Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu…
2020-07-01, 08:42 Autor: Joanna Matlak

Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność”

Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu

- Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu. – Jednocześnie wystawa będzie też odsłaniana w kolejnych 16 miastach, a jej ideą jest pokazanie ogromu jakim był fenomen Solidarności – mówił w porannej rozmowie dr Tomasz Grenich, naczelnik IPN w Opolu, pytany o wystawę plenerową „Tu solidarność”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej.
Nasz gość zwrócił uwagę, że takiego przedsięwzięcia IPN jeszcze nie przeprowadzał. – To jest opowieść o zakładach pracy, w których latem 1980 roku Polacy podnieśli bunt, w konsekwencji czego rodziła się „Solidarność” – podkreślił dr Greniuch.

- Nie skupiamy się na wielkich ośrodkach pracy czy miejscach, które są symbolami narodzin „Solidarności” jak Trójmiasto czy też osoby, które są powszechnie znane – mówił naczelnik IPN w Opolu.

Wystawa składa się z trzech segmentów: ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym.

- Segment lokalny to Opole, ale też Brzeg i Nysa. Wyszliśmy z założenia, że te 3 miasta były kluczowe w narodzinach Solidarności. Genezą w naszej ocenie był czyn braci Kowalczyków, czyli wysadzenie auli WSB w 1971 roku i to było paliwo do protestów, które rozpoczęły się 10 lat później.

Wystawę w Opolu będzie można oglądać od dziś do 20 lipca, tego dnia zostanie przeniesiona do Brzegu, a następnie 14 sierpnia zawita do Nysy. – 30 sierpnia, w tę symboliczną datę odsłonięta zostanie wystawa w Warszawie, gdzie pojadą wszystkie segmenty ze wszystkich regionów – mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »