Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zuzanna Donath-Kasiura: Gminy zadeklarowały, realizację…
2022-08-22, 08:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zuzanna Donath-Kasiura: Gminy zadeklarowały, realizację dodatkowych godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości

Zuzanna Donath-Kasiura o opłacaniu dodatkowych godzin języka niemieckiego przez samorządy
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa i członek Mniejszości Niemieckiej:

- Wniosek Nowej Lewicy (red.o finansowanie nauki języka obcego) jest bardzo ogólny
-Jeżeli ma się pomysł, to dobrze by było, żebyśmy się najpierw spotkali i porozmawiali o tym, jakie są możliwości
- Gminy zadeklarowały, realizację dodatkowych godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości z własnych pieniędzy.
- Wniosek Nowej Lewicy jest bardzo ogólny - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura z Mniejszości Niemieckiej.
Odniosła się w ten sposób do ubiegłotygodniowej konferencji, na której Nowa Lewica Przedstawiła pomysł, aby to samorząd województwa finansował naukę języka obcego w szkołach. Ma to związek ze zmniejszeniem subwencji na naukę j. niemieckiego jako języka mniejszości.

Wicemarszałek pytana, czy zarząd regionu dopłaci do nauki języka powiedziała, że kształcenie językowe to jedna z kluczowych kompetencji i na różnych szczeblach edukacji jest wpisane w realizowane projekty europejskie. - Nie mamy jeszcze zgody Komisji Europejskiej na realizację tych zadań, ale to jest. Natomiast, czy będziemy mogli dopłacać samorządom do nauczania j. niemieckiego jako języka mniejszości, to teraz jesteśmy w trakcie konstruowania przyszłorocznego budżetu - dodaje gość Radia Opole.

- To wszystko zależy od tego w jakie projekty ubierzemy nasze działania i czy uda nam się takie nauczanie zorganizować. To nie jest zadanie samorządu województwa, to są zadana, które realizują samorządy gminne i powiatowe - zaznaczyła wicemarszałek województwa.

Nowa Lewica nie konsultowała swojego pomysłu ogłoszonego na konferencji prasowej z zarządem województwa.
- Jeżeli ma się pomysł, to dobrze by było, żebyśmy się najpierw spotkali i porozmawiali o tym, jakie są możliwości - zaznacza wicemarszałek. Po ogłoszeniu pomysłu na konferencji prasowej także nie było ze strony Nowej Lewicy próby umówienia spotkania w tej sprawie.

- Zostało złożone pismo. Jest ono teraz w departamencie edukacji. Przygotujemy odpowiedź. Będę chciała się spotkać i porozmawiać o tym, ale z pisma wynika, że to są hasła, bardzo potrzebne, ale nie ma żadnych konkretnych propozycji rozwiązań - powiedziała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. - Dobrze, że lewica chce zwracać uwagę na działania dyskryminacyjne i ma świadomość, jak ogromną rolę odgrywa znajomość języków we współczesnym świecie.

Wicemarszałek województwa powiedziała, że Mniejszość Niemiecka rozmawia z samorządami i co najmniej 33 gminy, spośród ponad 50-ciu w których nauczany był język mniejszości, zadeklarowały, że sfinansują dwie godziny lub jedną godzinę tygodniowo języka niemieckiego jako języka mniejszości.

Zobacz także

2024-05-02, godz. 09:00 Mariusz Kołosowski, nowy rektor PANS w Nysie, o swoich planach na rozwój nyskiej uczelni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od września będzie mieć nowego rektora. Będzie nim Mariusz Kołosowski, który ubiegał się o to stanowisko jako… » więcej 2024-04-30, godz. 08:56 Marcin Oszańca: sprawa zarządu województwa nie jest przesądzona -Czy będziemy w zarządzie czy nie będziemy w zarządzie, to pokaże sesja, podczas której bęzie wybierany skład zarządu. Jeżeli taka decyzja będzie, że… » więcej 2024-04-29, godz. 08:48 Poseł Kamil Bortniczuk: nie będziemy straszyli w sposób nieuzasadniony! -Będziemy informowali bardzo uczciwie o tym, jakie zagrożenia w działalności Unii Europejskiej widzimy. Unia Europejska nie jest dziś taką organizacją do… » więcej 2024-04-26, godz. 08:45 Paweł Sobczyk: żeby "zresetować" Trybunał Konstytucyjny trzeba zmienić konstytucję - Problem z Trybunałem Konstytucyjnym nie zaczął się wcale w 2015 roku. Wybór sędziów TK od samego początku, czyli od lat 80-tych ubiegłego wieku, był… » więcej 2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »