Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu…
2022-08-26, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu nie mógłby się rozprzestrzenić

asp. Łukasz Nowak o gaszeniu pożarów we Francji i pomocy straży pożarnej podczas intensywnych ulew
asp. Łukasz Nowak, oficer prasowy PSP Opole o:
- 30. rocznicy pożaru w Kuźni Raciborskiej
- działaniach polskich modułów DFFFV we Fracji
- podsumowaniu pracy strażaków po ulewnych deszczach
- 30 lat temu 26. sierpnia wybuchł pożar potocznie nazywany pożarem w Kuźni Raciborskiej obejmujący obszary dużo większe niż sąsiadujące z tą miejscowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole asp. Łukasz Nowak oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Uważa się, że godzina 13.50 to początek tego pożaru. Objął ponad 9 tys. hektarów - przypomniał.

Gaszenie pożaru trwało 4 dni, dogaszanie dwa tygodnie. Zaangażowanych było 13000 osób w tym 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1120 funkcjonariuszy obrony cywilnej, 1150 leśników, 1100 samochodów pożarniczych, 8 śmigłowców, 12 czołgów, 26 samolotów typu „Dromader” oraz 50 cystern kolejowych do transportu wody i sześć lokomotyw. Spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp.  Do akcji zadysponowano strażaków i sprzęt z 30 województw.

- Niestety były dwie ofiary śmiertelne: strażak z jednostki w Raciborzu i strażak z jednostki OSP z terenu województwa opolskiego - zaznaczył gość Radia Opole.

- Dzisiaj, myślę że tak duży pożar nie mógłby się rozprzestrzenić. Bardzo dużo zmieniło się zarówno w straży pożarnej jak i w gospodarce leśnej, zabezpieczenie pożarowe, dostrzeganie pożarów, samoloty gaśnicze, oddzielenia pożarowe, drogi pożarowe. W 1995 roku wprowadzony został krajowy system ratowniczo-gaśniczy. Dzisiaj jednostki OSP jeżdżą nowoczesnym sprzętem, alarmowane są drogą radiową, gdzie po sekundzie od kliknięcia dyżurnego jednostka już jest alarmowana. Strażacy OSP otrzymują alarmy na telefony komórkowe - wymieniał asp. Nowak.

Gość Porannej Rozmowy wrócił kilka dni temu z Francji, gdzie brał udział w gaszeniu pożaru lasów. Zostały tam wysłane dwa moduły GFFFV Wrocław i Szczecin (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles). Jest to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów.

- Pożary we Francji były większe niż w Kuźni Raciborskiej. Ten sierpniowy na którym moduł Polski działał miał średnicę około 20 km. Polskie moduły działały w sumie na 11 odcinkach.

W Porannej Rozmowie Radia Opole asp. Nowak podsumował także działania strażaków w województwie opolskim przy usuwaniu skutków ulewnych deszczy jakie przeszły nad regionem w mijającym tygodniu.

- Odnotowaliśmy ponad tysiąc interwencji. Znaczna część tych zdarzeń dotyczył zalanych posesji, piwnic, pól. Najwięcej w powiecie opolskim i mieście Opolu - 400 zdarzeń, w powiedzie kędzierzyńsko-kozielskim - ponad 100, podobnie w powiecie strzeleckim.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o różnicach w zorganizowaniu pracy polskich i francuskich strażaków.

- Wrażenie za granicą wywołało to, jak dużym składem jedziemy, bo to 146 osób, 49 pojazdów przemieszczających się w ponad dwukilometrowej kolumnie robi wrażenie. To nie tylko pojazdy gaśnicze, ale też samochody operacyjne, nośniki kontenerów, cysterna, autobus po to, żeby na miejscu być samowystarczalnym i nie obciążać gospodarza. Przywozimy swoje namioty, sanitariaty, jedzenie, paliwo - wyjaśniał asp. Nowak i dodał, że pozwala to na stworzenie swojego "miasteczka" w dowolnym miejscu.

- To zbudziło spore zainteresowanie. Społeczeństwo francuskie witało nas na poboczach dróg, na tablicach informacyjnych wyświetlano podziękowania dla polskich strażaków, kierowcy na drogach trąbili, bili brawo, na szybach przyklejali kartki z napisem dziękuję po polsku, na płotach wywieszano banery zrobione z prześcieradeł z podziękowaniami w języku polskim - opowiadał gość Porannej Rozmowy.

Strażaków z Francji zainteresował sprzęt, jakim dysponowały polskie moduły. To między innymi quady, przydatne do rozpoznania terenu, czy przejazdu dowódcy na dłuższych odcinkach.

- Francuzi w ogóle quadów nie używają. W ostatnich dniach Francuzi poprosili nas, żebyśmy z nimi pojechali na rozpoznanie, przekonali się że warto quada kupić. Pokazaliśmy drona, że można zrobić rozpoznanie z jego pomocą i z kamerą termowizyjną zawieszoną do drona. Nie mamy się czego wstydzić. Co więcej, myślę, że jesteśmy mocno na top liście, jeśli chodzi o wyposażenie i taktyki działań - podkreślał asp. Nowak.

Zobacz także

2023-12-20, godz. 08:33 Kamil Bortniczuk o nowym otwarciu PiS w regionie Kamil Bortniczuk, który został nowym liderem Prawa i Sprawiedliwości w woj. opolskim zapowiada zmiany pokoleniowe w partii i otwarcie się na młodych, nowych… » więcej 2023-12-19, godz. 08:53 Wzrost incydentów z użyciem noża. Bezpieczeństwo w świetle dwóch ostatnich ataków w regionie W ciągu ostatniego tygodnia w naszym regionie doszło do dwóch ataków z użyciem noża. To nie jedyne tego typu zdarzenia, które ostatnio obserwujemy w kraju… » więcej 2023-12-18, godz. 09:27 Poseł Adam Gomoła o Śląsku i Ambicjach Polski 2050 Gościem porannej rozmowy w poniedziałek był poseł Polski 2050 Adam Gomoła. Najmłodszego parlamentarzystę tej kadencji pytaliśmy między innymi o zapowiadane… » więcej 2023-12-15, godz. 09:45 Katarzyna Czochara o oczekiwaniach wobec nowego rządu i powadze polskiego parlamentu - Dla nas było to od dawna oczywiste, że te zapowiedzi, które były składane, są nieprawdziwe - tak o nowym rządzie Donalda Tuska mówiła w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-12-14, godz. 09:37 Łukasz Jastrzembski o zbliżającej się bitwie o samorządy, w której wystartuje nowe ugrupowanie. - Prawnie na razie bym tego nie określał. Jest to pewien projekt polityczny realizowany przez Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe, czyli organizację działającą… » więcej 2023-12-13, godz. 08:39 Poseł Tomasz Kostuś o expose i zachowaniu Grzegorza Brauna -Z jednej strony to radosna chwila, piękny dzień, po ośmiu latach mroku Polska wraca na ścieżkę państwa demokratycznego, państwa prawa, z drugiej strony… » więcej 2023-12-12, godz. 08:46 Beata Kempa o traktatowych niepokojach i polityce nowego rządu Beata Kempa (Suwerenna Polska) mówiła o zbliżającym się szczycie Rady Europejskiej, podczas którego ma zapaść decyzja, co dalej z proponowanymi zmianami… » więcej 2023-12-08, godz. 19:15 Dariusz Joński o komisjach śledczych, obietnicach wyborczych i nowym rządzie Donalda Tuska Gościem porannej rozmowy w poniedziałek (11.12) był poseł Koalicji obywatelskiej Dariusz Joński, którego zapytaliśmy o rozliczenia poprzedników przez komisję… » więcej 2023-12-08, godz. 08:48 Martin Ziaja o okresowych skokach cen nabiału i zamykaniu polskich mleczarni Gościem porannej rozmowy w piątek był prezes Opolskiego Związku Producentów Mleka i Hodowców Bydła, Martin Ziaja. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o powody… » więcej 2023-12-07, godz. 09:09 Jan Woźniak o planach Czechów na powstanie kopalni odkrywkowej w okolicach Vidnavy Tę inwestycję nazywa się „Czeskim Turowem”. W okolicach Vidnavy ma powstać na 70 metrów kopalnia odkrywkowa. Planom Czechów sprzeciwiają się mieszkańcy… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »