Radio Opole » Niezła historia - artykuły
2011-08-02, 12:53 Autor: Radio Opole

Pamięć i legenda zrywu pozostały żywe

To temat jednego z naszych największych narodowych sporów trwających od lat. Czy warto było rozpoczynać 1 sierpnia 1944 roku bitwę z wrogiem, nie będąc do niej przygotowanym? Ba! Często nie mając nawet czym walczyć?

Żołnierze powstania warszawskiego

Czy w ogóle dało się w realiach okupacyjnych przygotować do niej lepiej? Czy powstanie warszawskie było potrzebne?

Co może się w konsekwencji wydać zaskakujące, odpowiedzi na te i wiele innych pytań z reguły znamy. Jednak w zależności od naszych doświadczeń światopoglądowych i życiowych, jedne przemawiają do nas mocniej, inne słabiej…Jak przekonaliśmy się w ostatnich dziesięcioleciach, ma na to także przeogromny wpływ bieżąca polityka.

Z jednej strony mamy bowiem argument, że w momencie rozpoczęcia walki zbrojnej w polskiej stolicy, u wrót miasta stała już Armia Czerwona, z drugiej kontrargument, że i owszem stała, ale wyczerpana dotychczasowymi walkami. Z jednej strony jest przekonanie, że bez tego zrywu przejmowanie kraju przez komunistów wyglądałoby inaczej, z drugiej jest wskazanie, że ten pokaz chęci samostanowienia był opłacony zbyt wysoką ceną, a delegaci Moskwy i tak zrobiliby swoje. Nie ulega jednak wątpliwości, że po powstaniu pozostało poczucie, że jego uczestnicy stali się jedynie pionkami w grze, jaką na światowej szachownicy toczyły supermocarstwa. Depesze z prośbami o pomoc, jakie słali powstańcy do rządu emigracyjnego w Londynie, musiały więc pozostać bez materialnej odpowiedzi. Choć już 6 sierpnia na przykład, delegat Rządu RP na kraj Jan Stanisław Jankowski i przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak pisali do premiera: „Krwawiący 5 lat naród ma pełne prawo moralne i formalne żądać natychmiastowej i należnej pomocy i otrzymać ją”. Były wprawdzie fantastyczne pomysły wysłania na przykład na pomoc powstańcom Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego, jednak ostatecznie stanęło na spóźnionych zrzutach zaopatrzenia. Przez 63 dni powstania żołnierzom podziemia przyszło stawiać czoła miażdżącej przewadze materialnej wojsk niemieckich. Ocenia się, że w chwili wybuchu walk spośród około czterdziestu tysięcy powstańców uzbrojonych było ledwie dziesięć procent! Straty poniesione przez powstańców były też niezwykle bolesne: około dziesięciu tysięcy zabitych i około siedmiu tysięcy zaginionych. Liczba cywilnych ofiar poniesionych przez Polaków w powstaniu trudna jest do jednoznacznego określenia. Przez lata pojawiały się szacunki wahające się od stu kilkunastu tysięcy do nawet dwustu pięćdziesięciu tysięcy zabitych. Należy też dodać do tej listy straty poniesione przez I Armię Wojska Polskiego, w połowie września próbującą bez skutku utworzyć przyczółki na brzegu Wisły. Tzw. „berlingowców” zginęło bądź zaginęło ponad dwa tysiące siedmiuset.

Po wojnie generał Erich von dem Bach- Zalewski oceniał, że Niemców zginęło około dziesięciu tysięcy, kilka tysięcy miało odnieść rany. Część historyków uznaje jednak te dane za mocno przesadzone.

Jak więc na tym tle wygląda bilans powstania warszawskiego nie da się chyba jednoznacznie odpowiedzieć. Warto jednak zwrócić uwagę, że powstałe już jakiś czas temu muzeum powstania w Warszawie nadal nie narzeka na frekwencję. Co świadczyć może jedynie, że do dziś pamięć i legenda tego zrywu pozostają żywe.

Posłuchaj felietonu:

Ireneusz Prochera (oprac. Małgorzata Lis-Skupińska)

Niezła historia - artykuły

2011-12-06, godz. 14:28 To nie był prawdziwy konsul... 18 listopada 1971 roku zmarł Czesław Śliwa. » więcej 2011-12-06, godz. 14:25 Bredzić jak Piekarski na mękach 15 listopada 1620 roku doszło do zdarzenia w polskiej historii niezwykłego: do zamachu na króla Polski. » więcej 2011-11-08, godz. 10:54 Król królów Etiopii… 5 listopada 2000 roku odbył się uroczysty pogrzeb ostatniego cesarza Etiopii Haile Selassie I. » więcej 2011-11-08, godz. 10:52 Klątwa grobu Tutenchamona 4 listopada 1922 angielski archeolog Howard Carter odkrył grobowiec egipskiego faraona Tutenchamona, panującego w Egipcie ponad trzy tysiące trzysta lat te… » więcej 2011-11-08, godz. 10:50 Pierwszy robak internetowy Dla mniej zaawansowanego użytkownika nawet najmniejsza wzmianka o możliwości zainfekowania jego komputera przez złośliwego robaka brzmi prawie jak ogłoszenie… » więcej 2011-10-26, godz. 10:28 Dobrze zakonserwowana historia Czasami wydarzenia, na pozór mało znaczące, okazują się w dłuższej perspektywie bardzo istotne. » więcej 2011-10-26, godz. 10:26 Bliźniaki Titanica 20 października 1910 roku w jednej z irlandzkich stoczni zwodowany został statek pasażerski Olympic. » więcej 2011-10-26, godz. 10:24 Szybciej od dźwięku 14 października 1947 amerykański pilot Charles Elwood Yeager, znany wśród przyjaciół jako 'Chuck' przełamał kolejna barierę w rozwoju światowego lot… » więcej 2011-10-20, godz. 09:15 Trzynastego w piątek… Trzynasty dzień października 1307 roku przypadł w piątek. » więcej 2011-10-20, godz. 09:07 Rytm serca 8 października 1958 roku w Szwecji wszczepiono pacjentowi pierwszy wewnętrzny rozrusznik serca. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »