Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności…
2020-08-27, 08:58 Autor: Joanna Matlak

Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina

Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina
Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina

- Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę po śmierci naszego taty - mówiły w porannej rozmowie Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina, założyciela opolskiej Solidarności. W porannej rozmowie poruszyliśmy temat obchodów 40 -lecia porozumień sierpniowych w Opolu, w które fundacja aktywnie się włączyła.
Roman Kirstein był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL i uczestnikiem protestów w sierpniu 1980 roku. Był też przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności ” w Opolu, a także wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Śląsk Opolski. W ostatnich latach aktywnie zabiegał o powstanie miejsca upamiętniającego wydarzenia i ludzi opolskiej Solidarności. Zmarł nagle rok temu w kwietniu i nie doczekał otwarcia Izy Pamięci Solidarności w Opolu, która znajduje się przy ul. Damrota w Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Fundację stworzyła trójka jego dzieci: Piotr Kirstein, Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka.
– Nasza fundacja rozpoczęła działalność, kiedy nasz tato trochę nas zostawił z projektem, który był na ukończeniu, ale wymagał pewnego dopięcia. I to właśnie była Izba Pamięci Solidarności w Opolu. To jest i będzie nasze główne zadanie. Chcemy mocno rozpromować to miejsce, jesteśmy z niego dumni jako opolanie, dlatego, że jest to piękna, interaktywna wystawa opowiadająca współczesną historię lat 80. i tego co się działo w Opolu – mówiła Iwona Kirstein, prezes fundacji.

Fundacja prowadzi m.in. akcję społeczną „Mój postulat 2020”. Każdy opolanin może nagrać film w którym przedstawi swój postulat, który będzie najważniejszy dla środowiska, miasta czy też kraju – opowiadały córki Romana Kirsteina.

- Chcemy aktywizować, dawać przestrzeń opolanom, aby mogli sformułować takie postulaty po 40 latach, które wysunęliby jako społeczeństwo, aby żyło nam się lepiej – mówiła Agnieszka Rybka, wiceprezes fundacji.

Postulaty mieszkańców zostaną przedstawione 31 sierpnia na Moście Groszowym, gdzie o godzinie 9.00 otwarta zostanie instalacja miejska.

Na portalach społecznościowych fundacji oraz Izby Pamięci Solidarności publikowane są od 14 sierpnia kartki z kalendarza, które opisują kolejne dni strajku sprzed 40 lat.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »