Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości…
2022-05-16, 09:30 Autor: Joanna Matlak

Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech

Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech
Anna Wawrzyszko o:
- nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości
- braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania języka polskiego w Niemczech
- obchodach 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech
- Gdy się człowiek wgłębi w istotę sprawy, to jest ona dość wstydliwa. Dlaczego? Jeśli zliczymy mniejszość niemiecką, to mamy 150 tys. osób. Matematycznie licząc: 1/3 nie stanowią dzieci, a tyle jest podawane że korzysta z subwencji (na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości przyp.red.) - mówił nasz gość.

- Wpisywane są dzieci nie związane z kulturą czy tożsamością niemiecką. Proszę sobie wyobrazić podobną analogię w Niemczech, że my mając subwencję, gdzieś w miejscowościach niemieckich, prosimy dzieci niezwiązane z tradycją polską o to by się uczyły polskiego - mówiła Anna Wawrzyszko, wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

Anna Wawrzyszko stwierdziła, że strona niemiecka wykazuje się złą wolą przy realizacji zapisów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

- W tej chwili możemy mówić o naruszeniu dwóch podstawowych zasadach, które kształtują prawo międzynarodowe: zasadzie wzajemności i dobrej woli.

- Wychodzimy z założenia, że każda ze stron wyraża dobrą wolę w czynieniu dobra poprzez definiowanie prawa, które będzie respektowane przez obydwie strony. Jedynym argumentem strony niemieckiej jest to, że oni mają podział landowy, że my nie jesteśmy zdefiniowaną mniejszością zgodnie z definicją mniejszości w Niemczech - mówiła wiceprezes Wawrzyszko.

- To priorytet by załatwić tę sprawę, bo to nie jest sprawa takiej rangi dla rządu niemieckiego której by nie można załatwić. Mówimy o subwencjach czy też finansowaniu na poziomie 300 tys. euro rocznie, może to wszystko zacznie się rozwijać, może nie, ale to jest taki początek - wskazywała Anna Wawrzyszko.

- Jeśli dziś ministerstwo kultury Niemiec, mówi, że Polacy nie chcą się uczyć, bo takie stosują ankiety, to ja powiem, że chcą się uczyć! Tylko my chcemy się zorganizować. Nie mamy struktur, pieniędzy na utworzenie klas, wszystko odbywa się przy polskich misjach katolickich, co też się już bardzo w tej chwili ogranicza. Nie ma finansowania, już nie mówiąc o finansowaniu na struktury polonijne - mówiła wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

- Państwo niemieckie decyduje kto jest mniejszością, a to jednostka powinna decydować - podkreśliła.

W programie rozmawiałyśmy także o 100-leciu Związku Polaków w Niemczech.

- Mamy zaplanowane dwie duże uroczystości - powiedziała w "Porannej Rozmowie Radia Opole" wiceprezes związku Anna Wawrzyszko. - Jedna z nich jest uroczystością w Niemczech w Berlinie. Jest to zaplanowane na 27 sierpnia. Druga uroczystość nadania odznaczeń państwowych członkom Związku Polaków w Niemczech pośmiertnie a także obecnie żyjącym przez pana Prezydenta, i to będzie uroczystość też w Polsce. Mamy zaplanowanych także szereg mniejszych uroczystości, czyli odwiedzanie grobów i upamiętnienia, ale tylko w Niemczech.

- Jeżeli chodzi o stronę polską, to z uwagi na wytworzenie jakiegoś niezrozumiałego komunikatu, ktoś tu przejął rolę Związku Polaków w Niemczech posługując się naszym znakiem i dziś takie uroczystości odbędą się w Opolu. Jest to dla sytuacja bardzo smutna z jednej strony dlatego, że żyjemy w czasach komunikacji gdzie można odnaleźć podmiotowość, która dba o to, niezależnie od warunków - dodaje Anna Wawrzyszko.

Zobacz także

2024-02-29, godz. 09:53 O samorządowych ambicjach Konfederacji i przyszłości wojny na Ukrainie - Włodzimierz Skalik w Radiu Opole Ambicje Konfederacji związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi były głównym tematem Porannej Rozmowy Radia Opole z posłem tego ugrupowania Włodzimierzem… » więcej 2024-02-28, godz. 11:19 Chcę pracować na rzecz Prudnika - Katarzyna Czochara o starcie w wyborach samorządowych Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę była poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych powalczy… » więcej 2024-02-27, godz. 09:00 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe i przyszłości regionalnej kolei Koalicja Obywatelska nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Związani z nią działacze będą wspierać Arkadiusza Wiśniewskiego, który… » więcej 2024-02-26, godz. 09:31 Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ… » więcej 2024-02-23, godz. 08:58 "Powinien być wstrzymany". Marcin Oszańca o Zielonym Ładzie i wywołanych przez niego protestach rolników - Rolnicy słusznie protestują, bo sytuacja odnośnie zapisów Zielonego Ładu po pandemii oraz rosyjskiej napaści na Ukrainę znacznie się zmieniła, co więcej… » więcej 2024-02-22, godz. 09:01 "To jest taki konkurs piękności. Każdy powinien przedstawić swoją ofertę" Jerzy Wrębiak o wyborach burmistrza B… Zdaniem Jerzego Wrębiaka, który w wyborach ma pięciu kontrkandydatów, demokracja w Brzegu ma się dobrze. Wzywał też do sporu na argumenty, a nie do rozbudzania… » więcej 2024-02-21, godz. 09:04 Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków - Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »