Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa…
2023-06-01, 09:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa, pomocy przedsiębiorcom i nadchodzącej sesji absolutoryjnej

Paweł Nakonieczny o stanie gminy i rozwoju Nysy
- Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina to jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, pytany czy gmina ma prawne możliwości wspomóc przedsiębiorcę, którego zakład uległ spaleniu. Chodzi o fabrykę mebli w Niwnicy w gminie Nysa. Wczoraj (31.05) po południu wybuchł w fabryce pożar, firma spłonęła niemal całkowicie.
Jak powiedział gość Radia Opole gmina może podjąć decyzję o umorzeniu podatku od nieruchomości właścicielce fabryki. - Pan burmistrz będzie też rozmawiał z przedstawicielami wojewody opolskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy, bo miejsca pracy zostały utracone, a ewentualna odbudowa będzie trwała bardzo długo - powiedział Paweł Nakonieczny.

Rozmawialiśmy także o stanie gminy nysa. Raport będzie prezentowany i omawiany na sesji absolutoryjnej za kilka dni. Jeśli chodzi o udzielenie absolutorium burmistrzowi za wykonanie zeszłorocznego budżetu, to niespodzianki nie będzie.

- Nie spodziewam się zaskoczenia, komisje wypowiedziały się pozytywnie o wykonaniu budżetu, komisja rewizyjna bez sprzeciwu zawnioskowała o udzielenia absolutorium. Patrząc na to, co się wydarzyło w poprzednich latach, to mamy bardzo dużą różnicę, pomiędzy tym, jak wyglądał samorząd do 2014 roku, a jak wygląda od 2015 - powiedział Paweł Nakonieczny. - Mamy jasny cel: poprawa jakości życia w Nysie, bezpieczeństwo, praca, mieszkania - dodał.

14 tys 690 podmiotów gospodarczych funkcjonowało w Nysie w 2022 roku.
- To jest dynamiczny rynek, sklepy się otwierają, zamykają, firmy rozpoczynają działalność, przenoszą ją, rozbudowują się. Mieliśmy inkubator przedsiębiorczości, który funkcjonował do ubiegłego roku pod taką nazwą, kilkanaście podmiotów zaczynało w nim swoją działalność, rozrosły się i potrzebowały innych przestrzeni. Duża część została na rynku Nyskim, podatki zostają w gminie.

Przewodniczący rady miasta zaznaczył, że mimo obniżenia progów podatkowych i podwyższenia kwoty wolnej od podatku, do kasy gminy z tytułu podatku od osób fizycznych wpłynęło dokładnie tyle samo, bo 57 mln zł w 2022 roku, co w roku 2021.
- To znaczy, że ludzie zarabiają więcej, mają więcej do swojej dyspozycji, a samorząd nie stracił wpływów, tak jak politycy, samorządowcy opozycji straszyli.

Wydatki gminy były w ubiegły roku przekroczyły budżet o 57 mln.
- Chcąc inwestować, chcąc rozwijać, trzeba patrzeć w przyszłość. Stopy procentowe zrobiły swoje, odsetki, które gmina płaci od zobowiązań są większe niż były planowane - tłumaczył dziurę budżetową przewodniczący rady.

- Najważniejsze, że ten bardzo trudny okres dla samorządów Nysa przetrwała. I covid, i wojna w Ukrainie bardzo negatywnie wpływał na samorządy i Nysa sobie w tym okresie sobie poradziła - podkreślił Paweł Nakonieczny.

Stan gminy i raport na ten temat będzie dyskutowany na sesji rady miasta 7 czerwca. W dyskusji mogą wziąć udział także mieszkańcy, ale muszą dopełnić wcześniej pewnych formalności.

Jakich?
Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »