją? Dla jednego to kierowanie się emocjami i np. strach przed imigrantami, bo ci imigranci nadciągają, te fale płyną, a ktoś inny powie, gdzie ci imigranci, gdzie te tysiące osób? Druga osoba wskaże, że racjonalne jest kierowanie się programem. Z tym że dla wielu osób jest to niezrozumiałe. Sami politycy potrafią w kampanii do europarlamentu potrafią mówić o dziurze w chodniku. To jest oczywiście bardzo ważne, ale to nie ten poziom i nie ten szczebel - mówi dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »