Radio Opole » Patronaty - polecamy
2016-04-26, 09:58 Autor: Agnieszka Lubczańska

Damy i rycerze zjadą do Byczyny

Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach pod Byczyną od 30.04 do 01.05.2016 [fot. materiały organizatora]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach pod Byczyną od 30.04 do 01.05.2016 [fot. materiały organizatora]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach pod Byczyną od 30.04 do 01.05.2016 [fot. materiały organizatora]
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach pod Byczyną od 30.04 do 01.05.2016 [fot. materiały organizatora]
Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza w najbliższy weekend do grodu średniowiecznego w Biskupicach nad zalewem Brzózki pod Byczyną na Międzynarodowy Turniej Rycerski. Impreza co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Najbardziej spektakularnym dniem będzie sobota (30.04). Sam turniej rozpocznie się o godz. 15:30, ale już od godz. 10:30 w programie mnóstwo atrakcji. Wydarzenie potrwa do godz. 16:00 w niedzielę (01.05). Szczegóły programu zamieszczamy poniżej. Radio Opole będzie na miejscu od 11:00 do 14:00 wraz z audycją "Zdrowie i uroda", a więcej o wydarzeniu także w piątek (29.04) w porannej rozmowie "W cztery oczy".
Do drewnianego grodu średniowiecznego w Biskupicach nad zalewem Brzózki pod Byczyną już w piątek (29.04) będą zjeżdżać damy i rycerze z całej Polski, a także z Węgier, Czech, Niemiec, Austrii, Ukrainy, Białorusi i Chorwacji. Na podgrodziu stanie obozowisko namiotów średniowiecznych oraz kramy kilkudziesięciu rzemieślników reprezentujących prawie wszystkie ginące średniowieczne rzemiosła. Rękodzieła będą atrakcją jarmarku średniowiecznego, który zostanie otwarty w sobotę (30.04). Nie zabraknie jubilerów, szewców, krawców, garncarzy, płatnerzy, kartografów, cieśli, twórców ludowych, rzeźbiarzy, tkaczek i wytwórców łuków. Będzie też można skosztować jadła średniowiecznego oraz trunków.

Co się będzie działo w sobotę?


Najważniejszym i najbardziej spektakularnym dniem będzie sobota (30.04). Impreza rozpocznie się o 10:30 na dziedzińcu, gdzie odbędzie się oficjalne powitanie kilkuset odtwórców współczesnego ruchu rycerskiego.

O 11:00 na błoniach przed grodem odbędzie się msza św. koncelebrowana przez biskupów, nawiązująca do obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. Po mszy celebrant cywilny i kościelny będzie pasował jednego z giermków na rycerzy. Obrzęd pasowania odbędzie się wg historycznych zapisków biskupa Duranda z 1290 r.

Tego dnia szykują się występy tancerzy tańca dawnego z Białorusi, artylerzystów, muzyków i Hunów z węgierskiej grupy Hun-ok, spektakularny pokaz strzelania z batów oraz pokazy łucznicze. Atrakcją będzie koncert grupy Javaryna z Białorusi oraz festiwal fireshow. Odbędzie się także międzynarodowy turniej łuczniczy oraz eliminacje rzutów włócznią, nożem i toporem. Każdy będzie mógł zwiedzić salę tortur, obejrzeć zbiory artylerii średniowiecznej oraz machin oblężniczych w skali 1:1.

Nowością i ciekawostką będzie udział w grze ucieczki – „Komnacie tajemnic”. „Komnata tajemnic” powstała na wzór popularnych na całym świecie escape roomów. Gra polega na wydostaniu się w ciągu godziny z zamkniętej komnaty, w której znajduje się wiele zaszyfrowanych informacji i tajnych kodów.

Dla najmłodszych będzie również działało przez dwa dni mobilne kino 7D.
W programie także warsztaty i wykłady, m.in. „Puginał wg mistrza Andresa Lignitzera”, czyli warsztaty walki na puginały na podstawie traktatu śląskiego fechmistrza Andresa Lignitzera oraz „Utracone dziedzictwo europejskich mistrzów broni białej” – wykład nt. dawnych europejskich sztuk walki bronią białą od XIII do XVII w.. W nawiązaniu do wykładów odbędzie się też renesansowy turniej „Fechtschule”.

Międzynarodowy turniej rycerski rozpocznie się o 15:30. Każdy rycerz będzie musiał zmierzyć się w walkach na różnego rodzaju broń. Najlepszy rycerz otrzyma atrakcyjną nagrodę. W tym roku będzie to oryginalny samochód. Wieczorem szykują się walki drużynowe, bitwa o wioskę, a także pokaz artyleryjski artylerzystów z Opolskiego Bractwa Rycerskiego. Impreza potrwa w sobotę do godz. 22.00 i zakończy się pokazem fireshow.

Co się będzie działo w niedzielę?

Niedziela (01.05) to dzień równie pełen atrakcji i zabaw rycerskich. Już o 12:00 rozpocznie się drugi dzień jarmarku średniowiecznego. Będzie można obejrzeć także pokaz artyleryjski oraz zwiedzać salę tortur, nauczyć się strzelania z łuku i rzutów włócznią, Odbędą się konkurencje rzutu toporem, włócznią, nożem, strzelanie z łuku, finały turnieju „Fechtschule”, bieg rycerski, bieg dam, „baronka” oraz gry i zabawy średniowieczne. Impreza potrwa w niedzielę do 16:00.

Organizatorami wydarzenia są Opolskie Bractwo Rycerskie i Spółdzielnia Socjalna „Gród". Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej objął Międzynarodowy Turniej Rycerski honorowym patronem, a Radio Opole patronatem medialnym.

Szczegóły dotyczące imprezy, dojazdu do grodu i kontakt z koordynatorem imprezy można znaleźć tu: Międzynarodowy Turniej Rycerski.

Program Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego
Sobota 30 kwietnia, 10:30 - 22:00
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach pod Byczyną od 30.04 do 01.05.2016Dziedziniec
10:30
• rozpoczęcie jarmarku i uroczyste powitanie bractw rycerskich
• otwarcie escape roomu – „Komnaty zagadek”
Błonie przed grodem
11:00 do 13:00
• msza koncelebrowana przez biskupów
•inscenizacja chrztu Polski
• pasowanie rycerskie
13:00 – 14:30
• kuchnia staropolska
• turniej łuczniczy na podgrodziu
• eliminacje rzutów włócznią, nożem i toporem
• pokazy strzelania z batów w wykonaniu Hunów
• warsztaty tańców węgierskich
• pokazy artylerii
• jarmark i warsztaty rzemiosł dawnych
• pokazy tańców dawnych
• gry i zabawy plebejskie
• Puginał wg mistrza Andresa Lignitzera - warsztaty walki na puginały na podstawie traktatu śląskiego fechmistrza Andresa Lignitzera – prow. P. Stolorz
• bieg rycerski i bieg dam
14:30 – 15:30
• renesansowy turniej „Fechtschule” (eliminacje)
15:30 – 17:30
• międzynarodowy turniej rycerski – bojowy
17:30 – 20:00
• bitwa o wieś
• finały rzutów włócznią, nożem i toporem
• pokazy łucznicze Hunów z Węgier
•pokazy tańców dawnych w wykonaniu artystów z Białorusi
•Utracone dziedzictwo europejskich mistrzów broni białej – wykład nt. dawnych europejskich sztuk walki bronią białą od XIII do XVII wieku – prow. P. Stolorz
20:00 – 22:00
• Koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Javaryna z Białorusi
•fireshow w wykonaniu artystów z Polski, Białorusi i Węgier
Niedziela 1 maja, 12:00 – 16:00
• kuchnia staropolska
• jarmark i warsztaty rzemiosł dawnych
• gra ucieczki w tzw. escape roomie, czyli „Komnacie zagadek”
• nauka strzelania z łuku dla publiczności
• renesansowy turniej „Fechtschule” (finały)
• warsztaty rzutów włócznią, nożem i toporem
• warsztaty i pokazy tańców dawnych i węgierskich
• pokazy artylerii
• zwiedzanie sali tortur
• gry i zabawy plebejskie
• bieg rycerski
• bieg dam

Patronaty - polecamy

2024-11-04, godz. 09:21 Riffem w raka! Koncert dla Jacka Kasprzyka już we wtorek w NCPP Radny Opola, ale też społecznik i gitarzysta Złych Psów od ponad roku walczy z rakiem trzustki. Szansą na życie jest skomplikowana operacja, której podjęli… » więcej 2024-10-31, godz. 14:44 Kwesta na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu w Opolu Społeczny komitet na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu zaprasza 1 listopada na kwestę na rzecz renowacji znajdujących… » więcej 2024-10-30, godz. 20:01 Listopad w MBP w Opolu pełen wydarzeń. Rusza 22. Opolska Jesień Literacka Od 4 do 26 listopada potrwa 22. Opolska Jesień Literacka. Szykowanych jest 11 wydarzeń będących okazją, aby dowiedzieć się, co ciekawego w ostatnim czasie… » więcej 2024-10-30, godz. 09:18 Colloquium Opole 2024 o zbiorowej pamięci i sposobach jej kształtowania “Pamięć zbiorowa i sposoby jej kształtowania z polsko-czesko-niemieckiej perspektywy” - pod takim tytułem już w najbliższy wtorek (05.11) rozpocznie… » więcej 2024-10-29, godz. 18:28 Zobacz, co WBP w Opolu planuje w listopadzie Długie jesienne wieczory przed nami. Po inspiracje, jak je spędzić być może posłużą propozycje Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W programie… » więcej 2024-10-29, godz. 09:28 Konkurs plastyczny “Pejzaże Miejsc” „Wymarzony ogród” - to motyw przewodni III Regionalnego Konkursu Plastycznego 'Pejzaże miejsc'. Do udziału w nim zaprasza opolski „Plastyczniak”. Konkurs… » więcej 2024-10-28, godz. 17:24 Papier - jak z niego korzystać ekologicznie? O tym podczas wydarzeń w ramach "Rezapisu" Performance, cztery warsztaty i cztery wystawy - tak w skrócie wygląda program wydarzeń, które odbędą się w ramach 'Rezapis jako ocalenie'. Wszystko zacznie… » więcej 2024-10-28, godz. 09:01 Higiena cyfrowa, korzyści i niebezpieczeństwa płynące z przebywania w przestrzeni online na Opolskim Tygodniu Kari… “Kariera a cyfrowy świat” pod takim hasłem w najbliższą środę (30.10) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się finał Opolskiego Tygodnia… » więcej 2024-10-25, godz. 14:45 "Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka", czyli wydarzenie jesieni w GSW 'Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka' to tytuł nowej wystawy, którą do 24 listopada będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu… » więcej 2024-10-25, godz. 09:10 Gala 20. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pełna dobrej energii Spotkanie z Ewą Chotomską, oprowadzanie po wystawie poświęconej Wandzie Chotomskiej, a do tego koncert zespołu Lemoniada - to wszystko uświetni galę 20… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »