Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja…
2023-02-22, 09:50 Autor: Ireneusz Prochera

Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat

Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat
- Gdyby ktoś położył mi na talerzu świerszcza to bym go zjadł. Po pierwsze dlatego, że lubię wyzwania, a po drugie niebawem będzie to nie tylko wyzwanie, ale i konieczność - powiedział dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, prof. UO z Zespołu Badawczego Ochrony Powierzchni Ziemi. Podkreślił też, że obecnie produkcja żywności ma ogromny wpływ na zmiany klimatu. Ocenia się, że sektor ten odpowiada za emisję 23 proc. gazów cieplarnianych w skali globu oraz przekształcanie gruntów nierolniczych, takich jak: lasy, sawanny czy obszary podmokłe w grunty rolne.
Poruszenie opinii publicznej wywołały dwie informacje: że Unia Europejska wydała zgodę na dodawanie do produktów spożywczych, przez jednego z producentów, mąki ze świerszczy. Oraz druga, że w jednym z raportów grupy zreszającej miasta z całego świata zaproponowano min. radykalne ograniczenie konsumpcji mięsa. Pojawiły się pytania czy jedzenie owadów zamiast mięsa pomoże uratować klimat?

Prof. Krzysztof Ciesielczuk podkreślił, że produkcja żywności ma obecnie ogromny wpływ na zmiany klimatu oraz że zmiany klimatu, które generujemy, produkując żywność, mogą w niedługim czasie uniemożliwić tę produkcję. W szczególności na terenach, które już dziś borykają się z problemami w produkcji rolniczej np. z powodu braku wody. Zmiany klimatu są gwałtowne w dłuższym horyzoncie czasowym - podkreślił naukowiec.

W jego ocenie częściowym wyjściem jest zmiana rolnictwa na mniej emisyjne, tak by emisja dwutlenku węgla i metanu czyli dwóch najpopularniejszych gazów cieplarnianych była o wiele niższa, nawet o ok.99 proc. niż w tej chwili. A jednym z wyjść jest przestawienie produkcji zwierzęcej na inne tory, choćby na hodowlę owadów.

Zobacz także

2024-01-31, godz. 17:16 "Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi… » więcej 2024-01-31, godz. 08:46 Adam Nowak o spotkaniach z opolskimi rolnikami oraz napływie płodów rolnych z Ukrainy. Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, którego pytaliśmy o wtorkowe spotkanie z opolskimi rolnikami… » więcej 2024-01-30, godz. 09:14 "Koalicja Oszustów" to język faktów Violetta Porowska gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem porannej rozmowy we wtorek była członkini rady politycznej PiS, a jednocześnie była parlamentarzystka tej formacji, Violetta Porowska. Naszą rozmówczynię… » więcej 2024-01-29, godz. 11:11 "Decyzje muszą być podejmowane z poszanowaniem prawa" - Tomasz Kostuś o wprowadzanych zmianach - Początek nowej władzy jest trudny, a PiS robił wszystko, by tej władzy nie oddać - ocenił w Porannej Rozmowie RO opolski poseł PO Tomasz Kostuś. Jego… » więcej 2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej 2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej 2024-01-19, godz. 08:54 "Prawo i Sprawiedliwość jest opozycją histeryczną"- Adam Gomoła w Radiu Opole - Nie jesteśmy jedynym województwem, które jest w takiej sytuacji - tak o braku nowego wicewojewody opolskiego mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »