Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem…
2019-05-16, 09:43 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem Białokurem o tym, jak wielkie znaczenie ma tak zwana polityka historyczna

Prof. Klaus Ziemer o tym, jak bardzo historia obciąża stosunki polsko-niemieckie
Prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Historia jest bardzo żywa, zwłaszcza w stosunkach polsko-niemieckich. Ciągle mamy rocznice, ciągle pamiętamy. Wśród historyków polskich i niemieckich nie ma problemów, w ostatnich latach mieliśmy tyle wspólnych projektów i publikacji, tyle tylko, że treść tych publikacji jeszcze nie dotarła w całości do naszych społeczeństw. Bo świadomość historyczna jest stworzona nie tylko przez historyków, ale również przez media, polityków i pamięć rodzinną. Rodziny polskie i niemieckie, które przeżyły II wojnę światową kompletnie odmiennie. I dlatego mamy w pamięci społeczeństw ogromne różnice – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak mówi nasz gość, przełom w powojennych stosunkach polsko-niemieckich zapoczątkowało memorandum Kościołów Ewangelickich z października 1965 roku, w którym głośno stwierdzono, że Niemcy muszą się zmierzyć ze swoją winą. Rok później pojawił się głośny list polskich biskupów wzywający do przebaczenia, kilka lat później kanclerz Willy Brandt ukląkł w Warszawie przed Pomnikiem Bohaterów Ghetta.

Nasz gość dodaje, że termin polityka historyczna pojawił się w Niemczech w czasie zjednoczenia, po upadku muru, gdy część historyków liberalnych zaniepokoiła się planami stworzenia muzeum historii Niemiec ogłoszonymi przez kanclerza Helmuta Kohla.

- Była obawa, że muzea będą prezentowały narodowy, konserwatywny obraz dziejów. Tak się ostatecznie nie stało – mówi Ziemer.
Prof. Marek Białokur o tym, dlaczego każde państwo powinno prowadzić przemyślaną politykę historyczną
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Mam nadzieję, że w polityce historycznej jest jednak zdecydowanie więcej historii niż polityki. W każdym wystąpieniu dotyczącym polityki historycznej - nieważne czy występuje historyk czy polityk albo socjolog – zawsze odwołuje się do historii. Ale nie mam też wątpliwości, że bardzo często wątki historyczne są potrzebne, żeby wyjaśnić to, co tu i teraz, projektować pewne rzeczy na przyszłość, ale też nie widzę w tym nic złego, bo gdyby historia była tylko i wyłącznie opisem przeszłości i niczym ponadto, a nie stanowiła dla nas swego rodzaju lekcji, nie miałaby żadnego sensu – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość stwierdził, że jest rzeczą naturalną, że badania historyczne potrzebują wsparcia państwa, bo nie są przecież zajęciem hobbystycznym, nie oznacza to jednak, że państwo w taki czy inny sposób wpływa na badania prowadzone przez historyków, sugerując, by wyciągali wnioski pasujące do bieżącej politycznej narracji.

- W swojej karierze nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem – podkreśla Białokur.

Nasz gość przypomniał, że po roku 1989 pojęcie polityki historycznej zostało w Polsce spopularyzowane przez prof. Marka Cichockiego, znawcy Niemiec, który obserwował, jak taką politykę historyczną kształtowali niemieccy naukowcy i politycy.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »