Radio Opole » Kresowianie-Opolanie » Odcinki

Odcinki

2017-12-27, 10:34

Na spotkaniu opłatkowym w Turgielach na Wileńszczyźnie

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
W audycji relacja ze spotkania opłatkowego w Turgielach na Wileńszczyźnie, gdzie gościła ekipa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Oddział w Opolu wraz z samorządowcami gminy Otmuchów, którzy postanowili poszerzyć krąg partnerów o współprace z Rodakami na Litwie.
2017-12-18, 11:50

Odwiedziny w Łubniańskim Ośrodku Kultury

Łubniański Ośrodek Kultury [fot. Monika Pawłowska]
Łubniański Ośrodek Kultury [fot. Monika Pawłowska]
Gościem audycji był Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach społeczno-kulturalnych w gminie, czyli Regionalnym Konkursie Literackim "Ze Śląskiem na Ty", koncercie "W tonacji Śląska", który odbył się w Filharmonii Opolskiej oraz o ciekawych i bardzo potrzebnych działaniach na rzecz seniorów w gminie Łubniany.
2017-12-11, 10:02

O roli i znaczeniu Szkoły Podstawowej nr 1 w Głogówku

Centrum Głogówka [fot. Jan Poniatyszyn]
Centrum Głogówka [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkoła Podstawowa nr 1 w Głogówku świętuje 50-lecie swojej działalności oświatowo-wychowawczej. W audycji "Kresowianie-Opolanie" Halina Nabrdalik zaprasza do wysłuchania relacji z uroczystego koncertu promującego osiągnięcia tej szkoły i absolwentów. O roli i znaczeniu tej placówki w środowisku autorka rozmawia także z nauczycielami, dyrekcją szkoły oraz burmistrzem Głogówka.
2017-12-04, 11:58

Z prof. Marią Kalczyńską o Kresach

Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
W audycji rozmowa z prof. dr hab. Marią Kalczyńską z Politechniki Opolskiej, autorką wielu publikacji poświęconych Kresowianom na Opolszczyźnie i w kraju. Korzenie pani profesor sięgają także na Litwę (Wileńszczyznę) i tereny dawnych polskich Inflant (obecnie Łotwa).
2017-11-27, 15:12

O problemach ochrony zabytków i o sytuacji Polaków na Łotwie

Łotwa [https://pixabay.com/pl/]
Łotwa [https://pixabay.com/pl/]
O problemach ochrony zabytków w kontekście Ogólnopolskiej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku odbyła się w Opolu porozmawiamy z Januszem Ireneuszem Wójcikem z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

W drugiej części audycji rozmowa o sytuacji Polaków na Łotwie z autorką audycji "Nasz Głos" Polskiego Radia w Rydze, adresowanej dla społeczności polskiej.
2017-11-20, 09:34

O współpracy międzynarodowej gminy Otmuchów

Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu [fot. Jan Poniatyszyn]
Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu [fot. Jan Poniatyszyn]
Wymiana doświadczeń w ramach międzynarodowych partnerstw pomiędzy starostwami i gminami sprzyja udoskonalaniu metod pracy na własnym podwórku. Do bardzo popularnych form współpracy między zaprzyjaźnionymi regionami należą wymiany artystów, sportowców, strażaków i młodzieży. Takie wymiany dają szansę poszerzenia horyzontów, zrozumienia innego sposobu myślenia i życia. To również doskonała okazja do nawiązania bezpośrednich, bliskich przyjaznych kontaktów. W audycji o tym na przykładzie gminy Otmuchów, która na przestrzeni ostatnich 3 dekad nawiązała współpracę z 7 krajami w Europie.
2017-11-14, 12:55

Z wizytą na IV Europejskim Forum Mediów Polonijnych w Pułtusku

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Wymiany doświadczeń w ramach międzynarodowych partnerstw pomiędzy starostwami i gminami sprzyjają udoskonalaniu metod pracy na własnym podwórku. Do bardzo popularnych form współpracy należą wymiany artystów, sportowców, strażaków i uczniów między zaprzyjaźnionymi regionami. Dają one szansę poszerzenia horyzontów, zrozumienia innego sposobu myślenia i życia. To również okazja do nawiązania bezpośrednich, bliskich kontaktów, które często przeradzają się w przyjaźnie. W audycji o tym na przykładzie gminy Otmuchów, która na przestrzeni ostatnich trzech dekad nawiązała współpracę z siedmioma krajami w Europie.
2017-11-14, 11:40

Radio Opole w Oleśnie na obchodach 99. rocznicy odzyskania niepodległości

Koncert z okazji święta niepodległości w Oleśnie [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Koncert z okazji święta niepodległości w Oleśnie [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Oleśnie zakończyły się koncertem w Miejskim Domu Kultury. Na miejscu wraz z audycją było Radio Opole. Rozmawialiśmy z burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim, z Kariną Duch - kierowniczką Chóru Miejskiego OlenSis, z Katarzyną Sucharą z klasy śpiewu Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej oraz Ewą Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego. Gwiazdą wieczoru była Orkiestra Sinfonia Viva, która zaprezentowała "Koncert Muzyki Polskiej".

Zobacz także: Muzyczna uczta w Oleśnie na zakończnie Narodowego Święta Niepodległości
Zobacz także: 99 lat po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy Olesna oddali hołd bohaterom narodowym
123456

Zobacz także

2017-05-22, godz. 14:52 Z wizytą na Święcie Powiatu Brzeskiego i targach "Wiosna Kwiatów" w Łosiowie Święto Powiatu Brzeskiego oraz Targi Ogrodnicze "Wiosna Kwiatów" w Łosiowie były okazją do ciekawych spotkań, koncertów i partnerskich wizyt, a okolicznym… » więcej 2017-05-15, godz. 13:58 Na Głogóweckich Spotkaniach z Historią W audycji rozmawiamy z organizatorami i uczestnikami imprezy plenerowej pod nazwą "Głogóweckie Spotkania z Historią". W drugiej części programu uwagę poświęcimy… » więcej 2017-05-02, godz. 16:01 Podróż do źródeł rzeki Odry W audycji o roli rzeki Odry w życiu mieszkańców terenów nadodrzańskich - po obu stronach granicy. Rozmawialiśmy z organizatorami oraz uczestnikami sympozjum… » więcej 2017-04-25, godz. 16:36 O upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej w Kostowie i o uczestnikach I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w… W audycji o tym, jak to w małej miejscowości, w Kostowie k. Byczyny, z inicjatywy mieszkańców zorganizowano dużą i patriotycznie podniosłą uroczystość… » więcej 2017-04-19, godz. 16:05 O świętowaniu w dawnej Polsce i o zwyczajach wielkanocnych na Węgrzech W audycji o świętowaniu Wielkanocy w dawnej Polsce oraz o zwyczajach wielkanocnych na Węgrzech. Gościem programu był Janusz Ireneusz Wójcik - poeta, publicysta… » więcej 2017-04-12, godz. 08:58 O wystawie wiejskich chałup śląskich W audycji z okazji Jarmarku Wielkanocnego Elżbieta Oficjalska, etnografka z opolskiego skansenu opowiedziała o największej w regionie ekspozycji wiejskich chałup… » więcej 2017-04-03, godz. 12:50 W odwiedzinach w Szymiszowie i relacja z Wojewódzkiej Inauguracji Roku Jana Cybisa w Głogówku Szymiszów to szczególna wieś w powiecie strzeleckim składająca się z dwóch rozwijających się sołectw. O problemach miejscowości i tamtejszej społeczności… » więcej 2017-03-27, godz. 13:40 O ludziach zasłużonych dla Śląska Opolskiego i konkursie im. Jana i Wojciecha Wawrzynków W audycji dwa tematy: rozmowa o ludziach zasłużonych dla Śląska Opolskiego z Januszem Wójcikiem, redaktorem działu opolskiego w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym… » więcej 2017-03-20, godz. 13:10 O sile, jaka tkwi w orkiestrach dętych Na II Warsztatach Artystycznych Orkiestr Dętych, które odbyły się w minioną niedzielę w Pawłowicach, wzięło udział 140 młodych muzyków z kilku województw… » więcej 2017-03-13, godz. 17:07 Spotkanie z autorką książki "Kromka Chleba" oraz rozmowa o pewnej wizycie na Wileńszczyźnie W audycji spotkanie z Dagmarą Dworak, autorką książki "Kromka Chleba" opisującą losy własnej rodziny zesłanej na Syberię w czasie II wojny światowej. W… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »