Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA…
2018-04-07, 21:43 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych zmianach, szkolna lektura jest w stanie zainteresować tych, którzy na dźwięk „lektura” dostają dreszczy.
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to książka, na której wychowały się pokolenia, a teraz w swojej nowej teatralnej odsłonie miała zyskać nowoczesny sznyt. Mamy więc współczesną szkołę i współczesnych uczniów w miejsce tych, którzy w latach 60. minionego wieku zaludniali książkę. W dobie parytetów dwójka bohaterów zmieniła płeć. W miejsce Słabego pojawia się Słaba, a on Ciamciara staje się oną Ciamcią. Do tego dorzućmy jeszcze dzisiejszą modę okraszoną odrobiną absurdu i lądujemy w znanej intrydze, którą zawiązują nasi bohaterowie. Ta intryga to sposób na gogów (pedagogów), a konkretnie na jednego goga (pedagoga), bo na więcej nie ma funduszy, a spokój w szkole i dobre oceny choćby z jednego przedmiotu to rzecz bezcenna.

Muszę przyznać, że akcja jest wartko poprowadzona, wciąga, momentami bawi i nie daje czasu na rozglądanie się po sali i spoglądanie na zegarek. Aktorzy zgrabnie obniżyli swój wiek i wczuli się w nastoletnich bohaterów. Wiele przepisanych i uwspółcześnianych dialogów nie daje odczuć, że oryginał powstał ponad 50 lat temu. Trochę drażni wątek pachnący amerykańskimi filmami o cudownym nauczycielu, który swoją charyzmą i historią, wyciąga z bagna obojętności i niewiedzy grupkę zatwardziałych szkolnych łobuziaków. Trochę zdumiewają górnolotne deklaracje dotyczące tolerancji, sięgania gwiazd i cudowności rodzinnego miasta w ustach nastolatków.

Tych drażniących elementów jest jednak zdecydowanie mniej, niż tych, w których widz ogląda, podąża za bohaterami, kibicuje im, dobrze się bawi i z tego co widziałem, nawet łezkę potrafi uronić ze wzruszenia.

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka, to także znakomita propozycja na łączenie pokoleń na jednej widowni. Mało jest obecnie w teatrach przedstawień, skierowanych do dzieci w wieku gimnazjalnym. Cieszy, że w lubelskim teatrze „zapuszczono węża morskiego”, „dryfując” w kierunku widza, a „Wielki Asocjacyjny Bluff”, można uznać za udany.


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Edmund Niziurski
„Sposób na Alcybiadesa”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Zobacz także

2021-08-17, godz. 22:04 Będzie się działo! Festiwal "Kocham Cię" przed nami Zapraszaliśmy na Festiwal "Kocham Cię" do Byczyny. Nasze studio odwiedzili Irmina Chocianowicz, Angelika Gnacy i Krzysztof Sorodnik, którzy wspólnie z Radomirem… » więcej 2021-08-13, godz. 18:00 Wspominamy pierwsze koncerty 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu i 14. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" Od 1 do 12 sierpnia na Opolszczyźnie trwał 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu (czyli kurs mistrzowski dla młodych instrumentalistów, obfitujący również… » więcej 2021-08-09, godz. 21:00 Witold Wnuk, gość Jazz Prudnik Festiwal, o sytuacji jazzu w Polsce oraz o festiwalach jazzowych Z Witoldem Wnukiem, jazzmanem, autorem książki „ Jazz w Piwnicy pod Baranami - 25 lat Summer Jazz Festival Kraków” rozmawiamy o nowych trendach w jazzie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:48 "Nie nudzę się ze sobą". Rozmowa z Grażyną Misiorowską O figurkach Maryi mówi "Moje Dziewczyny". Macierzyństwo postrzega jako najpiękniejszą inwestycję w przyszłość. Zapytana, czy była "Matką Polką" odpowiada… » więcej 2021-08-02, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o Jazz Prudnik Festiwal Rozmawiamy z dr Sylwią Gawłowską dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury o Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7.08 w ogrodzie Prudnickiego Ośrodka… » więcej 2021-07-21, godz. 11:19 Od bufetowej do "Balladyny"? Rozmowa z aktorką Karoliną Gorzkowską Karolina Gorzkowska jest aktorką Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na naszej antenie opowiedziała, jak zaczęła się jej artystyczna droga oraz jak trafiła… » więcej 2021-07-19, godz. 21:00 Dr Agata Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu o książce "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach… Rozmawiamy z dr Agatą Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu, autorką książki "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach karmelitańskich"… » więcej 2021-07-16, godz. 19:02 Odkrywamy muzyczny potencjał orkiestry dętej z Opola-Szczepanowic Jaka moc drzemie w orkiestrze dętej funkcjonującej przy Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, ale równie wyśmienicie spełniającej się w warunkach… » więcej 2021-07-14, godz. 12:08 Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-07-12, godz. 16:12 Podkarpacie i Opolszczyzna kuszą atrakcjami kulturalnymi - wspólna audycja Radia Opole i Polskiego Radia Rzeszów Więcej nas łączy niż dzieli, a tym co nas łączy to z pewnością ludzie, pasja i bogactwo kulturalne, jakimi może się poszczycić zarówno Opolszczyzna… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »