Radio Opole » Patronaty - polecamy
2022-08-19, 15:13 Autor: Agnieszka Lubczańska

XXIII „Herbertiada” w Kołobrzegu już w sobotę

Ilustracja z postacią Zbigniewa Herberta [fot. materiały organizatora, źródło: http://herbertiada.pl/category/archiwum/]
Ilustracja z postacią Zbigniewa Herberta [fot. materiały organizatora, źródło: http://herbertiada.pl/category/archiwum/]
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiady” rusza już w najbliższą sobotę (20.08) w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Początek o godz. 17:00 przy ul. Solnej 1. W programie emisja archiwalnego wywiadu z siostrą poety oraz premiera spektaklu muzycznego opartego na tekstach autora „Pana Cogito” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego im. Danuty Banuszkowej w Gdyni. Wydarzenie poprowadzi aktor Marcin Kwaśny. Wstęp wolny.
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu odbywa się od 2000 roku i jest świętem „Księcia Poetów” – jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX w., dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla. W tym roku odbywa się 23. edycja tego wydarzenia i jak zwykle odbędzie się dwuetapowo: po odsłonie sierpniowej (20.08), planowana jest też odsłona wrześniowa.

XXIII Herbertiadę otworzy w sobotę (20.08) emisja archiwalnego wywiadu udzielonego Rafałowi Janowi Porzezińskiemu i Monice Białek przez siostrę Zbigniewa Herberta – Halinę Herbert-Żebrowską, która była wieloletnim przyjacielem „Herbertiady”.

W artystycznej odsłonie widzowie zobaczą premierowy spektakl muzyczny w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego im. Danuty Banuszkowej w Gdyni pt. „Co mówi nam Pan Cogito” w reżyserii Bernarda Szyca. Spektakl jest próbą odpowiedzi na pytanie, co chciałby powiedzieć nam dzisiaj Pan Cogito, myśliciel i baczny obserwator świata zanurzonego w nie tylko antycznym świecie wartości ponadczasowych takich, jak godność, prawość, miłość, wierność czy odwaga. Na koncert złożoną się piosenki do słów Zbigniewa Herberta skomponowane m.in. przez Stanisława Radwana, Waldemara Koperkiewicza i Przemysława Gintrowskiego. Wystąpią: Aleksandra Meller (śpiew), Sandra Bruchaiser (śpiew), Jakub Bruchaiser (śpiew), Rafał Ostrowski (śpiew), Artur Guza (fortepian), Filip Arasimowicz (kontrabas), Mateusz Otczyk (gitara).

Więcej informacji o wydarzeniu i postaci Zbigniewa Herbarta można znaleźć na oficjalnej stronie Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta: www.herbertiada.pl

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna,
Oficjalnym Partnerem jest Polska Fundacja Narodowa. Partnerami są: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gmina Miasto Kołobrzeg, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Wydawnictwo Biały Kruk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

Patronat honorowy objęli: rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury
i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.
Patronat medialny sprawują m.in. AUDYTORIUM 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, w tym Radio Opole.

Plakat

Patronaty - polecamy

2024-11-05, godz. 09:03 Twórczynie Science Mission w Opolu Dotarcie do młodzieży z literaturą popularnonaukową oraz zaszczepienie w niej naukowej pasji - to cele projektu „Litenatura - zrozum naturę przez literaturę”… » więcej 2024-11-04, godz. 09:21 Riffem w raka! Koncert dla Jacka Kasprzyka już we wtorek w NCPP Radny Opola, ale też społecznik i gitarzysta Złych Psów od ponad roku walczy z rakiem trzustki. Szansą na życie jest skomplikowana operacja, której podjęli… » więcej 2024-10-31, godz. 14:44 Kwesta na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu w Opolu Społeczny komitet na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu zaprasza 1 listopada na kwestę na rzecz renowacji znajdujących… » więcej 2024-10-30, godz. 20:01 Listopad w MBP w Opolu pełen wydarzeń. Rusza 22. Opolska Jesień Literacka Od 4 do 26 listopada potrwa 22. Opolska Jesień Literacka. Szykowanych jest 11 wydarzeń będących okazją, aby dowiedzieć się, co ciekawego w ostatnim czasie… » więcej 2024-10-30, godz. 09:18 Colloquium Opole 2024 o zbiorowej pamięci i sposobach jej kształtowania “Pamięć zbiorowa i sposoby jej kształtowania z polsko-czesko-niemieckiej perspektywy” - pod takim tytułem już w najbliższy wtorek (05.11) rozpocznie… » więcej 2024-10-29, godz. 18:28 Zobacz, co WBP w Opolu planuje w listopadzie Długie jesienne wieczory przed nami. Po inspiracje, jak je spędzić być może posłużą propozycje Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W programie… » więcej 2024-10-29, godz. 09:28 Konkurs plastyczny “Pejzaże Miejsc” „Wymarzony ogród” - to motyw przewodni III Regionalnego Konkursu Plastycznego 'Pejzaże miejsc'. Do udziału w nim zaprasza opolski „Plastyczniak”. Konkurs… » więcej 2024-10-28, godz. 17:24 Papier - jak z niego korzystać ekologicznie? O tym podczas wydarzeń w ramach "Rezapisu" Performance, cztery warsztaty i cztery wystawy - tak w skrócie wygląda program wydarzeń, które odbędą się w ramach 'Rezapis jako ocalenie'. Wszystko zacznie… » więcej 2024-10-28, godz. 09:01 Higiena cyfrowa, korzyści i niebezpieczeństwa płynące z przebywania w przestrzeni online na Opolskim Tygodniu Kari… “Kariera a cyfrowy świat” pod takim hasłem w najbliższą środę (30.10) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się finał Opolskiego Tygodnia… » więcej 2024-10-25, godz. 14:45 "Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka", czyli wydarzenie jesieni w GSW 'Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka' to tytuł nowej wystawy, którą do 24 listopada będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »