Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu

Rozmowy z gośćmi programu

2016-12-31, 11:00

Dr hab. Marek Chyliński o gatunkach dziennikarskich

Marek Chyliński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Chyliński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wyróżniamy cztery główne rodzaje gatunków dziennikarskich: informacja, komentarz, felieton i reportaż. Na ten temat z drem hab. Markiem Chylińskim, medioznawcą z Uniwersytetu Opolskiego rozmawiała Justyna Krzyżanowska. Naszego gościa pytamy m.in. o charakterystykę poszczególnych gatunków, ich rozwój na przestrzeni lat, a także kierunek, w którym będą zmierzać tradycyjne gatunki medialne funkcjonując w nowych mediach.
2016-12-29, 11:30

Tomasz Turba o blogu tturba.pl

Tomasz Turba [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Turba [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Turba, na co dzień koordynator serwisu informatycznego Radia Opole, który z pasji prowadzi technicznego bloga tturba.pl . Na początku naszej rozmowy pytamy, dlaczego akurat taka tematyka blogowania skoro blogosfera zazwyczaj kojarzy się z treściami lżejszymi, takimi gotowanie czy podróże. W drugiej części rozmowy naszego gościa pytamy m.in. o to, ile czasu poświęca na prowadzenie swojego bloga. Z Tomaszem Turbą rozmawiała Justyna Krzyżanowska.
2016-12-27, 10:30

Filip Hubrych o blogu „Byle do przodu”

Filip Hubrych [fot. Justyna Krzyżanowska]
Filip Hubrych [fot. Justyna Krzyżanowska]
Blogosfera się rozrasta, często integrując się z innymi mediami. Przykładem tego jest blog, a właściwie kanał na Facebooku „Byle do przodu” prowadzony przez Filipa Hubrycha. Profil poświęcony jest podróżom na motocyklu – tym dalszym i tym bliższym. Do tej pory nasz gość wraz z kolegą odwiedził już wybrzeże chorwackie, Bałkany w tym głównie Albanię, ale także Czechy czy Węgry. W planach mają także Rumunię. Właśnie o tych podróżach z blogerskim akcentem z Filipem Hubrychem rozmawiała Justyna Krzyżanowska.
2016-12-18, 11:00

Bogusław Feliszek: o prawdzie na portalach społecznościowych i tryumfie Trumpa

Ireneusz Prochera i Bogusław Feliszek [fot.Justyn Krzyżanowska]
Ireneusz Prochera i Bogusław Feliszek [fot.Justyn Krzyżanowska]
Jak to się stało? W tym prostym pytaniu, które formułowane jest w ostatnich tygodniach na różne sposoby zawiera się istota zaskoczenia, jakim dla amerykańskich mediów (nie tylko!), stała się wygrana Donalda Trumpa w wyścigu do Białego Domu. W mediach pojawiają się najróżniejsze teorie na temat tego, czemu obecny prezydent-elekt zawdzięcza wygraną. O tym m.in. Ireneusz Prochera rozmawiał z byłym dziennikarzem, a obecnie ekspertem komunikacji kryzysowej, konsultantem PR oraz trenerem medialnym Bogusławem Feliszkiem.
2016-12-12, 10:37

Dr Kamilla Biskupska o fotografii i mediach społecznościowych

Dr Kamilla Biskupska [fot. Wanda Kownacka]
Dr Kamilla Biskupska [fot. Wanda Kownacka]
Zarówno w mediach drukowanych, jak i tych istniejących w sieci, zdjęcia odgrywają coraz większą rolę, a niektórzy biją na alarm, że spychają słowo pisane na margines sieciowego życia. Co tkwi u podłoża tej miłości do obrazków? Dlaczego w sieci wszyscy chcą mówić, a niewielu chce słuchać? Ireneusz Prochera rozmawia z dr Kamillą Biskupską, z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego.
2016-12-01, 12:00

Marta Mandżak-Matusek i Ania Siodmok o kulisach pracy nad blogiem "Damy Rady"

Marta Mandżak-Matusek i Ania Siodmok, autorki bloga "Damy Rady" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marta Mandżak-Matusek i Ania Siodmok, autorki bloga "Damy Rady" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marta Mandżak-Matusek i Ania Siodmok od kilku miesięcy prowadzą wspólnie blog „Damy Rady”, czyli – jak same piszą o swoim wspólnym dziecku – „Witajcie w Damy Rady – blogu poświęconym zapomnianej sztuce bycia Damą, która daje sobie radę”. Skąd taki pomysł na nazwę bloga? Wyjaśnia Ania Siodmok. Z naszymi gośćmi rozmawiała Justyna Krzyżanowska.
2016-11-28, 12:00

Dr Bartłomiej Machnik o kradzieży tożsamości w mediach społecznościowych i współczesnym uzależnieniu od internetu

Bartłomiej Machnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Machnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W rozmowie z drem Bartłomiejem Machnikiem poruszyliśmy m.in. wątki kradzieży tożsamości w mediach społecznościowych oraz współczesnego uzależnienia od internetu i świata wirtualnego. Mówiliśmy także o tym, co wspólnego mają ze sobą media społecznościowe i papierosy. Badacza nowych mediów zapytaliśmy także o dystans komunikacyjny między nadawcą i odbiorcą w internecie – czy różni się od tego w tradycyjnym modelu komunikacyjnym? Poruszyliśmy także wątek prowadzenia fałszywych kont w mediach społecznościowych – czy jest zjawiskiem często spotykanym w świecie polityki. Z drem Bartłomiejem Machnikiem rozmawiała Justyna Krzyżanowska.
2016-11-23, 12:00

Red. Roman Młodkowski o dziennikarstwie ekonomicznym i wiedzy Polaków

Roman Młodkowski podczas debaty w Kędzierzynie-Koźlu [fot.Agnieszka Pospiszyl]
Roman Młodkowski podczas debaty w Kędzierzynie-Koźlu [fot.Agnieszka Pospiszyl]
Roman Młodkowski jest dziennikarzem, managerem mediów i niezależnym konsultantem. Był redaktorem naczelnym i twórcą TVN CNBC, a także dyrektorem działu serwisów biznesowych TVN. Agnieszka Pospiszyl rozmawiała z red. Młodkowskim m.in. o tym, skąd bierze się niechęć Polaków do rozmowy o pieniądzach?
2016-11-19, 12:00

Patryk Suliga o zarabianiu na prowadzeniu kanału na YouTube

Patryk Suliga [fot. Justyna Krzyżanowska]
Patryk Suliga [fot. Justyna Krzyżanowska]
Patryk Suliga, początkujący i zapalony YouTuber z Opola, który na co dzień pracuje w Parku Naukowo-Technologicznym opowiedział nam, jak to jest z tym zarabianiem na YouTube: na czym da się zarobić i jakie to są kwoty? Naszego gościa zapytaliśmy także o próbę oceny środowiska polskich YouTuberów – na ile współpracują, a na ile rywalizują? Z Patrykiem Suligą rozmawiała Justyna Krzyżanowska.
2016-11-15, 12:00

Kasia i Nikodem Jacuk o blogu „Tanie Podróżowanie”

Kasia i Nikodem Jacuk, autorzy bloga "Tanie Podróżowanie" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kasia i Nikodem Jacuk, autorzy bloga "Tanie Podróżowanie" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kasia i Nikodem Jacuk od kilku lat podróżują po całym świecie. Zwiedzili już prawie całą Europę. Byli także w Gruzji, Maroku, Wietnamie i Indonezji, a to wszystko… za stosunkowo niewielkie pieniądze. Jak to robią? O tym wszystkim piszą na swoim blogu „Tanie Podróżowanie”, który można znaleźć także na Facebooku pod adresem „Blog Kasi i Nikodema o tanim podróżowaniu”. Z Kasią i Nikodemem Jacuk rozmawiała Justyna Krzyżanowska.
1234567

Zobacz także

2016-07-08, godz. 11:00 Dr Marek Chyliński: jest cała paleta problemów, z którymi spotykają się media i dziennikarze Z drem Markiem Chyliński, medioznawcą z Uniwersytetu Opolskiego, Justyna Krzyżanowska rozmawiała o problemach, z którymi dziś spotykają się nie tylko media… » więcej 2016-07-06, godz. 11:15 Martin Weiss: media jako narzędzie w rekach oligarchów Kto ma obecnie większą władzę nad mediami – politycy i w ogóle instytucje publiczne czy jednak wielki, prywatny biznes; gdzie są granice niezależności… » więcej 2016-07-03, godz. 00:14 Agata Patoła o "Gazecie Studenckiej" "Gazeta Studencka", to pismo działające jako Koło Naukowe przy Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Z Agatą Patołą, redaktor naczelną tytułu… » więcej 2016-06-30, godz. 13:15 Paweł Lisicki: koncepcja mediów działających wyłącznie jako lustro jest dziś pozbawiona podstaw "Wolność mediów – kto sprawuje kontrolę nad czwartą władzą?”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem odbyła się w Parlamencie Europejskim. Wzięli… » więcej 2016-06-28, godz. 11:30 Bronisław Wildstein: niezależność mediów fetyszem współczesnego świata Tzw. czwartą władzę powołano do życia, by kontrolowała władzę. Ale kto kontroluje media? I jak się to ma do idei niezależności? O tym rozmawiali uczestnicy… » więcej 2016-06-24, godz. 12:00 Radosław Święs o wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez polityków Media społecznościowe to dziś także narzędzie dla polityków – umożliwiają im niemal bezpośredni dostęp do wyborów. Czy jednak polscy politycy potrafią… » więcej 2016-06-21, godz. 11:13 Malwina Popiołek: czy korzystanie z Facebooka to dziś jeszcze wolny wybór czy już konieczność? Kiedyś zdanie „Cogito ergo sum”, czyli „myślę, więc jestem” Kartezjusza stanowiło podstawę, na której człowiek mógł budować swoją pewność… » więcej 2016-06-13, godz. 11:43 Thorp van Lierop: dziennikarze pod presją nowych technologii i biznesu Ton Van Lierop jest m.in. wiceprezesem fundacji dziennikarskiej wspierającej dziennikarzy śledczych. Pracował też w Brukseli jako rzecznik prasowy komisarza… » więcej 2016-06-07, godz. 14:17 Red. Matthew D. Rose: media zamiast obnażać propagandę stały się dla niej tubą "Wolność mediów – kto sprawuje kontrolę nad czwartą władzą?”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem odbyła się w Parlamencie Europejskim. Wzięli… » więcej 2016-06-02, godz. 11:00 Dr Tadeusz Detyna o dostępie Polaków do informacji – komentarz do sondażu TNS Polska Polacy czerpią wiadomości głównie z telewizji, a dopiero potem z portali informacyjnych i innych źródeł. Dla zdecydowanej większości dostęp do wiarygodnych… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »