Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu…
2023-04-30, 12:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa

Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i pomocy państwa w oszczędzaniu na mieszkanie
Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji, służb mundurowych oraz żołnierze, w tym ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej po dwóch latach służby dostaną prawo do ubiegania się o pozwolenie na broń prywatną "do celów ochrony osobistej, osób i mienia", jeżeli zadeklarują "chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej".
Ustawa daje też prawo do posiadania broni do celów ochrony osobistej "innym państwowym formacjom uzbrojonym". Nie wskazuje o jakie formacje może chodzić.
- Pamiętajmy o wielu wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych. Co rusz jesteśmy informowani, że jakiś szaleniec wtargnął do szkoły i otworzył ogień do dzieciaków i do postronnych osób i to musi stawiać znaki zapytania - powiedział Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej.

- Dostęp nie został ułatwiony, nie daje się broni do ręki szaleńcom - powiedział Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej. Funkcjonariusze, żołnierze, przedstawiciele innych służb, którzy z racji wykonywanego zawodu mają dostęp do broni. O nich mówimy. Oni są przeszkoleni, przebadani.

- Jestem przeciwnikiem rozszerzania uprawnień do posiadania broni prywatnie - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Gala. - Wrzutka, która trafiła do ustawy deregulacyjnej ma na celu rozszerzenie co do możliwości używania broni prywatnie. To jest jednak duży krok i obserwując to co w Stanach Zjednoczonych się dzieje jest rzeczą bardzo niebezpieczną. Jest potrzebna dosyć mocna kontrola - dodał.

- Jeżeli weźmiemy ustawę o broni i kategorie osób, które już w tej chili dostęp do broni ma, to my niczego nie zwiększamy, nie dajemy broni kolejnym grupom, poza WOTem, ale to formacja również zmilitaryzowana, ale im dajemy możliwość o staranie się o pozwolenie na posiadanie broni powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. - To nie jest tak, że ktoś jest z WOT dostaje broń i po południu ma ją w domu.

- Trzeba zwrócić uwagę na to, że deregulacja dotyczy broni krótkiej, a nie broni długiej. Broń krótka w działaniach wojennych nie jest zbytnio przydatna, bo jak czyścić okopy wroga przy pomocy pistoletu? - pytał Adam Warzecha z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Rozumiem, jeżeli chodzi o zastosowanie policji, różnych służb, ale żołnierze WOT, którzy służą dwa lata mają 70 dni przebywania w wojsku i jeden wyjazd na poligon w roku. Posługują się bronią długą, nie mają przeszkolenia dla broni krótkiej - dodał. Podkreślał, że potrzeba więcej szkoleń i więcej strzelnic dla pracowników służb.

Włodzimierz Putowski z OdNowy powiedział, że jest daleki od całkowitego dostępu do broni, natomiast jego zdaniem warto wyciągnąć wnioski z globalnych doświadczeń. - Według danych Eurostatu Polska jest na 3 miejscu w Europie jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale jednocześnie jesteśmy jednym z ostatnich krajów Europy pod względem tego, ile mamy broni w społeczeństwie. Sąsiednie Czechy mają 16 razy więcej. Każde skraje rozwiązanie jest złe.

Szymon Godyla z Nowoczesnej zaznaczył, że to bardzo wrażliwy temat społecznie.
- To co mnie bardzo boli to to, że na ten temat nie było dyskusji w społeczeństwie. Temat nie był na tapecie. To, że się teraz tym zajmujemy, to sytuacja w obozie Zjednoczonej Prawicy, czyli to, że Kukiz i Ziobro merdają całym PiSem. Kilku posłów Kukiza i Solidarne Polski potrafi wpłynąć, na to, czym się zajmuje partia rządząca i jak się tym zajmuje. To, że PiS na szybko próbuje załagodzić bunt w swoim obozie, dlatego w tak szybkim tempie jest przyjmowana ustawa - powiedział Szymon Godyla.

Tobiasz Gużda zaznaczył, że wprowadzone zmiany są kosmetyczne, pozwalają policjantom, czy komandosom GROMu mieć broń.
- To rzecz normalna, to osoby przeszkolone, mają uprawnienia, umieją się bronią posługiwać. Nie będzie to znaczne rozszerzenie dostępu do broni, tylko kosmetyczne zmiany, które podniosą znajomość posługiwania się bronią wśród ludzi - powiedział. Tobiasz Gużda.

Drugim tematem było "Konto mieszkaniowe", które zacznie obowiązywać, jeśli prezydent podpisze ustawę. Oszczędzanie na nim będzie gwarantowało dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa.
W Niedzielnej Loży Radiowej część gości chwaliło takie rozwiązanie i wskazywało, że młodzi oczekują na możliwość oszczędzania z pomocą państwa, część natomiast mówiła o powrocie "książeczek mieszkaniowych" i wskazywała, że nie poprawi to sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu do własnego M.

Zobacz cały program!

Zobacz także

2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »