Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie 'Opolska…
2022-09-05, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" i badaniach naukowych, które wskażą, jak skutecznie pomagać Uchodźcom

dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o sytuacji uchodźców na Opolszczyźnie
Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o:
- Finale II edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom"
- Wynikach badań porównujących migrantów zarobkowych i uchodźców w woj. opolski,
- Kontynuacji badań i praktycznym wykorzystaniu ich wyników
- Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 26 firm, to więcej niż w ubiegłym roku - powiedziała dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej o edycji "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom". Jutro (6.09) odbędzie się gala podsumowująca konkurs.

W konkursie udział wzięły firmy z różnych branż: spożywczej, budowlanej, meblarskiej. Jest też podmiot związany z ochroną zdrowia. Te firmy zatrudniają przede wszystkim pracowników z Ukrainy, ale są też takie, które mają pracowników z Kolumbii, Egiptu, Wenezueli i Iraku.

- Przyjazność cudzoziemcom polega na tym, że firma dostrzega specyficzne potrzeby tych pracowników. Na przykład trzeba mu pomóc w znalezieniu mieszkania, lub mieszkanie zapewnić, trzeba mu pomóc w kontaktach z urzędami, służbą zdrowia - wyjaśniła dr Kubiciel-Lodzińska.

Gość Radia Opole prowadzi także badania dotyczące cudzoziemców na rynku pracy w regionie. Ostatnie dotyczyły porównania migrantów zarobkowych z Ukrainy i uchodźców wojennych z tego kraju.

- Badanie realizowaliśmy w maju tego roku. Chodziło nam o to, żeby sprawdzić, na ile te grupy się różnią. Oczywiście wiemy, że uchodźcy przebywają tu nie z własnej woli, ale chcieliśmy zweryfikować jak to wygląda. Widać znaczne różnice między tymi grupami - powiedziała dr Sabina Kubiciel-Lodzińska.

Migranci zarobkowi to głównie ludzie w wieku 18-29 lat, uchodźcy to osoby między 30. a 44. rokiem życia. W obu grupach większość stanowiły kobiety, 70% imigrantów zarobkowych dzieci nie miało, lub nie były one w Polsce, w przypadku uchodźców ponad 60% dzieci ze sobą miały.

- Wśród uchodźców blisko 60% ma wykształcenie wyższe, wśród imigrantów zarobkowych było to ponad 40%. Imigranci zarobkowi w zdecydowanej większości deklarowali, że wynajmują pokój, dom, mieszkanie, 1/3 uchodźczyń deklarowała, że korzysta z gościny polskie rodziny.

Badania będą powtórzone jesienią, na tej samej grupie badawczej.
- Chcemy sprawdzić na ile zmieniły się deklaracje dotyczący kontynuowania pracy i pobytu w Polsce. W przypadku uchodźców w majowym badaniu 40% deklarowało, że chce wrócić, jak tylko sytuacja się ustabilizuje, chcemy też sprawdzić, jak poruszają się po rynku pracy - zapowiedziała.

Jak mówi, badanie będzie można wykorzystać do stworzenia planu integracji cudzoziemców w województwie opolskim, który tworzymy wspólnie z urzędem marszałkowskim i Uniwersytetem Opolskim.

- Badanie odpowie na pytania jakie projekty należy stworzyć. Już na przykład wiemy, że kursy językowe będą potrzebne i w jakim zakresie. Jeśli będzie grupa osób, która będzie chciała zostać tu na stałe, to kursy językowe które przygotowuję też do pisania. Natomiast dla tych, którzy deklarują pobyt czasowy kursy językowe zwężone.

Zobacz także

2024-04-04, godz. 13:34 Poseł Kamil Bortniczuk: "Województwo opolskie odbijamy dla polskiej prawicy od lat" Poseł Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że polityczny szyld Prawa i Sprawiedliwości nie jest w żadnej mierze obciążeniem dla kandydatów w wyborach… » więcej 2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »