Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Aleksander Iszczuk: W kilku szkołach powstaną oddziały…
2023-02-16, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Aleksander Iszczuk: W kilku szkołach powstaną oddziały dla dzieci ze spektrum autyzmu

Aleksander Iszczuk o dwujęzyczności w szkołach, nauczaniu dzieci z autyzmem i rekrutacji do przedszkoli
Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola o:
- Wysokim miejscu w rankingu dostępności nauczania dwujęzycznego
- Tworzeniu w szkołach podstawowych klas dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Dostępności miejsc w przedszkolach -rekrutacja rusza wkrótce
- Z radością odnotowałem tę informację, chociaż zdaje sobie sprawę, że różnie może bywać - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola.

Opole znalazło się na 5 miejscu rankingu miast w Polsce pod względem liczby szkół z nauczaniem dwujęzycznym. Zestawienie opracowała E-platforma do nauki języków obcych, która przeanalizowała 67 polskich miast i miasteczek.

Gość Radia Opole powiedział, że pandemia spowodowała, że klas w opolskich szkołach, które uczą dwujęzycznie jest mniej.
- W tej chwili sytuacja jest taka, że będzie nabór do klasy dwujęzycznej w LO nr II. Dwujęzyczność w III LO przeradza się w klasę językową i klasa językowa jeszcze jest w SP 20 - powiedział Aleksander Iszczuk.


Rozmawialiśmy także o nauczaniu włączającym dzieci ze spektrum autyzmu.
W Opolu grupa rodziców zabiega o utworzenie szkoły dla dzieci z takimi zaburzeniami. Stolica regionu - jak powiedział gość Radia Opole - skłania się jednak ku tworzeniu klas w szkołach ogólnodostępnych, w którym dzieci ze spektrum będą miały warunki do nauki.

- Na przyszły rok szkolny chcemy zaproponować oddziały specjalne w trzech lub czterech szkołach. Będą one dedykowane dla konkretnej grupy wiekowej. Oddział specjalny daje szansę na to, że możemy utworzyć klasę, w której jest tylko czterech uczniów. To będzie w szkołach podstawowych z możliwością włączania tych dzieci do życia całej szkoły, czyli są zajęcia, na których dzieci muszą być samodzielne, ale są zajęcia, lub życie szkoły, w których mogą uczestniczyć.

Szczegółów naczelnik wydziału oświaty nie chciał zdradzać, trwają rozmowy z dyrektorami szkół. Największą trudnością przy tworzeniu oddziałów specjalnych jest znalezienie wyspecjalizowanej kadry.

- Prościej nam postawić mury, niż wyposażyć je w specjalistów. Stąd te nasze małe kroki. One nie są spowodowane jakąś niewydolnością organizacyjną, tylko ludzką, brakiem specjalistów. Chcemy rozpocząć budowanie oddziałów specjalnych od klasy pierwszej. Chcemy też spróbować uruchomić klasę czwartą w jednej ze szkół - zapowiedział naczelnik wydziału oświaty w Opolu.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy także o zbliżającej się rekrutacji dzieci do przedszkoli. Co roku w Opolu pojawia się ten sam problem. Nie wszystkie dzieci "trzylatki" zostają do przedszkola przyjęte. Brakuje miejsc.

- Powstało nowe przedszkole. W listopadzie je otworzyliśmy. Buduje się kolejne. Nie wykluczone, że przy sprzyjających wiatrach i bez zerwania łańcucha dostaw w listopadzie będzie otwarte. Szanse są 50 na 50 - zapowiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

- Czy wszystkie trzylatki się zmieszczą? Trudno powiedzieć. Priorytetem są sześciolatki. Mamy przygotowanych około 900 miejsc dla wszystkich dzieci, które od września będą rozpoczynały naukę w przedszkolu. To nie tylko trzylatki, to także cztero - i pięciolatki.

Zobacz także

2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej 2024-05-16, godz. 09:32 "Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi… » więcej 2024-05-15, godz. 09:00 "Najwyraźniej tak się zarządy partii umówiły" - Róża Thun o starcie z okręgu opolsko-dolnośląskiego Ubiegająca się o czwartą kadencję w europarlamencie Róża Thun po raz pierwszy kandyduje z okręgu opolsko-dolnośląskiego. W Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-05-14, godz. 08:30 Paweł Masełko: tydzień temu jeszcze byłem starostą -Wrażeń bardzo dużo. Wrażenia na całe życie! Wiele nowych wyzwań, ale mówię sobie: dam radę! - tak swoje pierwsze dni w parlamencie opisał nowy poseł… » więcej 2024-05-13, godz. 09:46 "Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego… Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura… » więcej 2024-05-10, godz. 08:45 Zbigniew Kubalańca: wybory do PE z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, najważniejsze od 20 lat - Dotąd dbaliśmy głównie o to, by było najwięcej pieniędzy dla Polski, teraz poza pieniędzmi, a będziemy mieli prawie miliard dla województwa opolskiego… » więcej 2024-05-09, godz. 08:59 "Marszałek pobłogosławił tę koalicję" - Daniel Palimąka w Radiu Opole Ochrona zdrowia, edukacja, obrona cywilna i polityka społeczna, w tym dialog z mieszkańcami powiatu - to główne filary strategii, którą chce obrać nowy… » więcej 2024-05-07, godz. 08:34 Rafał Bartek: w porozumieniu koalicyjnym nie chodzi o to, żeby pisać elaboraty - Cieszę się, że udało nam się te punkty tak skonstruować, dosyć czytelnie, bo na tym nam zależało, żeby sprecyzować te priorytety, które sobie stawiamy… » więcej 2024-05-06, godz. 09:18 "Myślę, że moje szanse są całkiem spore" - Piotr Fitowski o eurowyborach oraz przyszłości Polski 2050 na Opolsz… Polska 2050 wciąż nie ma lidera na Opolszczyźnie. Piotr Fitowski, który jest wskazywany jako potencjalny nowy szef partii w województwie nie zaprzecza, że… » więcej 2024-05-02, godz. 09:00 Mariusz Kołosowski, nowy rektor PANS w Nysie, o swoich planach na rozwój nyskiej uczelni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od września będzie mieć nowego rektora. Będzie nim Mariusz Kołosowski, który ubiegał się o to stanowisko jako… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »