Radio Opole » Kresowianie-Opolanie

Odcinki

2017-12-27, 10:34

Na spotkaniu opłatkowym w Turgielach na Wileńszczyźnie

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
W audycji relacja ze spotkania opłatkowego w Turgielach na Wileńszczyźnie, gdzie gościła ekipa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Oddział w Opolu wraz z samorządowcami gminy Otmuchów, którzy postanowili poszerzyć krąg partnerów o współprace z Rodakami na Litwie.
2017-12-18, 11:50

Odwiedziny w Łubniańskim Ośrodku Kultury

Łubniański Ośrodek Kultury [fot. Monika Pawłowska]
Łubniański Ośrodek Kultury [fot. Monika Pawłowska]
Gościem audycji był Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach społeczno-kulturalnych w gminie, czyli Regionalnym Konkursie Literackim "Ze Śląskiem na Ty", koncercie "W tonacji Śląska", który odbył się w Filharmonii Opolskiej oraz o ciekawych i bardzo potrzebnych działaniach na rzecz seniorów w gminie Łubniany.
2017-12-11, 10:02

O roli i znaczeniu Szkoły Podstawowej nr 1 w Głogówku

Centrum Głogówka [fot. Jan Poniatyszyn]
Centrum Głogówka [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkoła Podstawowa nr 1 w Głogówku świętuje 50-lecie swojej działalności oświatowo-wychowawczej. W audycji "Kresowianie-Opolanie" Halina Nabrdalik zaprasza do wysłuchania relacji z uroczystego koncertu promującego osiągnięcia tej szkoły i absolwentów. O roli i znaczeniu tej placówki w środowisku autorka rozmawia także z nauczycielami, dyrekcją szkoły oraz burmistrzem Głogówka.
2017-12-04, 11:58

Z prof. Marią Kalczyńską o Kresach

Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
W audycji rozmowa z prof. dr hab. Marią Kalczyńską z Politechniki Opolskiej, autorką wielu publikacji poświęconych Kresowianom na Opolszczyźnie i w kraju. Korzenie pani profesor sięgają także na Litwę (Wileńszczyznę) i tereny dawnych polskich Inflant (obecnie Łotwa).
2017-11-27, 15:12

O problemach ochrony zabytków i o sytuacji Polaków na Łotwie

Łotwa [https://pixabay.com/pl/]
Łotwa [https://pixabay.com/pl/]
O problemach ochrony zabytków w kontekście Ogólnopolskiej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku odbyła się w Opolu porozmawiamy z Januszem Ireneuszem Wójcikem z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

W drugiej części audycji rozmowa o sytuacji Polaków na Łotwie z autorką audycji "Nasz Głos" Polskiego Radia w Rydze, adresowanej dla społeczności polskiej.
2017-11-20, 09:34

O współpracy międzynarodowej gminy Otmuchów

Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu [fot. Jan Poniatyszyn]
Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu [fot. Jan Poniatyszyn]
Wymiana doświadczeń w ramach międzynarodowych partnerstw pomiędzy starostwami i gminami sprzyja udoskonalaniu metod pracy na własnym podwórku. Do bardzo popularnych form współpracy między zaprzyjaźnionymi regionami należą wymiany artystów, sportowców, strażaków i młodzieży. Takie wymiany dają szansę poszerzenia horyzontów, zrozumienia innego sposobu myślenia i życia. To również doskonała okazja do nawiązania bezpośrednich, bliskich przyjaznych kontaktów. W audycji o tym na przykładzie gminy Otmuchów, która na przestrzeni ostatnich 3 dekad nawiązała współpracę z 7 krajami w Europie.
2017-11-14, 12:55

Z wizytą na IV Europejskim Forum Mediów Polonijnych w Pułtusku

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Wymiany doświadczeń w ramach międzynarodowych partnerstw pomiędzy starostwami i gminami sprzyjają udoskonalaniu metod pracy na własnym podwórku. Do bardzo popularnych form współpracy należą wymiany artystów, sportowców, strażaków i uczniów między zaprzyjaźnionymi regionami. Dają one szansę poszerzenia horyzontów, zrozumienia innego sposobu myślenia i życia. To również okazja do nawiązania bezpośrednich, bliskich kontaktów, które często przeradzają się w przyjaźnie. W audycji o tym na przykładzie gminy Otmuchów, która na przestrzeni ostatnich trzech dekad nawiązała współpracę z siedmioma krajami w Europie.
2017-11-14, 11:40

Radio Opole w Oleśnie na obchodach 99. rocznicy odzyskania niepodległości

Koncert z okazji święta niepodległości w Oleśnie [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Koncert z okazji święta niepodległości w Oleśnie [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Oleśnie zakończyły się koncertem w Miejskim Domu Kultury. Na miejscu wraz z audycją było Radio Opole. Rozmawialiśmy z burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim, z Kariną Duch - kierowniczką Chóru Miejskiego OlenSis, z Katarzyną Sucharą z klasy śpiewu Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej oraz Ewą Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego. Gwiazdą wieczoru była Orkiestra Sinfonia Viva, która zaprezentowała "Koncert Muzyki Polskiej".

Zobacz także: Muzyczna uczta w Oleśnie na zakończnie Narodowego Święta Niepodległości
Zobacz także: 99 lat po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy Olesna oddali hołd bohaterom narodowym
123456

Zobacz także

2017-12-27, godz. 10:39 Relacja ze spotkania opłatkowego w Domu Polonii w Warszawie W audycji relacja ze spotkania opłatkowego w Domu Polonii w Warszawie, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizacji polonijnych działających w kraju… » więcej 2017-12-27, godz. 10:34 Na spotkaniu opłatkowym w Turgielach na Wileńszczyźnie W audycji relacja ze spotkania opłatkowego w Turgielach na Wileńszczyźnie, gdzie gościła ekipa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Oddział w Opolu wraz z… » więcej 2017-12-18, godz. 11:50 Odwiedziny w Łubniańskim Ośrodku Kultury Gościem audycji był Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach społeczno-kulturalnych w gminie, czyli… » więcej 2017-12-11, godz. 10:02 O roli i znaczeniu Szkoły Podstawowej nr 1 w Głogówku Szkoła Podstawowa nr 1 w Głogówku świętuje 50-lecie swojej działalności oświatowo-wychowawczej. W audycji "Kresowianie-Opolanie" Halina Nabrdalik zaprasza… » więcej 2017-12-04, godz. 11:58 Z prof. Marią Kalczyńską o Kresach W audycji rozmowa z prof. dr hab. Marią Kalczyńską z Politechniki Opolskiej, autorką wielu publikacji poświęconych Kresowianom na Opolszczyźnie i w kraju… » więcej 2017-11-27, godz. 15:12 O problemach ochrony zabytków i o sytuacji Polaków na Łotwie O problemach ochrony zabytków w kontekście Ogólnopolskiej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku odbyła się w Opolu porozmawiamy z Januszem… » więcej 2017-11-20, godz. 09:34 O współpracy międzynarodowej gminy Otmuchów Wymiana doświadczeń w ramach międzynarodowych partnerstw pomiędzy starostwami i gminami sprzyja udoskonalaniu metod pracy na własnym podwórku. Do bardzo… » więcej 2017-11-14, godz. 12:55 Z wizytą na IV Europejskim Forum Mediów Polonijnych w Pułtusku Wymiany doświadczeń w ramach międzynarodowych partnerstw pomiędzy starostwami i gminami sprzyjają udoskonalaniu metod pracy na własnym podwórku. Do bardzo… » więcej 2017-11-14, godz. 11:40 Radio Opole w Oleśnie na obchodach 99. rocznicy odzyskania niepodległości Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Oleśnie zakończyły się koncertem w Miejskim Domu Kultury. Na miejscu wraz z audycją było Radio Opole… » więcej 2017-11-02, godz. 10:40 O cmentarzach na Wschodzie oraz mogiłach znanych Kresowian O polskich cmentarzach na Wschodzie oraz mogiłach znanych Kresowian na Ziemi Opolskiej autorka audycji rozmawia z Januszem Ireneuszem Wójcikiem. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »