Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2021-04-25, 13:59 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021
Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej i zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. Nie zgodziła się na to marszałek Sejmu Elżbieta Witek, tłumacząc że jest to niemożliwe ze względów proceduralnych.
Wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Przemysław Czarnecki (PiS) uważa, że uchwała to jedynie "wyraz woli" parlamentu, która nie miałaby wielkiego znaczenia politycznego.
Za to troje europosłów Prawa i Sprawiedliwości przygotowało projekt rezolucji w sprawie Nord Stream 2, zobowiązujący Komisję Europejską do wykorzystania wszystkich prawnych środków do zatrzymania inwestycji.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w czwartek, że "Gazociąg Nord Stream 2 zmniejsza bezpieczeństwo Europy" i zaapelował do Niemiec, by wycofały się z zaangażowania w ten projekt.
Waszyngton uważa, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.
Niemiecki dziennik Die Welt napisał kilka dni temu, że twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później.
Tymczasem Statek Akademik Czerski przygotowuje się do rozpoczęcia układania rur Nord Stream 2 na wodach duńskich.
- Niemcy zamykają elektrownie i przygotowują rynek zbytu dla rosyjskiego gazu - powiedział Dariusz Byczkowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Stają się takim komisem i jest to element geopolityki. Żadne akty imperialne Rosji nie wypływają na zmianę polityki Niemiec. Czy będzie rezolucja polskiego parlamentu, czy nie to nic to nie zmieni - dodał radny sejmiku województwa.

- Wielokrotnie PiS mówiło, że w ważnych sprawach powinniśmy działać ponad podziałami niestety uchwała przygotowana przez Pawła Kowala nie znalazła sympatii marszałek Witek - skomentowała posłanka Lewicy Razem Marcelina Zawisza. - Jestem zawiedziona, wiem, że to symboliczny, ale bardzo ważny gest. Polityka międzynarodowa Polski jest bardzo słaba. Mateusz Morawiecki współpracuje z Orbanem i Salwinim, którzy współpracują z Putinem, a jednocześnie stara się być głosem w sprawie Ukrainy i Białorusi i nie ma pomysłu jak zatrzymać budowę NS2 - dodała posłanka.

- Wyrazem polityki zagranicznej jest stanowisko premiera Morawieckiego. W sejmie jest coś takiego jak konwent i jeśli jest coś ważnego, to się to tam ustala, a nie wrzuca w ostatniej chwili do porządku obrad. Powinna być rezolucja ustalona na konwencie i wtedy by przeszła - powiedział Piotr Pancześnik z Porozumienia. Wyrazem twardej polityki Polski to budowa gazoportu i przekop mierzei.

Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej uważa, że marszałek Witek nie potrafiła wznieść się ponad podziałami i zwołać konwentu seniorów w sprawie uchwały opozycji o podjęciu rezolucji w sprawie polityki Rosji i budowy Nord Stream2.
- To pokazuje ogromne uprzedzenie elit rządzących, do tych wszystkich, którzy nie są z nimi. To uprzedzenie jest większe niż interes mieszkańców - powiedział poseł Zembaczyński. - Polska dyplomacja musi coś ważyć na arenie międzynarodowej, polski minister spraw zagranicznych jest niemym aktorem na europejskiej scenie, który nawet nie wyszedł na scenę - ocenił.

Bartosz Piekarski z Solidarnej Polski przypomniał, że poseł SP Janusz Kowalski wnosił we wrześniu ubiegłego roku przygotował projekt uchwały w sprawie Nord Stream2. - NS2 to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i powoduje monopolizację dostaw gazu z Rosji.

Poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński powiedział, że marszałek Elżbieta Witem zareagowała na projekt uchwały przygotowany przez opozycję odruchem psa Pawłowa, czyli wyuczoną reakcją: jeżeli opozycja coś proponuje, to trzeba odmówić, zareagować na nie. - Była okazja, żeby cały parlament wyraził w ważnej sprawie swoje zdanie. W sytuacji napięcia międzynarodowego w relacjach świat demokratyczny - Rosja, nie wykorzystujemy okazji, aby przypomnieć, że NS2 jest projektem politycznym wzmacniającym pozycję Rosji w stosunku do Unii Europejskiej.

- Projekt NS2 uderza w suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne Europy. Opozycja proponuje działania iluzoryczne, które nie miałyby większego znaczenie. Nie łudźmy się, że Putin odnotowałby stanowisko jednego z europejskich parlamentów - powiedział Wojciech Komarzyński PiS. - Potrzebne są działania wspólne na arenie europejskiej. Może opozycja skłoniła by Donalda Tuska do zmobilizowania koalicji państw do działania społeczności międzynarodowej.

Ryszard Galla poseł Mniejszości Niemieckiej powiedział, że to klasyczne, że jeśli opozycja złożyła projekt, to nie będzie decyzji, żeby nad nim procedować. - Jeśli Polska chce zająć stanowisko w sprawie NS2, to jednym z miejsc jest parlament. Co do samego gazociągu, to z projektu, który miał mieć charakter biznesowy stał się upolitycznionym projektem - powiedział poseł Galla. - W Niemczech jest gorąca dyskusja co z tym projektem dalej. W moim przekonaniu pokazuje to troskę o to, co się w Europie dzieje. Myślę, że na pewno Niemcy podejmą dobrą decyzję, jaka ona będzie zobaczymy w niedługim czasie - dodał.

Antonii Konopka z PSL stwierdził, że polityka rządu PiS w sprawie gazociągu jest całkowitą klęską i porażką. - Potrzeba szybkiego działania i mocny głos polskiego parlamentu a nie tylko apel premiera, który wcześniej spotkał się z Orbanem. Trzeba też odpowiedzieć sobie jakich mamy sojuszników.

W programie rozmawialiśmy także o działaniach Rosji na arenie międzynarodowej, do czego mogą one doprowadzić i tym, jak powinna na nie reagować Polska.

Zobacz także

2021-10-03, godz. 12:41 "Niedzielna Loża Radiowa" (03.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Sejm przychylił się do wniosku prezydenta Andrzej Dudy i o 60 dni przedłużył stan wyjątkowy, od miesiąca obowiązujący przy granicy z Białorusią… » więcej 2021-09-26, godz. 13:19 "Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sprawie kopalni i elektrowni Turów. Przypomnijmy, na początku tygodnia TSUE nałożył na Polskę karę… » więcej 2021-09-19, godz. 13:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Czy Polska zmierza do wyjścia z Unii Europejskiej i czy ordynacja wyborcza powinna być zmieniona? O tym dyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele… » więcej 2021-09-12, godz. 12:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na początku tego tygodnia Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie… » więcej 2021-09-05, godz. 13:28 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od czwartkowego popołudnia w 183. miejscowościach na pograniczu polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony decyzją prezydenta na wniosek… » więcej 2021-08-29, godz. 14:37 "Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zmianach, jakie mają nastąpić w oświacie, m.in. o wzmocnienia… » więcej 2021-08-22, godz. 12:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (22.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Ponad 30-osobowa grupa nielegalnych imigrantów od dwóch tygodni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko- białoruskiej. Osoby te znajdują… » więcej 2021-08-15, godz. 12:54 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 15 sierpnia 2021! [FILM, ZDJĘCIA] Władysław Kosiniak-Kamysz wniósł o odroczenie obrad sejmu - tak aby nie doszło do głosowania nad zmianą ustawy medialnej. Wniosek, został przyjęty, marszałek… » więcej 2021-08-08, godz. 12:48 "Niedzielna Loża Radiowa" (08.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o wnioskach z kontroli Funduszu Sprawiedliwości oraz o tym, że Porozumienie jednak zostało w Zjednoczonej Prawi… » więcej 2021-08-01, godz. 12:32 "Niedzielna Loża Radiowa" (01.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Na 31 sierpnia przełożona została kontynuacja rozprawy Trybunału Konstytucyjnego ws. wniosku premiera dotyczącego zasady wyższości prawa unijnego nad prawem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »