Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem…
2019-05-16, 09:43 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem Białokurem o tym, jak wielkie znaczenie ma tak zwana polityka historyczna

Prof. Klaus Ziemer o tym, jak bardzo historia obciąża stosunki polsko-niemieckie
Prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Historia jest bardzo żywa, zwłaszcza w stosunkach polsko-niemieckich. Ciągle mamy rocznice, ciągle pamiętamy. Wśród historyków polskich i niemieckich nie ma problemów, w ostatnich latach mieliśmy tyle wspólnych projektów i publikacji, tyle tylko, że treść tych publikacji jeszcze nie dotarła w całości do naszych społeczeństw. Bo świadomość historyczna jest stworzona nie tylko przez historyków, ale również przez media, polityków i pamięć rodzinną. Rodziny polskie i niemieckie, które przeżyły II wojnę światową kompletnie odmiennie. I dlatego mamy w pamięci społeczeństw ogromne różnice – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak mówi nasz gość, przełom w powojennych stosunkach polsko-niemieckich zapoczątkowało memorandum Kościołów Ewangelickich z października 1965 roku, w którym głośno stwierdzono, że Niemcy muszą się zmierzyć ze swoją winą. Rok później pojawił się głośny list polskich biskupów wzywający do przebaczenia, kilka lat później kanclerz Willy Brandt ukląkł w Warszawie przed Pomnikiem Bohaterów Ghetta.

Nasz gość dodaje, że termin polityka historyczna pojawił się w Niemczech w czasie zjednoczenia, po upadku muru, gdy część historyków liberalnych zaniepokoiła się planami stworzenia muzeum historii Niemiec ogłoszonymi przez kanclerza Helmuta Kohla.

- Była obawa, że muzea będą prezentowały narodowy, konserwatywny obraz dziejów. Tak się ostatecznie nie stało – mówi Ziemer.
Prof. Marek Białokur o tym, dlaczego każde państwo powinno prowadzić przemyślaną politykę historyczną
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Mam nadzieję, że w polityce historycznej jest jednak zdecydowanie więcej historii niż polityki. W każdym wystąpieniu dotyczącym polityki historycznej - nieważne czy występuje historyk czy polityk albo socjolog – zawsze odwołuje się do historii. Ale nie mam też wątpliwości, że bardzo często wątki historyczne są potrzebne, żeby wyjaśnić to, co tu i teraz, projektować pewne rzeczy na przyszłość, ale też nie widzę w tym nic złego, bo gdyby historia była tylko i wyłącznie opisem przeszłości i niczym ponadto, a nie stanowiła dla nas swego rodzaju lekcji, nie miałaby żadnego sensu – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość stwierdził, że jest rzeczą naturalną, że badania historyczne potrzebują wsparcia państwa, bo nie są przecież zajęciem hobbystycznym, nie oznacza to jednak, że państwo w taki czy inny sposób wpływa na badania prowadzone przez historyków, sugerując, by wyciągali wnioski pasujące do bieżącej politycznej narracji.

- W swojej karierze nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem – podkreśla Białokur.

Nasz gość przypomniał, że po roku 1989 pojęcie polityki historycznej zostało w Polsce spopularyzowane przez prof. Marka Cichockiego, znawcy Niemiec, który obserwował, jak taką politykę historyczną kształtowali niemieccy naukowcy i politycy.

Zobacz także

2020-12-28, godz. 08:47 Mł. asp. Dariusz Świątczak o tym, jak minął przedłużony świąteczny weekend W tym roku w czasie świąt było spokojnie na opolskich drogach. Wydarzył się jeden, niestety tragiczny w skutkach wypadek, w którym zginęło dwoje młodych… » więcej 2020-12-27, godz. 08:25 Dr Witold Potwora o prognozach na przyszły rok - Dotychczasowe prognozy są dobre i sam się trochę dziwię – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Witold Potwora, ekonomista z wyższej szkoły… » więcej 2020-12-26, godz. 08:25 Jan Burniak o tym, aby nie marnować żywności - Naszym głównym zadaniem jest to by nie marnować żywności i robimy wszystko by jej uratować jak najwięcej, badania pokazują, że jednak najwięcej marnuje… » więcej 2020-12-25, godz. 08:40 Ks. Waldemar Klinger o tym, jak pielęgnować istotę Świąt Bożego Narodzenia w tak trudnym czasie - Dziś Jezus powiedziałby nam „nie lękajcie się”, czyli dokładnie to, co papież Jan Paweł II podchwycił w pierwszym dniu swojego pontyfikatu – powiedział… » więcej 2020-12-24, godz. 08:40 Ks. Mateusz Buczma o wyjątkowości tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia - W wielu sercach i głowach niech już ten 2020 rok się skończy, od Wigilii do końca roku jest zaledwie tydzień, to chyba to ciśnienie w tym roku może wpłynąć… » więcej 2020-12-23, godz. 09:04 Martyna Nakonieczny o opozycyjnym głosie klubu PiS w sprawie budżetu województwa na 2021 rok - Mamy sporo zastrzeżeń do tego budżetu. Chciałabym powiedzieć coś nowego, ale one co roku się powtarzają - powiedziała w porannej rozmowie Martyna Nakonieczny… » więcej 2020-12-22, godz. 09:19 Rafał Bartek o sesji budżetowej i planie finansowym województwa na 2021 rok Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa, z którym rozmawialiśmy o sesji budżetowej i planie finansowym województwa… » więcej 2020-12-21, godz. 09:03 Artur Kamiński z Grupy Azoty ZAK S.A. podsumowuje mijający rok Porannym gościem Radia Opole był Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A, z którym rozmawialiśmy o inwestycjach przeprowadzonych w spółce… » więcej 2020-12-20, godz. 11:37 Krzysztof Maślak o tym, czy w Opolu jest bezpiecznie Jest przeprowadzana co roku i ma odpowiedzieć na pytanie - czy w Opolu jest bezpiecznie? O analizie bezpieczeństwa przygotowanej przez ratusz opowiedział Krzysztof… » więcej 2020-12-19, godz. 14:06 Przemysław Zych o podwyżkach za odbiór śmieci i pomyśle budowy spalarni Porannym gościem Radia Opole był Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, z którym rozmawialiśmy o podwyżkach za odbiór śmieci w Opolu oraz pytaliśmy, co… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »