Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami…
2024-03-24, 13:00 Autor: Ireneusz Prochera

Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r.

Niedzielna Loża Radiowa o wniosku do TS dla prezesa NBP i 100 konkretach na 100 dni nowego rządu
Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma 68 stron.
Czołowy zarzut dotyczy finansowaniu długu państwa. Poseł Janusz Cichoń z KO, koordynator wniosku ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP, stwierdził, że nikt nie zabrania skupu obligacji przez NBP, natomiast jest kwestia tego, czemu tego typu operacje mają służyć. "Jeśli służą wprost finansowaniu długu, to nie jest to dozwolone, a na pewno nie jest dozwolone w formule, w jakiej przeprowadził to NBP. - powiedział Cichoń.

Z drugiej strony słychać głosy obrońców prezesa Glabińskiego, że wniosek to "nadużycie prawa i zbrodnia na polskiej gospodarce", a były premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że NBP powinno dostać medal za działania w czasie pandemii i później, bo skutecznie stabilizuje finanse państwa.

Drugim z tematów poruszonych w Niedzielnej Loży Radiowe było podsumowanie 100 dni rządu Donalda Tuska. Jak wygląda bilans? Co jest największym sukcesem, a co największą porażką?
Odblokowanie KPO i polityka zagraniczna to - według opublikowanego w czwartek sondażu przez "Dziennik Gazetę Prawną" - największe sukcesy rządu Donalda Tuska. Największe porażki - tempo realizacji wyborczych obietnic i reakcja na postulaty rolników. A jak to wygląda ocena opolskich polityków?
W programie udział wzięli:
Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska
Piotr Fitowski - Polska 2050/ Trzecia Droga
Michał Kalinowski - Lewica
Paweł De Dydyński - Suwerenna Polska
Martyna Nakonieczny - Prawo i Sprawiedliwość
Miłosz Kawałkowski - Konfederacja

Program prowadził Ireneusz Prochera

Zobacz także

2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »