Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście 'Niedzielnej Loży Radiowej' o podatku od…
2021-02-14, 14:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027

"Niedzielna Loża Radiowa" (14.02.2021)
Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki reklam. Zdaniem nadawców prywatnych wprowadzenie podatku, który nazywają haraczem będzie oznaczać osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, zwłaszcza małych lokalnych redakcji. Rząd podkreśla, że to są założenia, które podlegają prekonsultacji, wpisują się w ogólny trend prac na forum UE i OECD (organizacja współpracy gosp. i rozwoju) zmierzający do bardziej sprawiedliwego opodatkowania globalnych korporacji, przede wszystkim z sektora internetowego, ale także medialnego".
- To jest walka o wolność słowa. Ta ustawa nie przewiduje rozliczenia kosztów skarbowych od zysku, tylko jest to podatek od wpływów z reklam. Czyli niezależnie od tego, czy media wypracują zysk, czy nie to będą zmuszone zapłacić podatek - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- To projekt ustawy na etapie prekonsultacji i chcielibyśmy poznać konstruktywną opinię opozycji - zaznaczył Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. Spółki z kapitałem zagranicznym nagminnie wykazują koszty poprzez spółki zależne i w ten sposób cała masa pieniędzy jest wyprowadzana poza nasz kraj. Opłata od przychodów byłaby sprawiedliwą. Wiele krajów przed nami wprowadziło takie opłaty, choćby Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja.

- Media powinny służyć społeczeństwu a nie partii władzy. Wolne media, to podstawowe źródło informacji dla milionów Polaków - podkreślił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - Bez niezależnych mediów mamy do czynienia z państwem autorytarnym. Podatek od reklam to cios w wolne media, który ma uciszyć krytykujących władzę. Jeśli mówimy, że nie ma pieniędzy w budżecie to rezerwy są: setki milionów dla ojca Rydzyka, 2 mld dla mediów publicznych, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, gigantyczne koszty funkcjonowania kancelarii premiera i prezydenta.

- Od podmiotów medialnych będzie pobierana składka, jeśli przekroczą milion złotych przychodów. Co do prasy próg wynosi 15 mln - mówił w programie Tomasz Gabor z Solidarnej Polski. To nie prawda, że małe lokalne media przestaną istnieć. Polska wzoruje się w tym na szeregu państw. Podatek obciąży największych beneficjentów procesu cyfrowej transformacji. Dodał, że w Austrii od 2000 roku jest pobierana ta składka. największymi poza europejskim krajami są Indie i Malezja. Wysokość składki w Polsce nie będzie odbiegać od składek w Czechach czy Słowacji.

- Kiedy rządziło PO główne media były w jednym toku, teraz jest inaczej, nie wiem, czy to dobrze czy źle. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłby podatek obrotowy dla wszystkich bez wyjątku i nie byłoby wyprowadzania pieniędzy z Polski - stwierdził Robert Tistek z ruchu Kukiz-15.

- Podatek od mediów to ewidentnie próba osłabienia mediów prywatnych. Jeżeli strona rządowa próbuje uzasadniać konieczność pozyskania dodatkowych pieniędzy w ten sposób, to pytam jak zamierza walczyć z unikaniem opodatkowania w generalnie w koncernach międzynarodowych - powiedział Paweł Kampa z SLD.

- Porozumienie jest za sprawiedliwymi podatkami i wspieramy wprowadzenie do polskiego systemu prawnego opodatkowania globalnych koncernów medialnych. Ten projekt ustawy nie był z nami konsultowany, ale deklarujemy gotowość do przystąpienia do prac nad ustawą - zaznaczył Piotr Pancześnik z Porozumienia. Koncerny medialne przychodzą tutaj dla zysku, a nie dla wolności słowa czy idei. Jeśli chodzi o pluralizm mediów, to wszyscy jesteśmy właśnie w medium publicznym - podkreślił gość Loży Radiowej.

- Sam pomysł, idea opodatkowania jest w porządku, ale działanie PiS wygląda jak wylanie dziecka z kąpielą - uważa Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W mojej ocenie i ocenie PSL chodzi o wyciszenie słów krytyki, aby nie ujrzały światła fakty niewygodne. Mamy już w tym roku 17 nowych podatków. Jest też pytanie, czy duże firmy, globalne wyszukiwarki będą płacić podatki, czytam opinie ekspertów, że nie będą - dodał.

- Rząd dobrze robi, że uszczelnia tak, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w Polsce. Może obcy kapitał tu inwestować, ale tak, żebyśmy my Polacy z tego coś mieli - podkreślił Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2021-07-11, godz. 12:05 "Niedzielna Loża Radiowa" (11.07.2021) - zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy dwa tematy. Pierwszy dotyczył Programu 500 Plus. To program, który już niewielu polityków kwestionuje, natomiast… » więcej 2021-07-04, godz. 12:45 "Niedzielna Loża Radiowa" (04.07.2021) - zobacz i posłuchaj! Jarosław Kaczyński nadal jest prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Sobotni (3.07) kongres nic w tej kwestii nie zmienił, ale też nikt nie oczekiwał, że zmieni… » więcej 2021-06-27, godz. 19:50 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27 czerwca 2021 r. Od piątku mamy w Polsce formalnie rząd mniejszościowy. Odejście z Prawa i Sprawiedliwości trzech posłów (Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz… » więcej 2021-06-20, godz. 12:52 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 20 czerwca 2021 r. 70 tysięcy maili przejęli hakerzy z zaatakowanych 4-rech lub 4.5 tys. kont. Korespondencja między najważniejszymi osobami w państwie jest systematycznie ujawniana… » więcej 2021-06-13, godz. 12:40 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 13 czerwca 2021 r. W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o tym, co się działo w ciągu mijającego tygodnia w sprawie kopalni Turów. Przypomnijmy, w poniedziałek czeski… » więcej 2021-06-06, godz. 13:29 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 czerwca 2021 r. W Niedzielnej Loży Radiowej kontynuowaliśmy rozmowy o Polskim Ładzie, premier przedstawił bowiem 10 głównych ustaw, którymi rząd zajmie się w pierwszej… » więcej 2021-06-03, godz. 12:00 Prof. Michał Lis i dr Marek Mazurkiewicz "Świąteczna Loża Radiowa" (03.06.2021) W Świątecznej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zbliżającej się 32 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ocena tych wyborów… » więcej 2021-05-30, godz. 12:53 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30 maja 2021 r. W niedzielnej Loży Radiowej pojawiły się dwa tematy: pierwszy dotyczący odrzucenia przez senat preambuły do ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Stało… » więcej 2021-05-23, godz. 12:58 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r. Trzy lata przerwy między wyborami miały być spokojne, niewiele będzie się działo - takie głosy było słychać po wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo… » więcej 2021-05-16, godz. 12:30 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r. Wsparcie dla rodzin, zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% PKB, podwyższony pierwszy próg podatkowy i likwidacja umów śmieciowych - to niektóre założenia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »