Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że…
2022-05-11, 09:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna

Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna
Wojciech Trębacz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o:
- tym co powstało na miejscu pomnika radzieckiego w gminie Prószków.
- obiektach na terenie Opolszczyzny wychwalających armię czerwoną, które muszą być usunięte
- Usuwaniu połowicznym takich obiektów
- Jeden z ostatnich pomników wdzięczności armii czerwonej został zlikwidowany (23.03 red.), ale padła też obietnica postawienia w tym miejscu wspólną inicjatywą IPN i gminy Prószków miejsca pamięci odnoszącego się do szerszego zagadnienia, do ofiar wojen, ofiar systemów totalitarnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Miesiąc po agresji Rosji na Ukrainę na granicy Chrzowic i Falmirowic w gminie Prószków zburzono pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej. W tym miejscu odsłonięty będzie dzisiaj (11.05) nowy obiekt - tablica z tekstem otoczona dwoma krzyżami, katolickimi prawosławnym. Odnosi się to do osób, które zginęły w tym miejscu w czasie drugiej wojny światowej, zarówno żołnierzy jak i ofiar cywilnych.

- Oni wszyscy na terenie gminy Prószków są ofiarami dwóch totalitaryzmów, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu - zaznaczył naczelnik Wojciech Trębacz. - Instytut Pamięci Narodowej, który się podpisuje na tej tablicy podkreśla, że chcemy uczcić wszystkich, którzy są ofiarami wojny.

Na Opolszczyźnie są jeszcze dwie miejscowości w których są obiekty wychwalające totalitaryzm i które muszą być usunięte zgodnie z ustawą z 2016 roku.

- Poza Folwarkiem, w którym jako pierwszym w kraju udało się zamknąć sprawę likwidacji i postawienia nowego obiektu, zostały jeszcze obiekty w Białej Nyskiej i Głubczycach - mówił gość Radia Opole. - Jesteśmy w trakcie procedowania tych dwóch spraw. Przychylność władz jest i jest większa po 24 lutego.

W Białej Nyskiej jest jednak wątpliwość co do tego, czy nie znajduje się tam także miejsce pochówku, a ustawa z 2016 roku wyłącza obiekty cmentarne, miejsca pochówku i miejsca opieki konserwatorskiej.

- W Białej Nyskiej jest prowadzona analiza, być może będzie musiała się skończyć ekshumacją, ale proces administracyjny jeszcze trwa.

Takich obiektów w województwie było kilkadziesiąt, został "usunięte" w specyficzny sposób. Usunięto z nich tylko symbole, jak czerwone gwiazdy czy napisy, tablice.
- Rekomendacja Instytutu Pamięci Narodowej była jednoznaczna, wskazywała na konieczność likwidacji i usunięcia obiektów. Władze lokalne zareagowały w taki sposób, trochę przykrywając sytuację. Zastępowane były tablice z ogólnymi napisami, a same obiekty zostawały - mówił Wojciech Trębacz z IPN we Wrocławiu.

- Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna. Na obiektach pojawiły się niezbyt stosowne napisy, zostały oblane czerwoną farbą, więc wszyscy przechodnie, osoby przypadkowe zaczynają się zastanawiać, co to za obiekt został tak potraktowany. Dlatego lokalne władze próbują na to zareagować. Nie starają się na szczęście ich czyścić, tylko zastanawiają się, czy najlepszym wyjściem nie byłaby ich całkowita likwidacja.

Pozytywnym przykładem jest Byczyna. Władze gminy zgłosiły się do IPN i obiekt zostanie zlikwidowany przez gminę, a Instytut Pamięci Narodowej postawi nowy obiekt upamiętnienia.

Zobacz także

2024-04-04, godz. 13:34 Poseł Kamil Bortniczuk: "Województwo opolskie odbijamy dla polskiej prawicy od lat" Poseł Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że polityczny szyld Prawa i Sprawiedliwości nie jest w żadnej mierze obciążeniem dla kandydatów w wyborach… » więcej 2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »