Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym …
2023-02-19, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
- Najczęściej zgłaszają się osoby, które doświadczają przemocy domowej, osoby oszukane "na wnuczka", "na policjanta", zdarzają się też kobiety, które mają zasądzone alimenty, a nie otrzymują ich, także osoby po wypadkach komunikacyjnych - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole siostra dyrektor Domu Matki i Dziecka Marianna Lyga.
Jutro (20.02) rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Na Opolszczyźnie jedyną organizacją, która z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości zajmuje się tą problematyką jest Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia i prowadzony przez Fundację Dom Matki i Dziecka.

- W ostatnim czasie mamy też osoby z Ukrainy, które uciekają przed wojną. Ministerstwo pozwoliło nam je przyjmować, bo to osoby, które muszą uciekać, zostawiać swój kraj, domy, rodziny. Uciekają, bo chronią siebie i swoje rodziny - powiedziała siostra Marianna Lyga.

Fundacja, oprócz swojej głównej siedziby w Opolu, gdzie udziela pomocy prowadzi także punkty pomocy w Brzegu, Głubczycach, Oleśnie, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich i w Prudniku. Oferowana pomoc obejmuje min. opiekę psychologa, pomoc prawną, świadczenia zdrowotne, zakwaterowanie, żywność lub bony żywnościowe.

W czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem bezpłatne porady prawne będą udzielane w Sądzie Okręgowym w Opolu oraz Sądach Rejonowych okręgu opolskiego a także w opolskiej Izbie Adwokackiej.

Przez całą dobę działa także infolinia pod numerem 885 655 012

Zobacz także

2023-08-24, godz. 08:48 Wojciech Jarczak o walce z nielegalnymi składowiskami odpadów i złotej aldze w Januszkowicach - Mimo, że o niektórych miejscach wiemy od lat, cały proces, czyli ustalanie właściciela, próba wyegzekwowania usunięcia tych odpadów, to procesy czasochłonne… » więcej 2023-08-22, godz. 09:03 Szymon Ogłaza o kolei regionalnej i wykluczeniu transportowym - To są ciągle te same problemy, problemy taborowe [...] Rezerwy nie mamy, dlatego że oprócz napraw okresowych, zdarzają się również wypadki. I to jest… » więcej 2023-08-21, godz. 09:09 Violetta Porowska o rozmowach z Pawłem Kukizem, pytaniach referendalnych i promocji badmintona - Opozycja nie ma programu to musi grać personaliami. My program mamy, ten program Polakom prezentowaliśmy, przez całe 8 lat realizowaliśmy swój program… » więcej 2023-08-18, godz. 09:26 Ryszard Galla gościem "Porannej Rozmowy Radia Opole" Gościem porannej rozmowy był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzystę pytaliśmy o start w nadchodzących wyborach, a także kwestię… » więcej 2023-08-17, godz. 08:48 Anna Sułek o wyborczych ambicjach Konfederacji i pomysłach na tańsze mieszkania - Na ten moment nie piszemy żadnych scenariuszy i nie trwają rozmowy na ten temat - tak o ewentualnych powyborczych sojuszach Konfederacji powiedziała dziś… » więcej 2023-08-16, godz. 09:15 Marcelina Zawisza o referendum, wyborczych aspiracjach Lewicy i dotychczasowej działalności w sejmie - Uważamy, że jesli organizować referendum, to nie w dniu wyborów, ponieważ w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość próbuje obchodzić limity finansowania… » więcej 2023-08-14, godz. 08:50 Szymon Oparowski o manewrach grup ratowniczych i szkoleniu psów poszukiwawczych - To ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń związanych ze szkoleniem psów. Kiedy mówimy, że jakaś osoba zaginęła, to idziemy po prostu w las… » więcej 2023-08-11, godz. 08:50 Janusz Kowalski o LGBT w szkołach, nowej gazecie i... internetowych memach - W województwie opolskim powinniśmy mieć bardzo dobrych posłów. Drużyna Zjednoczonej Prawicy akurat jest silna, ale Platforma Obywatelska to jest kompletny… » więcej 2023-08-10, godz. 09:06 Katarzyna Czochara o układaniu list wyborczych i kontroli wyborów przez obywateli - Jeśli chodzi o listy, kształt tych list, to zawsze takimi sprawami zajmuje się kierownictwo partii i kierownictwo partii też prezentuje poszczególnych kandydatów… » więcej 2023-08-09, godz. 09:45 Andrzej Buła o wyborach parlamentarnych, pieniądzach dla regionu i Europejskiej Inicjatywie Społecznej Marszałek regionu Andrzej Buła nie wystartuje w wyborach parlamentarnych. Gość porannej rozmowy Radia Opole zdementował w środę (09.08) informacje o swojej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »