Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Grzegorz Fuławka o
2020-10-15, 08:32 Autor: Joanna Matlak

Grzegorz Fuławka o

Grzegorz Fuławka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Fuławka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku

- Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza. Wydawało się, że przegrywamy na wszystkich frontach, a jednak wygraliśmy. Pozew był złożony chyba w lipcu czy w sierpniu 2010 i był to pierwszy pozew zbiorowy w Polsce - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku.

Sprawa powodzian z Kędzierzyna Koźla przeszła przez wszystkie szczeble procesowe: Sąd Okręgowy w Opolu, Apelacyjny we Wrocławiu i Najwyższy w Warszawie. Czy teraz powodzianie będą ubiegać się o odszkodowania?

- Trudno powiedzieć, na pewno zrobimy spotkanie naszej grupy powodzian i jakieś decyzje podejmiemy. Ale myślę, że to będą indywidualne sprawy. Każdy z nas otrzymał jakieś rekompensaty za ówczesne zniszczenia, były też ubezpieczenia, ale to co dalej, to już zależy od każdego z nas. Musimy też czekać na uprawomocnienie się wyroku – mówił Grzegorz Fuławka.

- Z tego co wiem, to miasto i powiat będą chyba taką kasację składać od tego wyroku – dodał nasz gość.

- Dokumenty wskazują na to, że Sąd Najwyższy rozwiał wszelkie wątpliwości, wskazał co trzeba uzupełnić w Sądzie Apelacyjnym i to zrobiono na ostatniej rozprawie. Z tego, co usłyszeliśmy w ustnym uzasadnieniu wyroku to, że ta sprawa jest bezsporna i bezspornie ją wygrywamy.

W całym procesie ważna była ekspertyza biegłego prof. Czesława Szczegielniaka.

- Ona na pewno przeważyła. Profesor jest jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Co do jego opinii nikt nie miał zastrzeżeń, a ona jednoznacznie wskazywała na nasze racje. Były błędy popełniane przez ówczesne sztaby kryzysowe. Ekspertyza udowadnia, że zasadniczą przyczyną były nieaktualne plany reagowania kryzysowego, a w oparciu o nie podejmowano decyzje. Więc było wiadome, że te działania nie mogły być słuszne – dodał nasz gość.

Powódź miała miejsce w 2010 roku. Władze chcąc ratować centrum Kędzierzyna-Koźla, podjęły decyzję, aby wzdłuż wałów ustawić metalowe zapory. To spowodowało jednak spiętrzenie wody i podtopienie osiedla domków w Koźlu, ale też okolicznych wsi.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »