Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i…
2022-06-29, 09:26 Autor: Joanna Matlak

Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo

Gościem porannej rozmowy Radia Opole była Beata Kempa, europoseł PiS
Beata Kempa:
- o tym czy Europa przeprasza się z węglem
- o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo
- Europa nie ma wyjścia w obecnej sytuacji, którą mamy, a jest ona związana przede wszystkim z wojną na Ukrainie; my już w latach 2011 - 2014 przypominaliśmy jako Solidarna Polska, że ten tzw. Green Deal może spowodować kompletną katastrofę gospodarczą - powiedziała w porannej rozmowie Radia Opole Beata Kempa, europoseł PiS, pytana o to, czy Europa przeprosi się z węglem. Jak czytamy w mediach, do węgla powracają już Niemcy, Holandia czy Austria.

- Wojna na Ukrainie w lutym, ale tak też co się tliło w 2014 roku, spowodowało kryzys surowcowy. Zbankrutowała polityka handlowa Niemców i Francuzów z Rosjanami i również to bankructwo spowodowało napędzenie inflacji. Do tego dochodzi kryzys żywnościowy, a to powoduje, że musimy wracać do pewnych i sprawdzonych surowców energetycznych, a tym jest węgiel - podkreśliła.

- Skutkiem mogą być przerwy w dostawie ciepła i prądu, nie tylko w naszym kraju, ale też w Europie, dlatego trzeba szybko zawrócić z tej błędnej drogi również w Polsce. My szybko przedstawiamy projekt ustawy, która zawraca nas z tej drogi - mówiła poseł Kempa. 

- Oczywiście działajmy równym i mądrym tempem w kierunku czystego powietrza, zdrowego środowiska, ale nie takim kosztem, żebyśmy zrujnowali gospodarkę i doprowadzili do ubóstwa energetycznego i żebyśmy zimą marzli - mówiła europoseł Kempa.

Solidarna Polska przedstawiła projekt ustawy cofającej likwidację polskiego górnictwa. Przypomnijmy jednak, że istnieje umowa społeczna między rządem a górnikami, która zakłada wygaszenie kopalń do 2049 roku.

- Umowa społeczna miała na celu wygaszenie jakichkolwiek protestów, bo co proponuje Timmermas i Europa doprowadziłoby do gigantycznych protestów w polskim górnictwie. To był pożar, który trzeba było szybko ugasić - mówiła europoseł PiS.

- Z drugiej strony górnicy i cały Śląsk to bardzo odpowiedzialna część naszego narodu i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że można to tak ułożyć, że węgla starczy na 70lat, że umowy społecznej można w taki sposób dochować, ale przetransformować jeszcze lepiej, ale też ten węgiel wydobywać. Można nim ubogacić Śląsk i nas wszystkich i doprowadzić do tego żeby zapobiec ubóstwu energetycznemu - mówiła.

- Dlaczego mamy sprowadzać dużo droższy węgiel z Kolumbii, Wenezueli? Nie wiadomo czy od do nas dopłynie... Czy my to w ogóle dostaniemy? Bo za chwilę ten węgiel będzie zamawiać cały świat, a my to czarne "złoto" mamy przecież u siebie. Trzeba wrócić do rozmowy o tym, abyśmy zainwestowali w nowoczesne technologie. Grzechem zaniechania było odstąpienie od wieloletnich inwestycji w nowoczesne technologie wydobywania - podkreśliła Beata Kempa.

- Jutro na prośbę i wniosek ministra Zbigniewa Ziobro i ministra Michała Wójcika odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów w sprawie energetyki i powrotu do węgla - zapowiedziała europoseł PiS.

Co z rentownością kopalni?
- W takiej sytuacji wszystkie ręce na pokład, trzeba wszystkie możliwości wykorzystać, oszczędzać tam gdzie da się oszczędzać, tak inwestować w energetykę, żeby to polskie złoto wykorzystać, bo nie wiadomo ile ta wojna potrwa - mówiła Beata Kempa.
Gościem porannej rozmowy Radia Opole była Beata Kempa, europoseł PiS

Zobacz także

2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »