Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT: Co czwarty…
2022-06-15, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT: Co czwarty słuchacz w Opolu słucha Radia Opole, bo to radio o nich, o problemach miasta, okolicy, regionu

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT: Co czwarty słuchacz w Opolu słucha Radia Opole, bo to radio o nich, o problemach miasta, okolicy, regionu
Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT:
- W Radiu Opole dużo polskiej muzyki się gra, znacznie powyżej wymaganego minimum.
- Jak się przyjrzeć wynikom słuchalności, to ludzie lubią słuchać kogoś, kto do nich mówi.
- Co czwarty słuchacz w Opolu słucha Radia Opole. Dlaczego ten wynik jest? Bo to radio o nich, o problemach miasta, okolicy, regionu.
- Nie było alarmu - powiedział o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, przewodniczący rady. KRRiT sprawdziła, czy stacje radiowe wywiązują się z obowiązku emitowania polskiej muzyki. 33% utworów na antenie powinny być to polskie utwory.

- Rozgłośnie te 33 % wypełniały, ale to minimum i na tych minimalnych poziomach rozgłośnie komercyjne bazują. Natomiast radio publiczne znaczni przekracza tę kwotę i to słychać na antenie - powiedział gość Porannej rozmowy.

- Tu w Opolu mamy specyficzną sytuację jeśli chodzi o festiwal. W Radiu Opole dużo polskiej muzyki się gra, znacznie powyżej wymaganego minimum. Ciekawa rzecz jest jeszcze taka, że radio ma ciekawe archiwa związane z festiwalem i sukcesywnie je udostępnia. Jest specjalnie dedykowane radio, tak jakby osobna tylko na festiwal i to też Radio Opole robi - podkreślił.

KRRiT kontrolowała także, czy rozgłośnie ile słowa pojawia się na antenach rozgłośni i o czym to słowo traktuje, czy poruszanych jest wystarczająco dużo tematów lokalnych.

- Tu jest znacznie gorzej, bo słowo kosztuje. To nie jest tak, że posadzi się człowieka i samo się zrobi. Trzeba mieć redakcję, dziennikarzy i to bardziej kosztowne niż puszczanie muzyki. Naturalna tendencją komercyjnych stacji jest, żeby tego słowa nie było za dużo i trudniej i drożej - powiedział przewodniczący KRRiT.

Zaznaczył przy tym, że słowo w radiu nie wpływa negatywnie na słuchalność.
- Jak się przyjrzeć wynikom słuchalności, to ludzie lubią słuchać kogoś, kto do nich mówi. Lubimy mieć kontakt z drugim człowiekiem na żywo, to nie podcasty, które są nagrywane. To widać także po wynikach słuchalności Radia Opole. Ostatnie badanie, które zrobił Krajowy Instytut Mediów pokazują, że w Opolu słucha Radia Opole blisko 25 % słuchaczy radiowych. Co czwarty słuchacz w Opolu słucha Radia Opole. Dlaczego ten wynik jest, bo to radio o nich, o problemach miasta, okolicy, regionu. To zadaje kłam, że ludzie chcą słuchać tylko muzyki - powiedział Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Rozmawialiśmy także o badaniach słuchalności KIM i głosach niezadowolenia, które się pojawiły, na informację o tym, że słuchalność nie będzie badana tylko przez dotychczasowy ośrodek badawczy.

- Badanie komercyjne, które funkcjonowało do tej pory zostało stworzone na zamówienie największych rozgłośni radiowych komercyjnych. Polskie Radio, rozgłośnie regionalne nie były dopuszczone do tworzenia tego badania, były co najwyżej klientem. Chodzi o to, żeby stworzyć badanie wspólne, z czytelną metodologią z możliwością audytu tej metodologii, żeby to była rzetelna waluta rozliczeniowa - wyjaśniał gość Radia Opole.

Badanie KIM dużą wagę przywiązuje do tego, żeby reprezentacja społeczeństwa była równo rozłożona między wieś a miasto. Badania komercyjne nacisk kładą na duże ośrodki miejskie.

Przypomnieliśmy także o obowiązku rejestracji twórców internetowych, którzy dzięki publikowaniu treści w mediach społecznościowych czerpią z tego korzyści majątkowe. Spotkało się to, jak powiedział przewodniczący Kołodziejski, z wielkim niezrozumieniem i zamieszaniem.

- To obowiązek wynikający z nowej dyrektywy audiowizualnej, która mówi, że również ci, którzy mają swoje profesjonalne kanały na takim platformach jak You Tube są nadawcami. Nie chodzi o kontrolę. Organy regulacyjne w każdym kraju UE powinny takie rejestry prowadzić, po to, żeby pilnować kilku ważnych zasad: brak anonimowości, informacja o reklamie, o lokowaniu produktu. To jest po prostu uczciwe - wyjaśnił przewodniczący KRRiT.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznaje koncesje min. na częstotliwości radiowe. W tej chwili trwa proces przyznania koncesji na fale radiowe w Nysie i okolicach. Jest bardzo duże zainteresowanie częstotliwościami, na których obecnie gra Radio Nysa. Koncesja wygasa na koniec czerwca.
- Jest spór sądowy. Zobaczymy jak się rozwinie. Wszystko jest w rękach prawników. Tutaj jest krytyczny moment i krytyczne decyzje rożnych organów, co dalej z Radiem Nysa, ale to już nie zależy od krajowej rady, tylko od różnych postępowań, które się toczą.

Zobacz także

2023-12-20, godz. 08:33 Kamil Bortniczuk o nowym otwarciu PiS w regionie Kamil Bortniczuk, który został nowym liderem Prawa i Sprawiedliwości w woj. opolskim zapowiada zmiany pokoleniowe w partii i otwarcie się na młodych, nowych… » więcej 2023-12-19, godz. 08:53 Wzrost incydentów z użyciem noża. Bezpieczeństwo w świetle dwóch ostatnich ataków w regionie W ciągu ostatniego tygodnia w naszym regionie doszło do dwóch ataków z użyciem noża. To nie jedyne tego typu zdarzenia, które ostatnio obserwujemy w kraju… » więcej 2023-12-18, godz. 09:27 Poseł Adam Gomoła o Śląsku i Ambicjach Polski 2050 Gościem porannej rozmowy w poniedziałek był poseł Polski 2050 Adam Gomoła. Najmłodszego parlamentarzystę tej kadencji pytaliśmy między innymi o zapowiadane… » więcej 2023-12-15, godz. 09:45 Katarzyna Czochara o oczekiwaniach wobec nowego rządu i powadze polskiego parlamentu - Dla nas było to od dawna oczywiste, że te zapowiedzi, które były składane, są nieprawdziwe - tak o nowym rządzie Donalda Tuska mówiła w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-12-14, godz. 09:37 Łukasz Jastrzembski o zbliżającej się bitwie o samorządy, w której wystartuje nowe ugrupowanie. - Prawnie na razie bym tego nie określał. Jest to pewien projekt polityczny realizowany przez Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe, czyli organizację działającą… » więcej 2023-12-13, godz. 08:39 Poseł Tomasz Kostuś o expose i zachowaniu Grzegorza Brauna -Z jednej strony to radosna chwila, piękny dzień, po ośmiu latach mroku Polska wraca na ścieżkę państwa demokratycznego, państwa prawa, z drugiej strony… » więcej 2023-12-12, godz. 08:46 Beata Kempa o traktatowych niepokojach i polityce nowego rządu Beata Kempa (Suwerenna Polska) mówiła o zbliżającym się szczycie Rady Europejskiej, podczas którego ma zapaść decyzja, co dalej z proponowanymi zmianami… » więcej 2023-12-08, godz. 19:15 Dariusz Joński o komisjach śledczych, obietnicach wyborczych i nowym rządzie Donalda Tuska Gościem porannej rozmowy w poniedziałek (11.12) był poseł Koalicji obywatelskiej Dariusz Joński, którego zapytaliśmy o rozliczenia poprzedników przez komisję… » więcej 2023-12-08, godz. 08:48 Martin Ziaja o okresowych skokach cen nabiału i zamykaniu polskich mleczarni Gościem porannej rozmowy w piątek był prezes Opolskiego Związku Producentów Mleka i Hodowców Bydła, Martin Ziaja. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o powody… » więcej 2023-12-07, godz. 09:09 Jan Woźniak o planach Czechów na powstanie kopalni odkrywkowej w okolicach Vidnavy Tę inwestycję nazywa się „Czeskim Turowem”. W okolicach Vidnavy ma powstać na 70 metrów kopalnia odkrywkowa. Planom Czechów sprzeciwiają się mieszkańcy… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »