Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności…
2020-08-27, 08:58 Autor: Joanna Matlak

Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina

Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina
Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina

- Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę po śmierci naszego taty - mówiły w porannej rozmowie Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina, założyciela opolskiej Solidarności. W porannej rozmowie poruszyliśmy temat obchodów 40 -lecia porozumień sierpniowych w Opolu, w które fundacja aktywnie się włączyła.
Roman Kirstein był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL i uczestnikiem protestów w sierpniu 1980 roku. Był też przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności ” w Opolu, a także wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Śląsk Opolski. W ostatnich latach aktywnie zabiegał o powstanie miejsca upamiętniającego wydarzenia i ludzi opolskiej Solidarności. Zmarł nagle rok temu w kwietniu i nie doczekał otwarcia Izy Pamięci Solidarności w Opolu, która znajduje się przy ul. Damrota w Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Fundację stworzyła trójka jego dzieci: Piotr Kirstein, Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka.
– Nasza fundacja rozpoczęła działalność, kiedy nasz tato trochę nas zostawił z projektem, który był na ukończeniu, ale wymagał pewnego dopięcia. I to właśnie była Izba Pamięci Solidarności w Opolu. To jest i będzie nasze główne zadanie. Chcemy mocno rozpromować to miejsce, jesteśmy z niego dumni jako opolanie, dlatego, że jest to piękna, interaktywna wystawa opowiadająca współczesną historię lat 80. i tego co się działo w Opolu – mówiła Iwona Kirstein, prezes fundacji.

Fundacja prowadzi m.in. akcję społeczną „Mój postulat 2020”. Każdy opolanin może nagrać film w którym przedstawi swój postulat, który będzie najważniejszy dla środowiska, miasta czy też kraju – opowiadały córki Romana Kirsteina.

- Chcemy aktywizować, dawać przestrzeń opolanom, aby mogli sformułować takie postulaty po 40 latach, które wysunęliby jako społeczeństwo, aby żyło nam się lepiej – mówiła Agnieszka Rybka, wiceprezes fundacji.

Postulaty mieszkańców zostaną przedstawione 31 sierpnia na Moście Groszowym, gdzie o godzinie 9.00 otwarta zostanie instalacja miejska.

Na portalach społecznościowych fundacji oraz Izby Pamięci Solidarności publikowane są od 14 sierpnia kartki z kalendarza, które opisują kolejne dni strajku sprzed 40 lat.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »