Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących…
2020-09-27, 08:35 Autor: Witold Żurawicki

Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce

Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce
- Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchych.
I tak w Polsce mamy od 2 do 4 milionów osób niedosłyszących. To wszystkie Oczywiście w różnym stopniu. Jednak dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Osób Głuchych i Języka Migowego dotyczy osób, które nie słyszą od urodzenia. A język migowy jest jedynym sposobem ich porozumiewania się. I jest wyróżnikiem tej mniejszości językowej. I tutaj szacunki mówią o 80 tysiącach Polaków, w skali świata – o około 80 milionach osób.

Osoby niesłyszące próbują uczyć się języka słyszącej większości. Jednak nawet po kilkunastu latach nauki w szkołach – nie są w stanie posługiwać się językiem słyszących. Stąd tak istotne, by słyszące społeczeństwo wyszło naprzeciw ich oczekiwaniom.

Tak też stało się między innymi w roku 2011, gdy przyjęto ustawę o języku migowym i innych sposobach komunikowania się (dotyczy także na przykład niewidomych). To kierunek, który propaguje Światowa Federacja Głuchych – organizacja zrzeszająca blisko 200 organizacji narodowych. I tyle też mamy narodowych języków migowych.

Pierwszym państwem, które uznało w roku 1995 język migowy jako równy językowi fonicznemu była Uganda. To był kamień milowy, gdyż wzorem Ugandy poszły inne państwa uznając, że osoby głuche maja prawo w kontaktach z państwem liczyć na język migowy i korzystać z niego.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »