Radio Opole » Patronaty - polecamy
2016-07-27, 16:59 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Opolskie w podczerwieni” – wystawa fotografii

„Opolskie w podczerwieni” – wystawa fotografii [fot. materiały organizatora]
„Opolskie w podczerwieni” – wystawa fotografii [fot. materiały organizatora]
„Opolskie w podczerwieni” – to tytuł wystawy prezentującej zdjęcia fotografa Jarosława Majchera, artysty o reportażowej „duszy” Jerzego Stemplewskiego oraz znawcy fotografii i filokartystyki, filatelisty, numizmatyka, kolekcjonera i wydawcy Bogusława Szybkowskiego. Ekspozycja czynna będzie do 24 sierpnia w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu. Wernisaż w najbliższy wtorek (02.08) o godz. 17:00. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył pokaz dawnej fotografii stereo z czasów szklanych płyt.
[fot. materiały organizatora]Fotografia w podczerwieni to rejestrowanie promieniowania podczerwonego - niewidocznego dla ludzkiego oka - w paśmie powyżej 780nm. Uzyskujemy wtedy hipnotyzujące zdjęcia jakby z innego świata - magiczne, tajemnicze i niezwykłe. Zieleń jest tu biała, woda czarna, a twarze ludzi wygładzają się, zmarszczki znikają i przypominają teatralne maski. Na wystawie „Opolskie w podczerwieni” będzie okazja obejrzenia takich zdjęć w wykonaniu znanych opolskich fotografików: Jarosława Majchera, Jerzego Stemplewskiego i Bogusława Szybkowskiego.

Jarosław Majcher fotografią w podczerwieni zainteresował się na długo przed końcem ubiegłego wieku. Zdjęcia w niewidocznym dla ludzkiego oka fragmencie widma światła słonecznego wymagały wtedy stosowania wyselekcjonowanych obiektywów, specjalnych filtrów i negatywów uczulonych na podczerwień - w Polsce absolutnie niedostępnych. Współcześnie zastosowanie matryc cyfrowych znakomicie ułatwia fotografowanie w niewidzialnym promieniowaniu. Prezentowane na wystawie „Opolskie w podczerwieni” zdjęcia Opola powstały w latach 2004-2016.

[fot. materiały organizatora]Artysta plastyk-fotografik Jerzy Stemplewski jest autorem m.in. serii fotografii przedstawiających Opole i województwo opolskie wykorzystanych przez Pocztę Polską w ponad 300 wzorach pocztówek. Fotografie wykonane przez Jerzego Stemplewskiego są opubliko­wane w różnych wydawnictwach od folderów reklamowych po kalendarze i książki. Jego zdjęcia zostały wykorzystane na 5 pocztówkach prezentujących Opolszczyznę na Światowej Wystawie EXPO – Hannower 2000.

Na wystawie „Opolskie w podczerwieni” swoje zdjęcia zaprezentuje także znawca fotografii i filokartystyki, filatelista, numizmatyk, kolekcjoner i wydawca Bogusław Szybkowski, który wydał ok. 200 albumów i książek – wiele z nich nagrodzono za edytorstwo, m.in. serię książek „Kresowa Atlantyda” Stanisława Sławomira Nicieji. Interesuje go historia dawnych (XIX-wiecznych) fotografii, ale i najnowsze osiągnięcia fotografii cyfrowej, zwłaszcza macro, stereo i fotografia w podczerwieni. Jako jeden z pierwszych do wykonywanych zdjęć wykorzystuje zmodyfikowane aparaty cyfrowe, z których usunięto fabryczne filtry dolnoprzepustowe a w ich miejsce zastosowano filtry odcinające całkowicie promieniowanie widzialne. Prezentowane na wystawie zdjęcia w podczerwieni powstały w latach 2007-2016 przy użyciu tych przerobionych aparatów: Canon 450D, G2, G9 i Nikon D70.

Ekspozycja będzie czynna do 24 sierpnia, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 16:00. Jej organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
„Opolskie w podczerwieni” – wystawa fotografii

Patronaty - polecamy

2024-11-22, godz. 15:40 Spotkanie z Anną Dymną towarzyszące wystawie „Wiesław Dymny. 5 i ½ bladego Józka” już w sobotę Jeszcze tylko do niedzieli (24.11) w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu można oglądać wystawę będącą próbą uchwycenia istoty wielowątkowej twórczości… » więcej 2024-11-22, godz. 09:15 Rusza TerePaczków. Pierwsze koncerty już dziś. Wstęp na wszystkie jest wolny Do niedzieli (24.11) potrwają 29. Ogólnopolskie Prezentacje Muzyczne TEREPACZKÓW. Wydarzenie rozpoczyna się już dziś (22.11). W programie przede wszystkim… » więcej 2024-11-21, godz. 16:16 Piotr Wojtasik gościem specjalnym "Małej Akademii Instrumentów - Jazz" Wybitny wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor Piotr Wojtasik będzie już w najbliższy poniedziałek (25.11) gościem specjalnym kolejnych warsztatów… » więcej 2024-11-21, godz. 11:34 Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu Do 24 grudnia na Rynku w Opolu potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy oferujący mnóstwo atrakcji. Nie zabraknie stoisk ze świątecznymi smakołykami, ozdobami oraz… » więcej 2024-11-21, godz. 10:45 Lewin Brzeski zaprasza na koncert na pomoc powodzianom. Tego nie można przegapić! Zbiórka na odbudowę budynku dla Rodzinnego Domu Dziecka w Lewinie Brzeskim, który ucierpiał w wyniku powodzi - to główny cel charytatywnego koncertu, który… » więcej 2024-11-20, godz. 10:38 Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie? Dowiedz się bezpłatnie na Dniu Otwartym Notariatu! Bezpłatnie informacje prawne w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, podczas której notariusze w całej Polsce odpowiedzą na pytania „Jak uniknąć… » więcej 2024-11-20, godz. 09:52 Magdalena MEG Krzemień ze świątecznym koncertem Najpiękniejszych, polskich i światowych, utworów świątecznych w wykonaniu artystki doskonale znanej słuchaczom Radia Opole - Magdaleny MEG Krzemień będzie… » więcej 2024-11-19, godz. 09:52 Symfoniczna uczta w filharmonii już w piątek Melodyjne dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Franza Schuberta - to repertuar szykowany przez Filharmonię Opolską już… » więcej 2024-11-19, godz. 08:55 Zbigniew Zamachowski z koncertem w MPP w Opolu - zobacz transmisję Niezapomniane utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego przy akompaniamencie Romana Hudaszka - to wydarzenie już dziś… » więcej 2024-11-15, godz. 08:53 III Turniej Poetycki im. Janusza Wójcika w Brzegu Zbliża się III Turniej Poetycki im. Janusza Wójcika w Brzegu, który w tym roku pod patronatem Radia Opole odbędzie się już w piątek 22 listopada, a jeszcze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »