Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych…
2023-01-04, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych

Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych
- Widzimy przede wszystkim niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
- Na leki, na które zwykle było zapotrzebowanie na poziomie 30 tys. sztuk w skali kraju, w grudniu było 300 tys. zapytań o te leki - dodał.
Gość Radia Opole zaznaczył, że mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w Europie czy Stanach Zjednoczonych. - Niedobory występują także w przypadku innych leków, ale w przypadku antybiotyków są one wyjątkowo dotkliwe, o teraz są najbardziej poszukiwane, zwłaszcza te w dawkach dziecięcych - stwierdził.


Minister zdrowia Adam Niedzielski pod koniec grudnia powiedział w jednym z wywiadów, że braki leków są lokalne, a w kraju są zapasy na kilka miesięcy. W poniedziałek odbyło się spotkanie w ministerstwie w tej sprawie, w którym brał udział Marek Tomków.

- Ministerstwo bardzo uczciwie położyło wyniki swoich analiz na stole, a ma dane ze wszystkich aptek, które mają obowiązek raportowania co dziennie swoich stanów. Te dane faktycznie wskazywały na wysokie stany u producentów. Natomiast my, na dole widzimy, że tych leków nie da się zamówić w hurtowniach - powiedział.

Gość Radia Opole wyjaśnił, że na spotkaniu okazało się, że te hurtownie, które zaopatrują apteki mają ogromną rotację. - Leki wjeżdżają i wyjeżdżają tego samego dnia, co świadczy o tym, że racje mają aptekarze mówiąc o pewnych brakach. Natomiast część producentów ma "zablokowaną" część leków na potrzeby szpitali, albo pod inne zamówienia publiczne. Poza tym, wyszli z założenia, że lepiej podawać w tej chwili mniej na rynek, żebyśmy jakiś problem, ale nie dramatyczny, niż sprzedać wszystko i w następnych miesiącach mieć problem gigantyczny - mówił wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przedstawiciele ministerstwa na poniedziałkowym spotkaniu zapewnili, że zwiększone zostaną dostawy potrzebnych teraz leków do Polski. - Problem jest dużo szerszy. To co dzieje się w Chinach, które są głównym dostawcą substancji czynnych. Według nieoficjalnych danych 9 na 10 tabletek w Polsce jest oparte na bazie składników z Chin.



Kolejną kwestią jest nowa lista antywywozowa, czyli lista leków, których nie można wywozić za granicę. - Są tam leki zagrożone brakiem dostępności. Ona nie potwierdza, że istnieje brak tych leków tylko, że jest ich mało i on w pierwszym rzędzie ma wystarczyć dla pacjentów u nas i nie można go wywozić na dużą skalę - wyjaśnił wiceprezes Tomków.

Na nowej liście antywywozowej, która będzie obowiązywała od jutra (5.01) znalazło się 216 pozycji. Nowe pozycje to leki wziewne, te na które teraz jest duże zapotrzebowanie.

- Na ma tam leków sprzedawanych bez recepty. O tym będziemy rozmawiali z ministerstwem, żeby można było je dopisać, gdyby pojawił się problem - zapowiedział wiceprezes NRA.


Od nowego roku są w części aptek dostępne tak zwane testy combo, które dają odpowiedź, czy pacjent ma wirusa grypy, covid, czy RSV.

- To wynika z tego, że zapotrzebowanie jest ogromne, więc jeżeli ktoś może je "złapać", to próbuje to zrobić na wszelkie możliwe sposoby - przyznał Marek Tomków. Dodał, że to świetne rozwiązanie, bo na przykład dzisiaj, kiedy trudno było by się dostać do swojego lekarza, lub mielibyśmy teleporadę, to informacja, że zrobiłem test i mam to i to jest bardzo pomocna. Bo objawy są podobne, a leczenie różne.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o możliwości zaszczepienia się przeciwko grypie w aptece. Od nowego roku miało być to przeprowadzane bez konieczności posiadania przez pacjenta recepty na szczepionkę wystawioną przez lekarza.
- Jest deklaracja, że bodajże 11 stycznia zostanie taka poprawka zgłoszona w sejmie. Musi ona przejść całą drogę sejmową, senat i musi być podpisana przez prezydenta. Dla pacjenta to proste rozwiązanie, ale trudne legislacyjnie.

Poruszyliśmy także temat nocnych dyżurów aptek. Jest pomysł, aby za dyżur do godz. 23-ciej płacił NFZ. Proponowana nowelizacja prawa farmaceutycznego zakłada również umożliwienie samorządom dofinansowywania nocnych dyżurów.

Zobacz także

2023-12-08, godz. 19:15 Dariusz Joński o komisjach śledczych, obietnicach wyborczych i nowym rządzie Donalda Tuska Gościem porannej rozmowy w poniedziałek (11.12) był poseł Koalicji obywatelskiej Dariusz Joński, którego zapytaliśmy o rozliczenia poprzedników przez komisję… » więcej 2023-12-08, godz. 08:48 Martin Ziaja o okresowych skokach cen nabiału i zamykaniu polskich mleczarni Gościem porannej rozmowy w piątek był prezes Opolskiego Związku Producentów Mleka i Hodowców Bydła, Martin Ziaja. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o powody… » więcej 2023-12-07, godz. 09:09 Jan Woźniak o planach Czechów na powstanie kopalni odkrywkowej w okolicach Vidnavy Tę inwestycję nazywa się „Czeskim Turowem”. W okolicach Vidnavy ma powstać na 70 metrów kopalnia odkrywkowa. Planom Czechów sprzeciwiają się mieszkańcy… » więcej 2023-12-06, godz. 08:37 Beniamin Godyla o komisjach śledczych, formowaniu nowego rządu i powrocie do handlu w niedzielę - Ta praca na pewno nie poszła na marne - tak o działalności senackiej komisji, która w poprzedniej kadencji badała wątek wykorzystywania systemu Pegasus… » więcej 2023-12-05, godz. 09:51 Kordian Kolbiarz o efekcie zmian w rozkładzie jazdy na kolei oraz przyszłości lokalnej koalicji z Prawem i Sprawied… Wraz z nowym rozkładem jazdy na kolei, znikną bezpośrednie połączenia z Nysy do Wrocławia. We wtorek na ten temat będą obradować nyscy radni. W porannej… » więcej 2023-12-04, godz. 09:01 Włodzimierz Skalik o działaniach rządu w czasie pandemii, komisjach śledczych i alternatywach dla in vitro - Jeśli policzymy liczbę ofiar śmiertelnych w okresie tak zwanej pandemii wskutek błędnej polityki rządu Mateusza Morawieckiego, no to należy się do tego… » więcej 2023-12-01, godz. 08:45 Senator Piotr Woźniak o negocjacjach rządowych i pierwszych inicjatywach ustawowych - Edukacja musi pozostać apolityczna i wolna od indoktrynacji i liczę, że ta kadencja będzie renesansem zawodu nauczyciela - mówił w Porannej Rozmowie senator… » więcej 2023-11-30, godz. 09:55 Wojewoda Sławomir Kłosowski o nielegalnych składach odpadów - Samorząd powinien podjąć energiczne starania o to, aby to usunąć , a za koszty usunięcia później obciążyć albo właściciela odpadów, albo terenu… » więcej 2023-11-29, godz. 09:05 Agata Ślusarek o sztucznej inteligencji i bezpieczeństwie w sieci W środowy poranek rozmawiamy o bezpieczeństwie w sieci, a także o zagrożeniach, które niesie rozwój sztucznej inteligencji. W ostatnim czasie w internecie… » więcej 2023-11-28, godz. 09:00 Jerzy Czerwiński o nowym rządzie i swojej politycznej przyszłości - Przypominam, że na Prawo i Sprawiedliwość głosowało prawie 8 mln ludzi i ten rząd jest wyjściem w kierunku tych osób, ale nie tylko, z ofertą dobrego… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »