Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami…
2024-03-24, 13:00 Autor: Ireneusz Prochera

Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r.

Niedzielna Loża Radiowa o wniosku do TS dla prezesa NBP i 100 konkretach na 100 dni nowego rządu
Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma 68 stron.
Czołowy zarzut dotyczy finansowaniu długu państwa. Poseł Janusz Cichoń z KO, koordynator wniosku ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP, stwierdził, że nikt nie zabrania skupu obligacji przez NBP, natomiast jest kwestia tego, czemu tego typu operacje mają służyć. "Jeśli służą wprost finansowaniu długu, to nie jest to dozwolone, a na pewno nie jest dozwolone w formule, w jakiej przeprowadził to NBP. - powiedział Cichoń.

Z drugiej strony słychać głosy obrońców prezesa Glabińskiego, że wniosek to "nadużycie prawa i zbrodnia na polskiej gospodarce", a były premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że NBP powinno dostać medal za działania w czasie pandemii i później, bo skutecznie stabilizuje finanse państwa.

Drugim z tematów poruszonych w Niedzielnej Loży Radiowe było podsumowanie 100 dni rządu Donalda Tuska. Jak wygląda bilans? Co jest największym sukcesem, a co największą porażką?
Odblokowanie KPO i polityka zagraniczna to - według opublikowanego w czwartek sondażu przez "Dziennik Gazetę Prawną" - największe sukcesy rządu Donalda Tuska. Największe porażki - tempo realizacji wyborczych obietnic i reakcja na postulaty rolników. A jak to wygląda ocena opolskich polityków?
W programie udział wzięli:
Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska
Piotr Fitowski - Polska 2050/ Trzecia Droga
Michał Kalinowski - Lewica
Paweł De Dydyński - Suwerenna Polska
Martyna Nakonieczny - Prawo i Sprawiedliwość
Miłosz Kawałkowski - Konfederacja

Program prowadził Ireneusz Prochera

Zobacz także

2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »