Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup…
2020-07-06, 10:03 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów prezydenckich

Rafał Tkacz o przygotowaniach do II tury wyborów prezydenckich
- Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia można odbierać do piątku - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
Z naszym gościem rozmawialiśmy m.in. o frekwencji, która w I turze wyborów pozytywnie nas zaskoczyła. Przypomnijmy, że frekwencja w I turze wyborów w kraju sięgnęła poziomu 64,5 %, a na Opolszczyźnie 56,6 % i oceniana jest jako wysoka.

- Ci, którzy dopisują się do spisu wyborców, głosują w innym miejscu niż wskazywałby na to adres zameldowania. Natomiast ci, którzy odbierają zaświadczenia, mogą głosować w dowolnym lokalu w kraju i za granicą – mówił dyrektor Tkacz i dodał, że w przypadku głosowania za granicą istnieje mały znak zapytania. - Są kraje w których głosuje się tylko korespondencyjnie więc ten termin n już upłynął – zaznaczył.

Jeżeli już dopisaliśmy się do spisu wyborców, nie musimy się dopisywać drugi raz, a nawet nie możemy. – Istnieje zasada, że można dopisać się tylko do jednego spisu w czasie wyborów, a te wybory są traktowane łącznie, jako jedna akcja wyborcza – mówił nasz gość.

- Najbezpieczniejszym wyjściem jest pobranie zaświadczenia, bo mamy tutaj prawo decydowania w ostatniej chwili, bo nie jesteśmy związani żadnym spisem wyborców i nie musimy się martwić czy zdążymy dojechać w określonym czasie (od 7.00 do 21.00 kiedy trwa głosowania w lokalu), możemy zatrzymać się gdzieś na trasie, gdzie zobaczymy lokale i flagi i tam zagłosować – powiedział nasz gość.

Dyrektor Tkacz zwrócił uwagę na błędy popełniane w przypadku głosowania korespondencyjnego. Przypomnijmy, ze wyborca otrzymuje pakiet do głosowania, który zawiera: kartę do głosowania, kopertę na kartę, oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu i dużą kopertę do której wkładamy wymienione dokumenty i która ma trafić do obwodowej komisji wyborczej.

– Przede wszystkim czytajmy instrukcję. Zdarza się, że karta do głosowania wkładana jest do koperty na kartę i ta właśnie koperta jest wrzucona bezpośrednio do skrzynki pocztowej – mówił nasz gość i dodał, że to błąd, ponieważ poczta nie może takiej koperty skierować do odpowiedniego obwodu.

- Niestety, wtedy nasz głos nie jest brany pod uwagę - zaznaczył nasz gość.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »