Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości…
2022-05-16, 09:30 Autor: Joanna Matlak

Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech

Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech
Anna Wawrzyszko o:
- nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości
- braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania języka polskiego w Niemczech
- obchodach 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech
- Gdy się człowiek wgłębi w istotę sprawy, to jest ona dość wstydliwa. Dlaczego? Jeśli zliczymy mniejszość niemiecką, to mamy 150 tys. osób. Matematycznie licząc: 1/3 nie stanowią dzieci, a tyle jest podawane że korzysta z subwencji (na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości przyp.red.) - mówił nasz gość.

- Wpisywane są dzieci nie związane z kulturą czy tożsamością niemiecką. Proszę sobie wyobrazić podobną analogię w Niemczech, że my mając subwencję, gdzieś w miejscowościach niemieckich, prosimy dzieci niezwiązane z tradycją polską o to by się uczyły polskiego - mówiła Anna Wawrzyszko, wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

Anna Wawrzyszko stwierdziła, że strona niemiecka wykazuje się złą wolą przy realizacji zapisów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

- W tej chwili możemy mówić o naruszeniu dwóch podstawowych zasadach, które kształtują prawo międzynarodowe: zasadzie wzajemności i dobrej woli.

- Wychodzimy z założenia, że każda ze stron wyraża dobrą wolę w czynieniu dobra poprzez definiowanie prawa, które będzie respektowane przez obydwie strony. Jedynym argumentem strony niemieckiej jest to, że oni mają podział landowy, że my nie jesteśmy zdefiniowaną mniejszością zgodnie z definicją mniejszości w Niemczech - mówiła wiceprezes Wawrzyszko.

- To priorytet by załatwić tę sprawę, bo to nie jest sprawa takiej rangi dla rządu niemieckiego której by nie można załatwić. Mówimy o subwencjach czy też finansowaniu na poziomie 300 tys. euro rocznie, może to wszystko zacznie się rozwijać, może nie, ale to jest taki początek - wskazywała Anna Wawrzyszko.

- Jeśli dziś ministerstwo kultury Niemiec, mówi, że Polacy nie chcą się uczyć, bo takie stosują ankiety, to ja powiem, że chcą się uczyć! Tylko my chcemy się zorganizować. Nie mamy struktur, pieniędzy na utworzenie klas, wszystko odbywa się przy polskich misjach katolickich, co też się już bardzo w tej chwili ogranicza. Nie ma finansowania, już nie mówiąc o finansowaniu na struktury polonijne - mówiła wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

- Państwo niemieckie decyduje kto jest mniejszością, a to jednostka powinna decydować - podkreśliła.

W programie rozmawiałyśmy także o 100-leciu Związku Polaków w Niemczech.

- Mamy zaplanowane dwie duże uroczystości - powiedziała w "Porannej Rozmowie Radia Opole" wiceprezes związku Anna Wawrzyszko. - Jedna z nich jest uroczystością w Niemczech w Berlinie. Jest to zaplanowane na 27 sierpnia. Druga uroczystość nadania odznaczeń państwowych członkom Związku Polaków w Niemczech pośmiertnie a także obecnie żyjącym przez pana Prezydenta, i to będzie uroczystość też w Polsce. Mamy zaplanowanych także szereg mniejszych uroczystości, czyli odwiedzanie grobów i upamiętnienia, ale tylko w Niemczech.

- Jeżeli chodzi o stronę polską, to z uwagi na wytworzenie jakiegoś niezrozumiałego komunikatu, ktoś tu przejął rolę Związku Polaków w Niemczech posługując się naszym znakiem i dziś takie uroczystości odbędą się w Opolu. Jest to dla sytuacja bardzo smutna z jednej strony dlatego, że żyjemy w czasach komunikacji gdzie można odnaleźć podmiotowość, która dba o to, niezależnie od warunków - dodaje Anna Wawrzyszko.

Zobacz także

2024-02-07, godz. 08:59 "Ten protest będzie miał mocniejszą formę, zaostrzoną. Będzie więcej blokad dróg" - Tomasz Ognisty 9 lutego rolnicy ponownie wyjadą na drogi, aby zaprotestować przeciwko unijnej polityce "Zielonego Ładu", a także niekontrolowanego przepływu towarów z Ukrainy. -… » więcej 2024-02-06, godz. 08:56 " Pójście osobno jest za wysoką ceną za niezależność". Senator Piotr Woźniak o przygotowaniach do wyborów sam… -Mam takie sygnały, że to start kandydatki Lewicy w Warszawie spowodował, że PO nie chciała rozmów z Lewicą o wspólnym starcie. Ceną za to poczucie niezależności… » więcej 2024-02-05, godz. 08:52 "Służby wymknęły się spod kontroli państwa". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Na pewno jest tak, że wnioski jakie służby składały do sądu o kontrolę operacyjną wykraczały poza literę prawa. Minister sprawiedliwości powołał… » więcej 2024-02-02, godz. 09:05 "W 2015 roku nie chciałem być prezydentem" - Paweł Kukiz w Radiu Opole Poseł Paweł Kukiz nie wystartuje w wyborach samorządowych. Piątkowy gość Porannej Rozmowy Radia Opola przyznał na naszej antenie, że otrzymywał takie… » więcej 2024-01-31, godz. 17:16 "Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi… » więcej 2024-01-31, godz. 08:46 Adam Nowak o spotkaniach z opolskimi rolnikami oraz napływie płodów rolnych z Ukrainy. Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, którego pytaliśmy o wtorkowe spotkanie z opolskimi rolnikami… » więcej 2024-01-30, godz. 09:14 "Koalicja Oszustów" to język faktów Violetta Porowska gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem porannej rozmowy we wtorek była członkini rady politycznej PiS, a jednocześnie była parlamentarzystka tej formacji, Violetta Porowska. Naszą rozmówczynię… » więcej 2024-01-29, godz. 11:11 "Decyzje muszą być podejmowane z poszanowaniem prawa" - Tomasz Kostuś o wprowadzanych zmianach - Początek nowej władzy jest trudny, a PiS robił wszystko, by tej władzy nie oddać - ocenił w Porannej Rozmowie RO opolski poseł PO Tomasz Kostuś. Jego… » więcej 2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »