Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii…
2023-09-20, 09:30 Autor: Ireneusz Prochera

Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej

Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej
-Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy trzecią kadencję. Dla opozycji oznacza to perspektywę przejęcia władzy w roku 2027. To byłoby 12 lat! Niespotykane zjawisko w Europie w ostatnich latach, wyłączywszy Węgry. Jeśli władzę przejmie opozycja zgrupowana wokół D.Tuska to oznacza poważne problemy dla obozu rządowego i być może duże przebiegunowanie na scenie politycznej - tak postępującą brutalizację walki politycznej wyjaśniał w Porannej Rozmowie socjolog Marcin Palade.
Rozmówca Radia Opole zalecał podchodzenie z dystansem do sondaży, gdyż są obarczone błędem statystycznym. -Warto jest je obserwować w pewnym cyklu np. dwutygodniowym albo miesięcznym i zaobserwować trend - ocenił socjolog.

- Zawsze pozostaje pytanie na ile sondaże są informacją, a na ile faktycznie wpływają na zachowania wyborcze - zastanawiał się autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych. W jego ocenie w przypadku sondaży partyjnych raczej mają funkcję kreacyjną.

Zobacz także

2024-01-31, godz. 17:16 "Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi… » więcej 2024-01-31, godz. 08:46 Adam Nowak o spotkaniach z opolskimi rolnikami oraz napływie płodów rolnych z Ukrainy. Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, którego pytaliśmy o wtorkowe spotkanie z opolskimi rolnikami… » więcej 2024-01-30, godz. 09:14 "Koalicja Oszustów" to język faktów Violetta Porowska gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem porannej rozmowy we wtorek była członkini rady politycznej PiS, a jednocześnie była parlamentarzystka tej formacji, Violetta Porowska. Naszą rozmówczynię… » więcej 2024-01-29, godz. 11:11 "Decyzje muszą być podejmowane z poszanowaniem prawa" - Tomasz Kostuś o wprowadzanych zmianach - Początek nowej władzy jest trudny, a PiS robił wszystko, by tej władzy nie oddać - ocenił w Porannej Rozmowie RO opolski poseł PO Tomasz Kostuś. Jego… » więcej 2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej 2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej 2024-01-19, godz. 08:54 "Prawo i Sprawiedliwość jest opozycją histeryczną"- Adam Gomoła w Radiu Opole - Nie jesteśmy jedynym województwem, które jest w takiej sytuacji - tak o braku nowego wicewojewody opolskiego mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »